הבדיקה החדשה שתסייע לסובלים מניוון רשתית

בדיקה גנטית מאפשרת לראשונה בישראל לזהות מי מהסובלים ממחלת העיניים שעלולה לגרום לעיוורון יפיק תועלת מטיפול בוויטמינים - ומי לא

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ניוון רשתית תלוי גיל (AMD) הוא מחלת עיניים שכיחה שהיא הגורם העיקרי לעיוורון בישראל. נתונים ארציים שעובדו במרכז הרפואי שיבא ומכון גרטנר מעלים כי בעשור האחרון אמנם חלה ירידה בעיוורון מניוון רשתית, המוסברת בעיקרה בטיפולים מעכבי עיוורון הניתנים לחולים בהזרקת תרופות לעיניים אחת לחודש, לעתים לכל חייהם.
אולם עדיין 3.6 לכל מאה אלף ישראלים מאבדים בכל שנה את ראייתם בעקבות ניוון רשתית. המחלה בצורתה הקלה (המכונה יבשה) מתבטאת בהפרעה קלה בראייה, בקרב 90% מהחולים, ואילו בצורתה הקשה (הרטובה), התוקפת כעשירית מהחולים, היא הורסת את מרכז הראייה ומחוללת עיוורון. שכיחותה עולה עם הגיל ומעל גיל 80 סובלים ממנה 15% מהאוכלוסייה. למחלה גורמים גנטיים וכן גורמים סביבתיים שניתנים בחלקם להשפעה, הכוללים יתר לחץ דם, עודף משקל או השמנת יתר, כולסטרול גבוה ועישון.

הטיפול היחיד המומלץ כיום לחולים בשלבים מתקדמים של המחלה הקלה הוא ויטמינים למניעת הידרדרות הראייה. ויטמינים אלו ניתנים בפורמולות של תוספי תזונה ייעודיות לחולי ניוון רשתית, המכילות נוגדי חמצון מסוגי ויטמין C ו-E וכן בטא קרוטן, ובפורמולות חדשות שבהן גם רכיבים תזונתיים נוספים כגון אומגה 3. הוויטמינים אינם כלולים בסל הבריאות ועלותם – כ-1,000 שקלים בשנה - עלולה להיות מעמסה כספית. יש חולים המגיבים היטב לוויטמינים, אולם אצל חלקם לא רק שהוויטמינים אינם מועילים אלא אף עלולים לחשוף לתופעות לוואי אפשריות, כמו סרטן הריאה שהסיכון אליו עולה בקרב מעשנים הנוטלים בטא קרוטן וסרטן הערמונית הנחשב לאחד הסיכונים בקרב המטופלים בוויטמין E. בדיקה חדשה שהוכנסה לאחרונה לשימוש בבית החולים אסף הרופא מאפשרת לברר לראשונה בישראל אם הוויטמינים יועילו לחולי ניוון רשתית או שמומלץ להימנע מהם.

בהיבט הגנטי, בשנים האחרונות גוברת ההבנה כי ניוון רשתית קשור בכמה מוטציות גנטיות, בייחוד בשני גנים הקרויים CFH ו-ARMS2. בדיקות לנוכחות המוטציות הגנטיות כבר זמינות בעולם ועתה גם בישראל. הבדיקה שעלותה 800 שקל מומלצת לאחרונה לכלל חולי ניוון רשתית המטופלים באסף הרופא.

איור: אילה טל

הימצאות אחת המוטציות הגנטיות מעידה כי מערכת החיסון המשלים היא הגורמת לניוון רשתית וכי הטיפול בוויטמינים לא יועיל למניעת הידרדרות הראייה. לדברי ד"ר ערן פרס, רופא עיניים בכיר במרפאת הרשתית באסף הרופא, "כיום אנו מבינים שבחולים שבהם המוטציות הגנטיות באות לידי ביטוי, הגנים נקשרים למערכת ביולוגית המכונה 'מערכת המשלים' וגורמים לשפעול יתר שלה. מערכת המשלים באה ליצור מצב של שיווי משקל שבו הגוף לא יתקוף רקמות פנימיות. באנשים שאצלם מתבטאת המוטציה יש פעילות יתר של המערכת, התוקפת רקמות באזור הרשתית ומגבירה את המחלה", מסביר פרס. "ויטמינים פועלים על מסלול אחר ומקטינים את הנזק החמצוני לרקמת הרשתית כתוצאה מחשיפה לאור. לכן כשמערכת המשלים מעורבת במחלה לוויטמינים לא תהיה השפעה משמעותית".

באופק, המאבק בניוון רשתית לא תם ולפחות שמונה תרופות נמצאות כיום בשלבי פיתוח וטרם אושרו במינהל התרופות האמריקאי (FDA). המדובר בתרופות המשפיעות על מערכת החיסון המשלים כדי לבלום את התקדמות המחלה בקרב חולים נשאי המוטציות הגנטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ