בן 3 עם מחלת רקע מת משפעת החזירים בפתח תקווה

זהו הישראלי הראשון שמת מהנגיף מאז הוכרז על סוף המגפה. כ-10% מהדגימות של חולי שפעת בישראל מתגלות כשפעת חזירים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לראשונה מאז אפריל 2010 ולאחר שהכריז ארגון הבריאות העולמי על סופה של מגפת שפעת החזירים, מת ישראלי מהנגיף. המת הוא בן 3 מפתח תקווה, הסובל ממחלת רקע חריפה הכוללת מצבים התקפיים, שנמצא מת במיטתו בביתו ביום שני בבוקר. אמו סיפרה לרופאים כי יום קודם סבל מחום, אולם שלא הבחינה בסימנים חריגים נוספים לפני שנרדם.

הילד הועבר לבית החולים שניידר לרפואת ילדים, שם נקבע מותו על ידי רופא בחדר מיון, וגופתו הועברה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, שם התברר היום (רביעי) שהוא מת מנגיף H1N1 – מחולל שפעת החזירים. גורם במשרד הבריאות הבהיר כי מדובר בילד עם סיבוך רפואי כרוני, הסובל מגורם סיכון, שלא קיבל השנה את החיסון נגד שפעת המיועד כנגד שלושה זנים ובהם שפעת החזירים.

בשבועות האחרונים מתרחבת ההידבקות בשפעת החזירים בישראל, ובמעבדות משרד הבריאות נמצא כי כעשירית מהדגימות הנאספות מחולים דמויי שפעת מתבררות כחיוביות לשפעת החזירים. בהסתדרות המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות מתכננים לפנות בקרוב למשרד הבריאות בדרישה להוסיף תקנים ותקציב לעובדי המעבדות המתמודדים עם התרחבות היקף המחלה.

בימים אלה מאושפזות בישראל שתי חולות במצב קשה עם שפעת החזירים. האחת היא יולדת בת 27 המאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים אסף הרופא לאחר שילדה תינוק בריא ומצבה הידרדר, והשנייה היא בת 58 המאושפזת במרכז הרפואי שערי צדק. השתיים לא קיבלו השנה חיסון לשפעת, והן מונשמות ומורדמות ומצבן משתפר בהדרגה. שתי חולות נוספות שהיו מאושפזות במצב קשה בבתי החולים אסף הרופא ובילינסון יצאו בימים האחרונים מכלל סכנה.

מותו של בן השלוש הוא המקרה הראשון המתועד של מוות משפעת החזירים בישראל מאז אפריל 2010, אז נמנה מקרה התמותה האחרון במסגרת המגפה העולמית של שפעת החזירים שפשטה בעולם במהלך 2009. באותה מגפה דווח על 96 מתים שנדבקו בנגיף שפעת החזירים בישראל ויותר מ-220 ישראלים שאושפזו במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ עם סיבוכי שפעת החזירים. ארגון הבריאות העולמי הגדיר ב-11 ביוני 2009 את המחלה כמגיפה בדרגה הגבוהה ביותר (דרגה 6). היא התפשטה ל-214 מדינות עד שנבלמה, ובאוגוסט 2010 הכריז הארגון על סופה באופן רשמי. 

בשנתיים האחרונות כוללים החיסונים לשפעת הניתנים בקופות החולים גם חיסון כנגד זן שפעת החזירים. השנה ההיענות לחיסון בישראל גבוהה ביותר: כ-1.2 מיליון בני אדם התחסנו (15% מהאוכלוסייה), לכן ההערכות במשרד הבריאות הן כי אין בדיווח הנוכחי כדי להעיד על היקפי תחלואה נרחבים.

עם זאת, ב-20 בדצמבר דווח ב"הארץ" על שלושה מתים משפעת החזירים ברשות הפלסטינית, לפי הודעת סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". לפי הדיווח, בגדה המערבית נמנו עוד 45 חולים, ולהערכת משרד הבריאות של הרשות עוד מאות נדבקו בנגיף וטרם אובחנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ