יוסי מלר

ארגון ה- Working Families בבריטניה פרסם לאחרונה בביטאון ארגון העובדים הסוציאליים הבריטי סקר נרחב שנערך בקרב 1,014 הורים לילדים עם מוגבלויות במחצית שנת 2012, שבחן את יכולתם ורצונם להתגמש ולהתקדם במקום העבודה.
אחד הממצאים העיקריים של המחקר חושף חוסר יכולת של הורים לילדים עם מוגבלות לקדם קריירה מקצועית: כשני שלישים מהם נמנעים מלקבל קידום בעבודה או מסרבים לכך כדי לאזן בין העבודה לטיפול בילד.

נתונים נוספים שעלו במחקר מעידים כי מתוך 73% מההורים לילדים עם מוגבלות שעובדים, רק 38% עובדים במשרה מלאה בהיקף של כ-30 שעות ומעלה. 56% מההורים העובדים הפחיתו או ניסו להפחית את שעות עבודתם כדי לקיים את מחויבותם הטיפולית בילדיהם. ואילו מתוך 27% מההורים שאינם עובדים, 91% היו מעוניינים לצאת לעבוד במשרה חלקית. רובם ויתרו על עבודה במשרה מלאה כדי לטפל בילדיהם וטענו שמציאת טיפול מתאים לילדים היתה המכשול העיקרי לעבודה.

בבריטניה, טוענים החוקרים, היעדר חלופות של עבודה גמישה, מחסור בשירותי טיפול לילדים מוגבלים ועלות גבוהה של השירותים הקיימים מאלצים הורים להפחית משעות עבודתם, להסכים למשרות עם פחות שכר או לנשור לגמרי משוק העבודה.

הפגנה של הורים לילדים אוטיסטים. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: מוטי מילרוד

ומה קורה בארצנו הקטנה? בישראל עשרות אלפי עובדים הם הורים לילדים עם מוגבלויות פיזיות וחושיות, קוגניטיביות ונפשיות. הילדים לוקים במוגבלויות מסוגים שונים ובדרגת חומרה שונה, אולם התופעה דומה לזו שתוארה במחקר בבריטניה: ההורים נקרעים בין עבודה וקריירה לבין הטיפול בילד. האיזון ביניהם מתבטא בכמה דרכים, ובהן ויתור על קריירה, צמצום בשעות העבודה, ויתור על תוספות שכר ואף הפחתת שכר, היעדרויות תכופות, ויתור על עבודה של אחד מבני הזוג או של שניהם למען הטיפול בילד הסובל משיתוק מוחין, ניוון שרירים, עיוורון, מוגבלות שכלית או אוטיזם.

המסר להורים הוא לנסות לשמר את העבודה והקריירה, שמעבר למקור הכנסה יציב למימון הוצאות הבית והטיפול בילד, הגבוהות יותר מאשר במשפחה "רגילה", הן מקור אנרגיה וחוזק הנובע ממימוש עצמי, הרגשת ערך ושילוב חברתי.

הנתונים אינם מעודדים. אנו יודעים שבישראל, בקרב יותר מ-50% מההורים לילדים עם צרכים מיוחדים, בן זוג אחד או שניהם מצמצמים את שעות עבודתם או יוצאים לגמרי ממעגל העבודה. בנוסף אנו יודעים שהנטל והמאמץ הכרוכים בטיפול בילדים אלו משפיעים על מבנה המשפחה, ושיעור הגירושין במשפחות אלו גבוה ב-30% מאשר במשפחות אחרות.

עם זאת, בישראל חלה התקדמות בכמה תחומים הנוגעים לאיזון בין עבודה לבין הטיפול בילדים אצל הורים אלו. חוק מעונות יום שיקומיים מאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים לשהות במעון יום שיקומי עד גיל שלוש, ולעתים ארבע, שמונה שעות מדי יום. מעונות אלה נגישים בקהילה לרוב ההורים ובעלות נמוכה יחסית.

אמנם ילדים הלוקים במוגבלות שכלית וילדים על הרצף האוטיסטי, לעומת ילדים הסובלים ממוגבלות פיזית, זכאים לפי חוק ליום לימודים ארוך במערכת החינוך המיוחד או הפניה למועדונית שיקומית-חברתית בקהילה לאחר שעות הלימודים, והביטוח הלאומי מכיר כיום במאות ילדים נוספים עם מוגבלויות ומעניק למשפחות קצבת נכות עבורם, אך לא די בכך.

נדרשות חקיקה והקצאת משאבים ממלכתית שיבטיחו מעטפת שירותים וטיפול לילדים אלו ומשפחותיהם, ויאפשרו להורים להתפנות לעבודה, להעלות את הכנסתם ולחזק את המערך המשפחתי שכל כך חשוב לילד עם הצרכים המיוחדים. איל"ן (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) מטפל בכ-20,000 ילדים ובוגרים עם מוגבלויות פיזיות, ופועל יחד עם בית איזי שפירא, עמותות אחרות והורים לקדם חקיקה ולהפנות משאבים שייתנו לילדים שירותי חינוך, חברה ופנאי ויאפשרו להורים לעבוד.

חקיקה תוכל להעניק בין היתר גמלת סיעוד לילדים הסובלים מנכות קשה הזקוקים למטפל צמוד ויום לימודים ארוך בגנים ובבתי הספר, ולכ-1,000 ילדים עם שיתוק מוחין ובעיות מוטוריות מורכבות. הארכת יום הלימודים תאפשר לילדים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם, תפחית מהעומס והנטל של ההורים, תגדיל את יכולת התעסוקה שלהם ותשפר את תפקודם ההורי למען יתר בני המשפחה.

שינוי נדרש נוסף הוא פיתוח והרחבת מערך תומך של מועדוניות שיקומיות חברתיות לילדים בחינוך המיוחד המשולבים בחינוך הרגיל, בשעות שלאחר הלימודים, שלושה עד חמישה ימים בשבוע. זאת לטובת טיפולים פרה-רפואיים, העשרה ושירותי עבודה סוציאלית. כמו כן יש לממן שירותי הסעה לילדים למועדוניות וחזרה לביתם, דבר שלא מוסדר כיום בחקיקה ובהקצאת משאבים.

ביום רביעי (16 לינואר) ייערך מצעד הפרוטות, יום ההתרמה הארצי לאיל"ן. טלפון לתרומות: 03-9411333 או דרך אתר איל"ן באינטרנט.

ד"ר יוסי מלר הוא עובד סוציאלי ראשי באיל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ