הסוף למדחומי הכספית

עד 2020 יופסק השימוש במוצרים המכילים כספית

אמנה בינלאומית חדשה קובעת כי יופסק השימוש במדחומים ומדי לחץ דם המכילים את המתכת הרעילה. ייאסר גם יבוא ויצוא של מוצרים נוספים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אמנה בינלאומית חדשה, שקיבלה בסוף השבוע את תמיכת ארגון הבריאות העולמי, קובעת צעדים לצמצום החשיפה לכספית, שעלולה להזיק לבריאות.

כספית נחשבת למתכת רעילה במיוחד, על רקע התכונה המאפשרת לה לנוע מרחקים רבים בסביבה, עמידותה הגבוהה לתנאים סביבתיים שונים, הצטברותה בדגים וכן מחקרים המעידים כי היא מסוכנת לבריאות האדם והסביבה, ובייחוד עלולה לגרום לפגיעה קבועה במערכת העצבים. מחקרים הראו כי כספית עשויה לעבור מאם לעובר ולפגוע בהתפתחות מערכת העצבים. בספרות הרפואית מתועדים נפגעי הרעלת כספית הסובלים מפגיעות התפתחותיות ושפתיות ברמות חומרה שונות. כספית עלולה גם לפגוע באיברי גוף פנימיים רבים, לרבות בלב, מערכת העיכול, כליות, כבד, ריאות והעור.

אחד הצעדים שנקבעו לשליטה על המשך השימוש בכספית הוא הפסקת השימוש במדחומים המכילים כספית ובמכשירים למדידת לחץ דם המכילים כספית עד שנת 2020. בארגון הבריאות העולמי מפעילים תוכנית תומכת במדינות מתפתחות כדי לסייע בהחלפת מכשירים רפואיים המכילים כספית בחלופות נטולות החומר. באמנה מוסכם כי עד 2020 ייאסר יבוא ויצוא של מוצרים נוספים המכילים כספית, לרבות סוגים מסוימים של נורות פלורוצנטיות חסכוניות בחשמל; מתגים; סבונים ומוצרי קוסמטיקה; וכן סוללות, פרט לסוללות כפתור המכילות כספית הנדרשות להפעלת מוצרים רפואיים.

מדחום. יבוא מוצרים נוספים עם כספית ייאסר צילום: אלכסנדרה נחום

האמנה אף קוראת לצמצום מדורג לאורך השנים של השימוש בסתימות כסופות בשיניים העשויות אמלגם, תרכובת המכילה כספית, בדיל וכסף. ההערכות כי בעולם נעשה שימוש מדי שנה ב-340 טונות כספית, רק לצורך מילוי סתימות במרפאות שיניים. "פעולה זו תתרום להפחתת השימוש בכספית ולצמצום הסיכון לשחרור החומר לסביבה", נמסר מארגון הבריאות העולמי. כמו כן קובעת האמנה בקרה על פליטת כספית ממפעלי תעשייה ותחנות כוח לייצור חשמל, וכן פיקוח על השימוש בכספית בעבודות מלאכה וכן במכרות זהב הנחשבים למקור משמעותי של זיהום הסביבה בכספית. דו"ח של האו"ם, שהתפרסם לרגל הפצת האמנה, מתריע על שימוש גובר בעולם, ובייחוד במדינות מפותחות, בנורות פלורוצנטיות חסכוניות בחשמל המכילות כספית, המחליפות בשנים האחרונות את נורות הליבון. בין המוצרים הנוספים שעדיין מכילים כספית מונה הדו"ח צבעים, מכשירי חשמל וחומרי הדברה.

חרף הצעדים הוחלט באמנה לחרוג מהמגמה ולתמוך בהמשך השימוש בחומר השימור תימרוסל המכיל כספית, בחיסונים המיועדים לבני אדם ובעלי חיים. בארגון הבריאות העולמי מדווחים שלאחר עיון במחקרים מתקופה של מעל לעשר שנים על השימוש בחומר, המסקנה כי אין עדות המצביעה על כך שהחומר במינונו הנוכחי בחיסונים מזיק לבריאות.

פליטת רעלן הכספית ממפעלים הייתה בשיאה בשנות השבעים של המאה העשרים, ומאז ירדה. בין השנים 1990 ל-2005 התייצב שיעור הפליטות וירד באירופה וצפון אמריקה, אולם עלה משמעותית במזרח אסיה, במדינות בהן מצויים רבים ממפעלי הייצור. משנת 1990 עד 2005 עלה השיעור נמדד באסיה ב-62% ומגמת העלייה ביבשת זו נמשכת. ברשימת המדינות המובילות בפליטות כספית נמנות סין, קירז'יסטאן, מקסיקו, פרו, רוסיה, סלובניה, ספרד ואוקראינה.

האמנה הופצה על רקע כנס בינלאומי שנערך בסוף השבוע בז'נבה, שכונה "כנס מינמטה" על שם עיר ביפן שבה אירעו מקרים רבים של פגיעות רפואיות על רקע הרעלת כספית באמצע שנות העשרים. בגיבוש נייר העמדה, שנמשך ארבע שנים, שותפו נציגים מיותר מ-140 מדינות, והוא קודם על ידי יפן, נורווגיה ושווייץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ