טיפות חלב יחויבו לטפל בחסרות מעמד

נוהל חדש של משרד הבריאות קובע כי טיפות החלב הממשלתיות והעירוניות יבצעו מעקבי היריון לנשים חסרות מעמד. טיפות החלב של כללית לא נכללות בנוהל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שבועיים לאחר פתיחת המרפאה החדשה למהגרים וחסרי מעמד של משרד הבריאות בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, מפיץ המשרד נוהל המסדיר לראשונה את חובת הטיפול בנשים הרות חסרות מעמד בטיפות החלב הממשלתיות והעירוניות, לצורך מעקב היריון.

הנוהל, עליו חתומה הד"ר ליזה רובין, מנהלת האגף לאם, לילד ולמתבגר, קובע כי מוסדות טיפת חלב הן אלו שיבצעו מעתה מעקבי היריון לכלל הנשים חסרות המעמד, לרבות אלו המוגדרות בהיריון בסיכון גבוה. הצעד מגיע בהמשך למגמה שהחלה עם פתיחת המרפאה בתחנה המרכזית, שנועדה לווסת את מספר חסרי מעמד הנזקקים לרפואת חירום, שפנו עד כה לחדרי המיון בבתי החולים.

ביולי האחרון הפיץ מנהל בית החולים איכילוב הפרופ' גבי ברבש, הנחיות שהורו על סימון מהגרי עבודה ופליטים מאפריקה והפרדתם מהישראלים המאושפזים במחלקות בבית החולים. בעקבות ההנחיות השנויות במחלוקת, הוקמה במשרד הבריאות ועדה, בראשות הד"ר רבקה שפר, רופאת מחוז תל אביב. הנוהל החדש עליו המליצה הוועדה, אף מעודד בתי חולים אליהם פונות נשים חסרות מעמד בהיריון להפנותן להמשך טיפול בטיפות החלב, בקבעו כי המשרד לא יעביר מימון לבתי החולים גם עבור בדיקות שגרתיות לנשים.

מרפאת המהגרים בתחנה המרכזית בתל אביבצילום: דניאל בר און

הנוהל קובע כי בטיפות החלב יינתן לנשים חסרות מעמד מעקב שוויוני, הדומה לזה שניתן לישראליות המבוטחות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. כמו כן, מורה הנוהל להציע לכל אשה הרה ממדינות שבה שכיחות גבוהה של איידס, לקיים בדיקה לנגיףHIV . בדיקות לנוכחות נגיף HIV עדיין אינן מבוצעות כיום בשגרה לכלל הנשים ההרות. טיפול תרופתי עד חצי שנה להיריון יכול לסייע במניעת העברת הנגיף לתינוק.

נשים הרות ממדינות עם מחלת שחפת פעילה יופנו, לפי הנוהל, לצילום חזה לאחר הלידה, לאיתור יזום של נשים חולות בשחפת פעילה ומתן טיפול למניעת התפשטות המחלה. הנוהל אף קובע דרכים לפנייה לארגוני סיוע במקרה ומאותרת אשה הרה חסרת מעמד שהיתה קורבן לפגיעה מינית, לרבות בעת מסעה לישראל.

הנוהל קובע כי בטיפת חלב תועבר לנשים ההרות רשימה של בתי החולים בסביבתן שבהם תוכלנה ללדת, אולם יובהר להן כי מאחר שהן לא מבוטחות בקופת חולים, אין הסדר למימון אשפוזה. ילד שנולד בישראל לאשה חסרת מעמד זכאי לביטוח רפואי אותו ניתן להסדיר דרך ארגונים התנדבותיים או בלשכות הבריאות. כמו כן, ילד הנולד לחסרת מעמד נשאית HIV זכאי לאספקת תחליפי חלב בשנת חייו הראשונה.

הפצתו של הנוהל החדש תוכננה עוד לפני חצי שנה, אולם בטיוטה הקודמת נכללו כלל טיפות החלב בישראל, כולל אלו שמפעילות קופות החולים. בהמשך, לאחר שהנהלת קופת חולים כללית הבהירה כי איננה יכולה לטפל בטיפות החלב שבעלותה בנשים הרות חסרות מעמד, הופץ הנוהל החדש המחייב רק את טיפות החלב הממשלתיות והעירוניות.

בכיר ב"כללית" הבהיר כי "הטיפול בחסרי מעמד אינו כלול בסל, והכללית מתוקצבת עבור שירותים בסל שאמורים להינתן למבוטחיה. אין באפשרות הקופה להסיט את התקציב למטרות אחרות. באופן כללי איננו מתעלמים מהאוכלוסייה הזו, ונותנים באופן שגרתי עזרה רפואית לאוכלוסיות במצוקה, לרבות לשוהים זרים ופליטים".

מ"כללית" נמסר כי "שירותי טיפות חלב אינם כלולים בסל הבריאות שקופות החולים אחראיות לספק, אלא בסל שהמדינה אחראית לספק. הפנינו את תשומת לבו של משרד הבריאות כי לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לא נוכל לספק שירותי טיפת חלב למי שאינו חבר ב'כללית'. בעקבות זאת פורסם חוזר מתוקן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ