חיידק קיבה שגורם לכיבים נפוץ בקרב ילדי ישראל פי 5 ממדינות במערב

למרות שכיחותו הגבוהה של ההליקובקטר פילורי, לפי הנחיות חדשות לרופאים אין הכרח לבדוק את הימצאותו בקרב ילדים עם כאבי בטן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חיידק הקיבה הליקובקטר פילורי נפוץ בקרב ילדי ישראל פי 2.5 עד 5 בהשוואה למדינות המערב. הנחיות חדשות לרופאים בארץ קובעות כי למרות שכיחותו הגבוהה, אין הכרח לבדוק את הימצאותו בקרב ילדים הסובלים מכאבי בטן.

איגוד רופאי גסטרו ילדים ואיגוד רופאי הילדים מפרסמים בימים אלה המלצות חדשות לאבחון וטיפול בחיידק הליקובקטר פילורי, אחד המזהמים השכיחים העלול לגרום לסיבוכים במערכת העיכול. לפי עבודות שפורסמו בשנים האחרונות, שכיחותו בקרב ילדים בישראל דומה לזו שנצפית במדינות מתפתחות וגבוהה משמעותית בהשוואה למדינות המערב. הגורם לכך עדיין אינו ברור.

בהשוואה לשיעורי הידבקות נמוכים יחסית שנמדדים במחקרים במדינות מערביות, לרבות גרמניה (6.5%), ארה"ב (7.3%-6%), אירלנד (8.6%) וצרפת (10.6%), חוקרים מהמרכז הרפואי קפלן מצאו כי בישראל, בקרב פעוטות עד גיל חמש מ-14 פעוטונים באזור המרכז, 24.7% היו נגועים בחיידק. החוקרים מעריכים כי 30% מהתינוקות בישראל עלולים להידבק בו בשנה הראשונה לחייהם. חוקרים מאוניברסיטת תל אביב שבחנו את שכיחותו בילדים עד גיל 20 מצאו כי 25.2% מהנבדקים היהודים נדבקו בו, ובמגזר הערבי האמירה שכיחותו ל-45.6%.

על רקע הנתונים, האגף למדיניות רפואית בהסתדרות הרפואית מפרסם המלצות חדשות לאבחון החיידק בקרב ילדים. לפי ההמלצות, חרף שכיחותו הגבוהה, אין צורך בבדיקות מיותרות להימצאותו בכלל הילדים הסובלים מכאבי בטן, לרבות במקרים שבעבר יוחסו לחיידק, כגון דלקת אוזניים או אלרגיה למזון. זאת בניגוד למצב כיום שבו מרבית הילדים הסובלים מכאבי בטן מופנים לבדיקות להימצאות החיידק.

לדברי אחד מחברי הוועדה שניסחו את ההמלצות, "קיימים הבדלים במאפייני החיידק בין מבוגרים לילדים, ואף על פי שבמבוגרים עלול החיידק אף לגרום לסרטן, בילדים סיבוכים מסוג זה נדירים ויש להתייחס לזיהום באופן שונה. ברוב הילדים, כאבי בטן שאינם מלווים בבחילות, הקאות ושלשולים, ירידה במשקל או אנמיה אינם מסתירים מחלה חמורה ויכולים להיגרם גם ממחלה שמחוץ למערכת העיכול, כמו דלקת אוזניים או עיניים או דלקת ריאות. בכאבים שכאלה אין צורך להפנות את הילד לבדיקה לנוכחות הליקובקטר. הבדיקה עשויה לאתר את החיידק בקיבה כיוון שהוא שכיח ולפספס סיבה חשובה יותר הגורמת לכאבי הבטן".

במקרים ספציפיים שבהם עולה חשד רפואי נוסף כי החיידק הוא המקור לכאבי הבטן, הונחו מעתה רופאי הילדים להפנות את הילד לבדיקת רופא גסטרו. הרופא המומחה יחליט אם לבצע בדיקה מעמיקה יותר לנוכחות החיידק באמצעות החדרת גסטרוסקופ לקיבה. בדיקה מעמיקה באמצעות גסטרוסקופ מאפשרת ליטול דגימה ולקבוע אם החיידק הוא המקור לכאבי הבטן. הבדיקה מבוצעת בקרב ילדים בהרדמה מלאה ובמבוגרים בטשטוש, ויש באפשרותה לאתר מגוון סיבות לכאבי בטן חוזרים. ההנחיות נכתבו בשיתוף פרופ' רענן שמיר, ד״ר מיכל קורי ופרופ׳ שמעון רייף לאחר שגובשו בוועדת מומחים בראשות ד"ר רחלי לוינזון קסטיאל מהמכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

הליקובקטר פילורי הוא חיידק המתיישב בקיבה ומסתגל לתנאי החומציות השורים בה. ברוב המקרים החיידק אינו גורם לתופעות כלשהן, ובמקרים מסוימים עלול לגרום לדלקת בקיבה, כיבים בקיבה ובתריסריון ולעלייה משמעותית, עד פי 3, בסיכון לסרטן הקיבה.
בקהילה הרפואית עדיין לא ברור מה הנסיבות הגורמות להידבקות בחיידק, אם כי תועד קשר משפחתי להידבקות בו. ההערכות הן כי החיידק אינו מועבר דרך האוויר או דרך מגע, ומחקרים מצביעים על האפשרות להעברתו מפה לפה, דרך הצואה או בהפרשות קיבה, לרבות במרפאות שיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ