מחקר בבריטניה: החוקים נגד עישון מונעים התקפי אסתמה

על פי החוקרים, מאז נכנס לתוקף החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים בממלכה ב-2007, נרשמה ירידה של יותר מ-15% בפניות ילדים למיון עם התקפי קוצר נשימה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר בריטי חדש מצביע על ראייה משמעותית המחזקת את המאבק בעישון סיגריות. חוקרים הראו כי כניסתו לתוקף של חוק שהגביל משמעותית את העישון במקומות ציבוריים ופתוחים בממלכה, הוביל לירידה בפניות של ילדים עד גיל 14 לחדרי המיון עם התקפי אסתמה.

החוקרים מהאימפיריאל קולג' בלונדון בחנו את השפעתם של חוקים המגבילים באופן משמעותי את העישון בשטחים ציבוריים סגורים בבריטניה, לרבות במקומות עבודה, בתי קפה, מסעדות וברים, שנכנסו לתוקף ביולי 2007. גם בישראל התקבל באותה שנה חוק דומה. החוקרים בחנו את נתוני הפניות לבתי החולים בגין התקפי אסתמה בקרב ילדים בבריטניה החל מאפריל 2002, בהתבסס על מאגר הנתונים של שירותי הבריאות הלאומיים במדינה (NHS).

נמצא כי עד אפריל 2007 נרשמה עלייה עקבית של 2.2% לשנה בשיעורי התקפי האסתמה בילדים שטופלו בבתי החולים, ואולם בשנה שלאחר כניסת החוק לתוקף, עד יולי 2008, דווח על ירידה של 8.9% בפניות ילדים למיון עם התקפי אסתמה. כמו כן, בשנתיים שלאחר מכן, עד יולי 2010, תועדה ירידה נוספת של 3.4% בכל שנה.

שלט המכריז על איסור עישון סיגריות במסעדהצילום: בלומברג

הממצאים מתפרסמים בכתב העת הרפואי Pediatrics. בתקשורת הבריטית מצוטטים החוקרים כמעודדים מהממצאים, המצביעים לדבריהם על כך שהחוקים הובילו לשינוי בהרגלי העישון באוכלוסיה, וכי האיסור על עישון במסעדות ובמקומות בילוי חלחל ככל הנראה גם לבתיהם של אנשים. "ילדים מרוויחים מכך, כי יש להם סיכון נמוך יותר להיחשף לעישון סביל", אמר החוקר הראשי, הפרופ' כריסטופר מילט (Millet) לרשת הבי-בי-סי.

גם בישראל החרפת המאבק בעישון החלה ב-2007, אז נכנס לתוקף תיקון לחוק העישון שאסר על עישון במקומות בילוי, הגביל את העישון במסעדות ובבתי קפה לשטחים תחומים בהיקף מסוים והטיל קנסות משמעותיים על העוברים על החוק.

לפי סקר של משרד הבריאות, בשנים 2010 עד 2012 עישנו 20.6% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מעל גיל 21, השיעור הנמוך ביותר שדווח בישראל אי-פעם. הירידה בשיעור המעשנים החלה בשנת 2007, עד אז נמנו כ-25% מעשנים באוכלוסיה הבוגרת.

בשנים האחרונות אף מדווח על עלייה בביקוש לקורסי גמילה מעישון של קופות החולים, הכלולים בסל הבריאות, ומאפשרים למשתתפים קבלת תרופות לגמילה מעישון בסל. בשנת 2011 עברו את הקורסים 19,646 ישראלים, עלייה של 65% בהשוואה ל-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ