התרופה "טרדפטיב" לטיפול בכולסטרול יורדת מהמדפים

החברה המשווקת הודיעה על הפסקת השימוש בתרופה בעקבות כישלון במחקר רפואי נרחב. משרד הבריאות: על המטופלים לראות רופא

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חודש לאחר כישלון במחקר רפואי נרחב, הודיעה חברת MSD לאגף הרוקחות במשרד הבריאות על כי התרופה טרדפטיב (Tredaptive) לטיפול בכולסטרול תרד מהמדפים בישראל. מנציגות החברה בישראל נמסר כי ההחלטה להפסיק את השימוש בתרופה נעשתה בעקבות תוצאות ראשוניות של מחקר בתרופה (HPS2-THRIVE) שהובילו את הוועדה למעקב תרופתי והערכת סיכונים של רשות התרופות האירופאית להמליץ על הפסקת שיווק התרופה באירופה. בהמשך החליטה החברה להפסיק לחלוטין את שיווק התרופה ב-40 המדינות בהן היא משווקת אותה, ובהן ישראל.

המחקר הנוכחי כלל 25,673 אנשים המצויים בסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם. לפי הודעת החברה, תוצאות המחקר לא הצליחו להוכיח כי הטיפול בתרופה הוביל להפחתת אירועי כלי דם משמעותיים, אירועי לב ושבץ מוחי. כמו כן הראה המחקר עלייה בשכיחות תופעות לוואי בקרב נבדקים שנטלו את התרופה במערכת הדם והלימפה, מערכת העיכול, זיהומים, חילוף חומרים, מערכת השלד והשרירים, מערכת הנשימה והעור.

ממשרד הבריאות נמסר בעקבות ההודעה כי על המטופלים בתרופה להגיע לרופא המטפל על מנת לשקול טיפול חלופי אחר. "אין להפסיק את התרופה ללא ידיעת הרופא המטפל וללא קבלת ייעוץ לגבי טיפול חלופי", נמסר מהמשרד. רופאי משפחה, הרושמים את התרופה, הונחו שלא להתחיל את הטיפול בה במטופלים חדשים ולעבור לתרופות אחרות בקרב מטופלים קיימים. התרופה טרדפטיב איננה כלולה בסל הבריאות, ולכן ההערכות כי השימוש בה בארץ אינו נרחב.

טרדפטיב. אושרה לשיווק בישראל בינואר 2010 ובתחילה הוגדרה כהבטחה גדולה

ממשרד הבריאות נמסר: "האוכלוסייה שנבחרה למחקר שונה מאוכלוסיית היעד לטיפול בתרופה בישראל. כ-40% מאוכלוסיית המחקר הייתה ממוצא סיני ומניתוח ראשוני עולה כי הטיפול בתרופה באוכלוסייה סינית פחות יעיל, ייתכן בגלל שונות גנטית, על כן תוצאות המחקר נבחנות בזהירות".

התרופה טרדפטיב אושרה לשיווק בישראל בינואר 2010 והוגדרה כהבטחה גדולה, מאחר והיא הראתה במחקרים שקדמו לאישור יעילות בהעלאת הכולסטרול הטוב בדם (HDL) בשיעור של 20% עד 25%, וכן בהורדת הכולסטרול הרע (LDL) ב-20% והפחתת שומנים נוספים בדם מסוג טריגליצרידים ב-20%. התרופה יועדה לטיפול בשילוב עם התרופות הפופולאריות לטיפול בכולסטרול מקבוצת הסטטינים, המורידות את הכולסטרול הרע בדם. התרופה כוללת את החומר הפעיל ניאצין, שנמצא כמעלה את הכולסטרול הטוב, ובעת שיווקה נקבע כי הצליחה להפחית את הסיכון לתופעת הלוואי העיקרית של ניאצין – הסמקה - וזאת תוך שילוב מולקולה חדשה בשם "לרופיפרנט".


טרדפטיב איננה התרופה הראשונה המיועדת לטיפול בכולסטרול שנכשלת במחקרים רפואיים. בדצמבר 2006 הופסק על ידי חברת פייזר פיתוחה של התרופה "טורסטרפיב" (Torcetrapib) שהתיימרה להעלות את רמות הכולסטרול הטוב, לאחר מחקר שהקיף 15 אלף משתתפים, ומצא כי הטיפול בה בשילוב סטטין דווקא העלה את שיעור התמותה ממחלות לב בהשוואה לסטטין בלבד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ