התוכנית הישראלית לבלימת הסוכרת

המאבק להפחתת מימדי התחלואה בסוכרת בארץ עולה מדרגה, עם פרויקט שהגה חוקר מפינלנד, שהגיע לארץ לספר על השיטה שזכתה להצלחה עולמית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

תחזיות רפואיות לעשורים הקרובים אינן עושות חסד עם מחלת הסוכרת המתפשטת בעולם המערבי בממדים הדומים למגפה. עבודה שפורסמה בשנת 2003 העריכה כי מעל למחצית מתושבי אירופה יתמודדו בחייהם עם סוכרת מבוגרים, דהיינו סוכרת מסוג 2 המתבטאת בחוסר סבילות לאינסולין או מהיפרגליקמיה, כלומר רמה גבוהה של סוכר בדם האופיינית לסוכרת. גם בישראל התחזיות אינן מעודדות. 51% מהאוכלוסייה בארץ סובלת מעודף משקל, 600 אלף חולי סוכרת חיים בארץ, ועד שנת 2030 צפוי מספרם לגדול לכ-2 מיליון ישראלים. כל ילד שלישי בישראל צפוי לפתח את המחלה לפני גיל 40 אם לא יחול שינוי במדיניות הרפואית הקיימת.

דו"ח המכון הלאומי לחקר מדיניות בריאות, המאגד נתונים מארבע קופות החולים, מנה 355,326 חולי סוכרת המטופלים בתרופות בשנת 2010, שהם 4.96% מהאוכלוסייה, שיעור המצוי בעלייה עקבית של רבע אחוז לשנה.

בניסיון למצוא פתרון למציאות הקודרת הגיע לאחרונה לישראל פרופ' לבריאות הציבור באוניברסיטת הלסינקי, יאקו טומילטו (Tuomilehto), הוגה התוכנית הלאומית למלחמה בסוכרת בפינלנד והאיש אשר הצליח לבלום את העלייה בתחלואה במדינה. החודש הגיע טומילטו לארץ כאורח כנס הסוכרת של הפורום הישראלי לאורח חיים בריא, פורום שהוקם לפני כשלוש שנים ופועל כדי להיאבק בהתפשטות הסוכרת וההשמנה בישראל וכדי להטמיע התנהגות בריאותית מונעת תחלואה בקרב התושבים. בביקור אף נפגש טומילטו עם ראשי משרד הבריאות.

צילום: איור: הילה פלג

בשנת 2007 הגישה המועצה הלאומית לסוכרת להנהלת משרד הבריאות תוכנית לאומית לבלימת התפשטות המחלה, שכללה איתור יזום של אנשים בסיכון לסוכרת. אולם לאחר שהתברר לראשי המועצה כי לממשלה אין די תקציבים לממשה, הוקם הפורום כדי ליזום שינויים בקבוצות אוכלוסייה קטנות יותר. בשנה האחרונה פועל הפורום לצמצום ההשמנה והסוכרת בעיר אשדוד, והשנה ייכנס לפעילות באילת וכן בבני ברק ובנצרת, על רקע שיעורי התחלואה הגדלים של סוכרת בקהילה החרדית ובמגזר הערבי. לפי נתונים שרוכזו בפורום, בהשוואה ל-10% תחלואה בסוכרת מעל גיל 35 בכלל הארץ, נתוני קופות החולים מצביעים על שיעור של 16%, הגבוה ב-50%, ביישובים חרדיים וערביים.
טומילטו זכה להכרה עולמית כשהגה והריץ את התוכנית הלאומית לטיפול במחלת הסוכרת בפינלנד, שם תועדו לפני עשור 200 אלף חולי סוכרת מאובחנים, והוערך כי 50 אלף נוספים סבלו מהמחלה מבלי שהיו מודעים לה. לאחר שנתוני המדינה הנורדית העלו כי 23% מהאוכלוסייה סבלו מעודף משקל קיצוני, גייסה ממשלת פינלנד את טומילטו למאבק בסוכרת, והתוכנית שפיתח הובילה לירידה עקבית במספר המאובחנים.

בשיחה עם "הארץ" מספר טומילטו כי המסע שהחל להורדת התחלואה במדינה, שגודל האוכלוסייה בה דומה לזה שבישראל, היה לכורח המציאות. "זיהינו עלייה הדרגתית בשכיחות הסוכרת ורצינו להתחיל למנוע אותה כי אף אחד בעולם לא ממש ניסה להוריד את שכיחותה, פרט לכמה ניסיונות לא מוצלחים".

טומילטו הטמיע בקרב תושבים מאזורים שונים בפינלנד תוכנית לשמירה על אורח חיים בריא, שכללה דיאטה המורכבת ממזונות בריאים, והצליח להוכיח כי אורח חיים בריא לבדו מצליח למנוע עד 58% ממקרי הסוכרת כעבור שנתיים בלבד. עבודה נוספת, שבוצעה במסגרת המכון הלאומי לבריאות בארה"ב, הציגה זמן קצר לאחר מכן ממצאים דומים.
הפרויקט של טומילטו אף הצליח להראות, לראשונה בעולם, בלימה וירידה בשיעור הסובלים מעודף משקל במדינה. לדברי טומילטו, "כשהתחלנו היו לנו 25% השמנה באוכלוסייה הבוגרת והשיעור החל לרדת לכיוון ה-20%". ההשפעות המיטיבות נצפו בכל האזורים בפינלנד, ולדבריו, "סוכרת כמו כל מחלה כרונית יותר רווחת בקרב אנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, אבל המידע עד כה מצביע על האפשרות לרדת במשקל בכל שכבות האוכלוסייה".

פרופ' טומילטו. בשנת 2040 צפויה פינלנד להפוך למדינה הראשונה הנקייה לחלוטין מסיגריותצילום: מוטי מילרוד

אחת השיטות שהנחיל טומילטו מאפשרת לזהות אנשים בסיכון לסוכרת על סמך שאלון הכולל שמונה שאלות בלבד, "שאנשים יכולים למלא בעצמם", מעיד טומילטו. בין הנתונים המשוכללים יחדיו: גיל ומשקל, היקף מותניים, סוכרת במשפחה, יתר לחץ דם, הרגלי אכילת פירות וירקות מדי יום, פעילות גופנית, היסטוריה של סוכרת בהיריון ועלייה ברמות הסוכר בדם בעבר. "מי שמקבל ציון גבוה בשאלון מכוון לתוכנית המניעה", מספר טומילטו.

תוכניתו של טומילטו, שמיישם עתה הפורום לאורח חיים בריא ביישובים בישראל, כוללת שלוש אסטרטגיות מרכזיות: התערבות תזונתית והגברת הפעילות הגופנית באוכלוסייה; צעדים לאיתור חולים פוטנציאליים וטיפול מונע; והתאמת טיפול למאובחנים כסוכרתיים. במקביל הוכנה תוכנית של 12 שלבים, ובהם שיפור איכות ההסעדה ההמונית במדינה, הרחבת מגוון המזונות הדלים בשומן ומלח, הגדלת מספר מתקני ספורט ציבוריים, וחינוך לבריאות תזונתית וגופנית של צעירים.

המאפיינים הייחודיים לפינלנד דרשו התייחסות לאורח החיים במדינה כדי להתאים תוכנית מניעה מוצלחת. "האקלים בפינלנד מעודד התפתחות סוכרת", אומר טומילטו, "כי חודשים רבים קר בחוץ ובבית המודרני המחומם אפשר לצבור יותר קילוגרמים". בעיה נוספת קשורה באכילת ג'אנק פוד, הרגל שצובר תאוצה בקרב הנוער הפיני. "יצרנו קשר עם תעשיית המזון ופעלנו להעשרת מזונות בסיבים תזונתיים, להורדת כמויות שומן ומלח, וקידמנו חקיקה", מספר טומילטו. אמנם פינלנד אינה נמנית עם המדינות המערביות שאימצו בשנים האחרונות מדיניות של מיסוי על מזון לא בריא, מדיניות שבוחנים עתה גם בישראל משרד הבריאות ורשות המסים, כפי שפורסם באוגוסט ב"הארץ". אולם על רקע צריכה נמוכה של פירות וירקות בפינלנד, קודמה הנחיה המחייבת מזנונים במקומות עבודה להציע בארוחות הצהריים בר סלטים הכולל ירקות, שמיקומו נדרש בחלקו הראשון של המזנון, לפני בחירת המנה העיקרית. כדי לעודד פעילות גופנית הוקמה בפינלנד תשתית למסלולי אופניים והליכה ממרכזי יישובים לבתים מרוחקים. כמו כן, תושבים שצורפו לפרויקט הוכוונו לפעילויות קהילתיות, לרבות של ארגוני צדקה ומועדוני ריקודים, כדי לעודד פעילות גופנית ולצמצם את זמן הצפייה בטלוויזיה והגלישה באינטרנט.

אשדוד שותה מים

במסגרת הפרויקט אף הוחלט להתאים "מרשם לפעילות גופנית" שנותן הרופא המטפל לכל מי שזוהה בסיכון לסוכרת. "הרופא, לדוגמה, מכוון את המטופל לבצע שש שעות פעילות גופנית בשבוע, ואתר אינטרנט מציע לו פעילויות כמו שחייה או שיעור ריקוד במועדון מקומי", מספר טומילטו. עם הפעילויות הגופניות המועדפות בפינלנד, כפי שזיהו ראשי התוכנית, נמנות גלישת סקי, רכיבה משפחתית על אופניים ואיסוף פטריות ואוכמניות ביערות המציפים את המדינה.

ביחס לעישון פועלים ראשי התוכנית להפוך את פינלנד בשנת 2040 למדינה הראשונה הנקייה מעישון, שתאסור כליל למכור סיגריות ומוצרי טבק בשטחה ולא תאפשר לעשן סיגריות בכל מתחם ציבורי או בכל השטחים הפתוחים, לרבות ברחובות.

כאמור, בישראל מיישם הפורום לאורח חיים בריא תוכנית דומה באשדוד, שבהמשך תורחב ליישובים נוספים. לדברי פרופ' איתמר רז מבית החולים הדסה עין-כרם, יו"ר הפורום ויו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, "יש בארץ פערים בתחום הסוכרת, להערכתי כי רמת איכות הטיפול באוכלוסייה הערבית נופלת מהיהודית. גם בדרום רואים יותר תמותה מסוכרת, כי אף על פי שיש שם בתי חולים טובים ביותר, ככל הנראה הנגישות של תושבי הדרום למרפאות הסוכרת, למשל לטיפול בכף רגל סוכרתית ולמומחים כמו קרדיולוגים, נמוכה יותר מאשר במרכז", אומר רז.

התוכנית הישראלית מבוססת על שיתוף פעולה הדוק עם ראשי ערים ויישובים. "הגענו למסקנה שתוכניות לאומיות נכשלות. במדינות מערביות כמו ארה"ב ובריטניה הושקעו מיליונים בתוכניות מניעה לאומיות ואלו בסיכומו של דבר כשלו. מעבר לפעילות שמבצעת הממשלה, אנחנו מתחילים מלמטה, מהצעדים הקטנים בשטח", אומר רז.

לדבריו, דוגמה לשיתוף פעולה ניתן לראות בפעולותיו של ראש עירית אשדוד יחיאל לסרי במסגרת הפרויקט. "ראש העיר צריך להתגייס לעניין. באשדוד למשל נפגש ראש העיר כל יום שישי עם 300 ילדים ובני משפחות ליום ספורט. הוא הנחה את המוסדות העירוניים להגיש כיבוד בריא בלבד, ללא מאפים משמינים. באוגוסט מילאו את העיר בשלטים 'אשדוד שותה מים', והוקמו קהילות מקדמות בריאות בשכונות", מספר רז. בפרויקט נוסף מקיימים דיאטנים מטעם הפרויקט הדרכות בבתי התושבים על מזון בריא, אם כי מהלך זה עורר ביקורת כשהתברר כי פעילות הפורום נתמכת גם על ידי חברות מזון. בנוסף, בפורום מקווים להקים ברחבי העיר 60 עמדות לשתיית מים. סלילת שבילי אופניים מתעכבת בינתיים מהחשש לתאונות. "להערכתי, בתוך חמש שנים נוכל לראות תוצאות בשטח", אומר רז.

כדי לאמץ את תוכניתו של טומילטו בישראל נדרשות התאמות. "ישראל היא מדינה יותר מעורבת בהשוואה לפינלנד שבה האוכלוסייה הומוגנית ונדרשת התאמה תרבותית לצורך תוכנית מניעה מוצלחת", אומר טומילטו.

התאמת אורח חיים בריא עלולה להתקבל בספקנות מסוימת בקרב ישראלים, שבחלקם נמנעים לחלוטין מפעילות גופנית, אם בגלל עצלנות או אורח החיים המערבי האינטנסיבי שאינו מותיר לכך זמן. גם בפינלנד, מעיד טומילטו, נדרשו ניסיונות שכנוע כדי לצרף אנשים לתוכנית. "אנשים הגיבו יפה להמלצות, אבל היו כאלה שלא היה להם זמן לבצען. אנחנו יכולים לתת להם מידע, אבל לא יכולים לפנות עבורם זמן לפעילות גופנית", הוא אומר.
ישראל אינה המדינה הראשונה לאמץ באופן כלשהו את תוכניתו של טומילטו. בשנים האחרונות אומץ המודל בפרויקטים בכמה מדינות, לרבות ארה"ב, בריטניה, שוודיה ויפן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ