זיהום בפגייה בבית החולים ברזילי: מת תינוק בן 4 ימים

בבדיקה שנעשתה בצרכיהם של המאושפזים במחלקה התגלה כי עוד 9 מבין 13 הפגים בה נושאים את חיידק הקלבסיאלה העמיד לאנטיביוטיקה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בפגייה שבבית החולים ברזילי שבאשקלון אובחנה בסוף השבוע האחרון התפרצות של חיידק הקלבסיאלה העמיד לאנטיביוטיקה. אחד הפגים המאושפזים במחלקה, שנולד ב-7 בינואר והוגדר במצב מורכב עקב מחלת מעיים קשה, מת כעבור ארבעה ימים. מברזילי נמסר כי במהלך אשפוזו אובחן בדמו חיידק הקלבסיאלה, וכי מנהל הפגייה ד"ר שמואל צנגן הורה לבצע בדיקה לנוכחות החיידק בצואה של כל הפגים במחלקה. בבדיקה שממצאיה התגלו רק לפני ימים ספורים, התברר כי תשעה פגים נוספים מתוך 13 המאושפזים בפגייה, נושאים את החיידק, אם כי בברזילי מבהירים כי לא היתה עדות קלינית למחלה פעילה בקרב פגים אלה.

בברזילי הוחלט להפריד את הפגים שאובחנו עם קלבסיאלה, כדי למנוע העברת המחלה לפגים אחרים או למטפלים, וכן כדי להתחיל בטיפול באנטיביוטיקה בהם. מברזילי נמסר כי "בתשעת הפגים אובחנה נשאות לחיידק בלבד, ולא מחלה פעילה המסכנת את הפגים. החיידק שאותר אינו אלים וקיים טיפול כנגדו במידת הצורך".

ב-2008 הוקם בהחלטת ממשלה דרמטית מרכז ארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות. היה זה מיד לאחר שדווח בתקשורת על התפשטות בבתי החולים של חיידק בשם קלבסיאלה, שפיתח עמידות כנגד סוגים רבים של אנטיביוטיקה. בפעילותו הראשונה של המרכז שדווחה בספרות הרפואית, נעשה מאמץ מרוכז למיגור "מגיפת הקלבסיאלה" – מה שכלל בידוד חולים נגועים ומעקב אחר החיידק ב-27 בתי חולים ברחבי המדינה, ושהצליח תוך שנה בלבד להפחית ב-75% את מקרי ההידבקות בחיידק.

הפגייה בבית החולים ברזילי באשקלוןצילום: אלכזס זגר / ג'יני

מגמה זו נמשכת, ולפי דו"ח של המרכז הארצי שהתפרסם ביולי 2011, נרשמה ירידה של 3.9% בהידבקות בקלבסיאלה בבתי החולים, זאת בהשוואה ל-2010. עם זאת, מתריע הדו"ח על עלייה בהידבקות בחיידקים אחרים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים בין 2010 ל-2011, לרבות עלייה של 50% בהידבקות בחיידק אי-קולי, עלייה של 15.4% בחיידק האצינטובקטר, עלייה של 13% בחיידק הקרוי VRE ועלייה של 7.4% בחיידק ה-MRSA.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ