מנכ"ל בית חולים הדסה התפטר מתפקידו; בית החולים נכנס לתהליך הבראה

פרופ' אהוד קוקיה יעזוב את הדסה כשנה לאחר שנכנס לתפקיד. הרקע להתפטרות: גירעון עתק של בית החולים בגובה 200 מיליון שקל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מנכ"ל בית החולים הדסה בירושלים, פרופ' אהוד קוקיה, התפטר הבוקר (שלישי) מתפקידו - כשנה לאחר שנכנס לתפקיד. קוקיה הגיש את התפטרותו למועצת המנהלים של הדסה, המונה 21 חברים, בראשות אסתר דומיניסיני, לשעבר מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי. ההערכות הן כי הרקע להתפטרות הוא המצב הפיננסי הקשה אליו נקלע בית החולים, שהיקפו מתברר רק בימים אלה. לפי התחזית, גירעון בית החולים ב-2013 יעמוד על 200 מיליון שקל.

בהודעה משותפת שפרסמו בית החולים, מועצת המנהלים וארגון נשות הדסה האמריקאי (הבעלים של בית החולים) נכתב כי "מספר חודשים לאחר תחילת כהונתו של קוקיה התברר כי הגרעון בתזרים המזומנים והמשמעויות הנובעות ממנו עולים בהרבה על מה שהיה ידוע במועד תחילת כהונתו. הקשיים העומדים בפני הדסה דומים למצבם של בתי חולים ציבוריים אחרים בישראל. נסיבות אלו הביאו את מנכ"ל הדסה להגיש את התפטרותו".

במקביל להודעת ההתפטרות, הוחלט על הפעלת תוכנית הבראה בבית חולים הדסה, בליווי חברה בינלאומית העוסקת בייעוץ כלכלי, כדי לבחון לעומק אפיקים שבהם יוכל בית החולים להתייעל ולהקטין את הוצאותיו הכספיות. במקביל מבהירים בהדסה כי נעשתה פנייה לממשלה לסייע בהתמודדות עם המשבר הפיננסי הפוקד את בית החולים. בשבוע הבא צפויה פגישה של ראשי ארגון נשות הדסה בכנס בפלורידה.

אהוד קוקיהצילום: שרון בוקוב

יו"ר חבר המנהלים של בית החולים צפויה למנות בימים הקרובים ועדה לאיתור מנכ"ל חדש לבית החולים. קוקיה הודיע כי ימשיך בתפקידו עוד שלושה חודשים, עד שיימצא לו מחליף וכדי לאפשר את העברת התפקיד באופן מסודר.

קוקיה נבחר לתפקיד מנהל הדסה במארס 2011 לאחר מאבק מתוקשר של ועדי הרופאים בהדסה בארגון נשות הדסה על רקע ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של המנכ"ל הקודם, פרופ' שלמה מור יוסף, בתום שתי קדנציות שנמשכו עשר שנים. על פי הסכם הפשרה, פרש מור יוסף מתפקידו לאחר השקת מגדל האשפוז החדש בהדסה עין-כרם, ובהמשך מונה לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. קוקיה (62) שנכנס לתפקידו כמנהל הדסה ב-1 בנובמבר 2011, עבד בעבר כרופא בכיר באגף הנשים והיולדות במרכז הרפואי שיבא ובהמשך כמנהל רפואי ומנכ"ל קופת חולים מכבי.

רק לפני חודשיים ציין ארגון נשות הדסה בישראל את חגיגות מאה שנים להקמתו. בראיון ל"הארץ" אמרה אז ג'ויס רבין (Joyce Rabin), האחראית על תיק בתי החולים בארגון נשות הדסה, כי לארגון המנוהל מניו יורק אין כל כוונה להרפות ממושכות ההנהגה של בית החולים. בשנים האחרונות, חרף הפסדים משמעותיים על רקע הונאת מיידוף, הצליח הארגון להתאושש פיננסית ולהשלים את גיוס הכספים להקמת מגדל האשפוז החדש (מגדל דוידסון) בהדסה עין-כרם בעלות של 363 מיליון דולר. המגדל, שגובהו 19 קומות, תוכנן על פי מודל ייחודי שכלל התאמה לציבור המטופלים הפוטנציאלי וגובש בעזרת סקר עומק מקדים.

עם השקת מגדל האשפוז החדש סימנו בארגון נשות הדסה את היעדים הבאים: פתיחת מתחמי מחקר חדשים בבניין האשפוז הישן בהדסה עין-כרם, בתחומים המאפשרים שיתופי פעולה בין מקצועות רפואיים שונים; הגדלת היקף הפעילות באשפוז יום בבית החולים; ושדרוג בית החולים הדסה הר הצופים, לרבות הקמת אגף מיילדות חדש במתחם.

במכתב ששלחה באחרונה נשיאת הדסה, מרסי נתן, לחברי הוועד המנהל של ארגון נשות הדסה, היא ציינה כי "המרכז הרפואי הדסה עומד בראש סדר עדיפויותינו. נצטרך כולנו להירתם על מנת לחזק אותו בשכירת שירותי חברת ייעוץ ואף לשקול הזרמת כספים נוספת, על מנת לגשר על הפער הפיננסי עד לייצוב מצבו של בית החולים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ