האם על הרופא להמשיך בטיפול בזמן אזעקת אמת?

מרופאים נדרש להקריב את חייהם ולהישאר עם מטופליהם גם בעת סכנת לחימה, כפי שקרה לרופא באשדוד, כשנשמעה אזעקה בעת שביצע בדיקת מעיים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

המציאות הביטחונית בישראל בשנים האחרונות מולידה מצבים שבהם מנסים בכל מקרה להמשיך בשגרת החיים בעת ירי טילים על יישובי הארץ. למציאות זו, שבה נתקלו גם תושבי המרכז במבצע "עמוד ענן", תושבי הדרום כבר מורגלים זה זמן, והיא מספקת דילמות גם לצוותים הרפואיים.

כך למשל במקרה של א', בן 54, שזומן לבדיקת קולונוסקופיה במרפאת גסטרו בבית החולים אסותא באשדוד במארס 2012, בעת סבב עימות בין צה"ל לארגונים שברצועת עזה שכונה אז מבצע "הד חוזר" ולווה בירי רקטות ליישובי הדרום. כשד"ר סטיבן מלניק, מנהל מחלקה פנימית ג' במרכז הרפואי קפלן, האחראי על הבדיקה, החנה את רכבו בחניון בית החולים, פילחה אזעקה את האוויר וטיל שנורה לעבר אשדוד יורט בהצלחה על ידי מערכת "כיפת ברזל". שעה קודם לכן נחת טיל במרכז קניות בעיר וגרם נזקים לכמה חנויות.

בדיקת הקולונוסקופיה החלה כמתוכנן ולמטופל הוזרקו חומרי הרדמה כמקובל. לאחר החדרת הצינורית לחלל המעי נשמעה לפתע אזעקה נוספת. בבית החולים אמנם נמצא מרחב מוגן, אולם זה רחוק מהחדר שבו בוצעה בדיקת הגסטרו. מלניק מיד פנה לאחות ואיפשר לה להתפנות למרחב המוגן, אולם היא ביקשה להישאר עמו. השניים הבינו כי לא יוכלו להפסיק את הפעולה ולהביא את המטופל למרחב מוגן בתוך 90 השניות העומדות לרשותם.

נפילת טיל גראד באשדוד במבצע עמוד ענן. דילמה לצוותים רפואייםצילום: אילן אסייג

במאמר המתפרסם החודש בכתב העת Journal of Clinical Ethics סוקרים מלניק ושותפיו את המקרה והדילמות האתיות שנלוו לו. מקורה של הבעיה האתית במחויבותם הראשונית של צוותי רפואה לטובת המטופל, המתנגשת במצבי סיכון שאליהם נחשפים הצוותים בעתות לחימה.

"לפגיעה ישירה של טיל בבית החולים פוטנציאל מסכן חיים לאנשים שאינם שוהים במרחב המוגן", מציין מלניק, ומזכיר כי לפני כמה שנים נפצעה גינקולוגית בקניון באשקלון, שלא ברחה למרחב מוגן בעת אזעקה ונורה טיל שחדר למרפאתה.

בין העקרונות האתיים שיש לבחון במצבים מסוג זה, מונים כותבי המאמר, קיים העיקרון שדוגל באי נטישת המטופל, המתבטא גם בנוהל הצה"לי הנפוץ "לא משאירים פצועים בשטח". לפי המאמר, זוהי מחויבות המוטמעת במקצוע הרופא ונובעת מיחסי רופא-מטופל. כמו כן, קובע המאמר, על המוסד הרפואי לדאוג להגנה מרבית, בייחוד כשמצפים מצוותים רפואיים לסכן עצמם לטובת המטופל.

על המטפל לקחת בחשבון את השפעת הלחץ על תפקודו, ואם זו עלולה לסכן את הטיפול הרפואי עליו לשקול לדחות את הטיפול. עם זאת, מחברי המאמר מציינים כי המציאות בארץ מאפשרת התלקחות ביטחונית בתוך שעות, ומאחר שהכנה לבדיקות מסוימות נמשכת זמן, למשל יום הכנה לקולונוסקופיה, היא איננה מאפשרת תמיד לדחות בדיקה או טיפול שנקבעו מראש. "לצד הקונפליקט בין דאגה לביטחון אישי והצורך לשמור על חולה מורדם, על מוסדות רפואיים לספק מקומות מוכנים למטופלים באמצע ניתוחים. דרוש דיון וקביעת מדיניות ברורה של מוסדות רפואיים במצבי חירום מסוג זה", אומר מלניק.
לדברי יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס, "במקרה ספציפי של מטופל שהורדם, הרופא מחויב לו באופן מוחלט. מאחר שנטישה עלולה לסכן את חיי המטופל, מרגע שהחלו בפרוצדורה, טוב עשה הרופא שנותר עמו בחדר הטיפולים. במקצוע הרפואה לוקחים רופאים סיכון מחושב לבריאותם בעת טיפול בחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ