מתחדש המחקר השנוי במחלוקת על הזן האלים של שפעת העופות

החוקרים נדרשו להפסיק עבודתם לאחר שהתברר כי נדרשות מעט מוטציות כדי לגרום לנגיף לעבור דרך האוויר. החשש היה שהמידע יזלוג לארגוני טרור

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מתחדש המחקר השנוי במחלוקת על הזן האלים של שפעת העופות H5N1: שני מכתבים המתפרסמים בכתבי העת המדעיים Nature ו-Science מדווחים על חידושו הצפוי של מחקר שהוקפא לפני שנה, לאחר שהצליח להביא לפיתוח זן אלים של שפעת העופות מסוג H5N1, העלול לחולל מגפת שפעת עולמית. לפי המכתבים, עליהם חתומים 40 חוקרי נגיף השפעת מאוניברסיטאות בעולם, המחקר יתחדש במדינות בהן השלטונות הרפואיים קיבלו החלטות המאפשרות להבטיח תנאי בטיחות למניעת הסיכון לזליגת זן השפעת האלים אל מחוץ למעבדות.

בחודש יוני (2012) דיווחו שני צוותי חוקרים מהולנד וארה"ב, השותפים במחקר בינלאומי על נגיף שפעת העופות, על ממצא אליו הגיעו במקביל, ולפיו נדרשות חמש מוטציות בלבד כדי לאפשר לנגיף קטלני של שפעת לעבור בין יונקים דרך האוויר, זאת על סמך מחקר שנערך על חמוסים. קודם לכן, לאחר שהועברו ממצאי העבודות לבחינת הרשות הלאומית לבטיחות ביולוגית בארה"ב (NSABB), החליטה הרשות לפסול חלקים משני המחקרים, שעלולים לטענתה לזלוג לארגוני טרור המבקשים לפתח אמצעי לוחמה ביולוגיים.

בקהילה המדעית עוררה ההחלטה ביקורת, והיו שטענו כי דווקא פרסום נרחב של ממצאי המחקרים יאפשר התמודדות ראויה יותר של הממסד הרפואי עם הסכנות הטמונות בנגיפי שפעת המועברים לבני אדם מבעלי חיים ויקל על תהליך פיתוח חיסונים כנגד האיומים לאנושות האורבים מנגיפי שפעת. בעקבות לחץ ציבורי הסכימה הרשות לפרסם את המחקרים לאחר שהוכנסו בהם שינויים.

לול תרנגולות בהודו, בעת התפרצות שפעת העופות צילום: אי–פי

על רקע עמדת הרשות האמריקאית כנגד פרסום בלתי מבוקר של המחקרים, עוד בטרם פרסומם, הודיעו בינואר שעבר (2012) חוקרי שפעת מרחבי העולם על הקפאה זמנית של כל המחקרים אודות קטלניות נגיפי שפעת העופות מסוג H5N1. במכתב שהופץ עתה טוענים החוקרים כי הניסיון להבטיח את בטיחות המחקרים הושגה בחלק מהמדינות, ועתה ניתן לחדשם. "נגיפי שפעת העופות ממשיכים להתפתח בטבע, ומחקרים על אופן העברתם חיוניים למוכנות מפני מגפה", נטען במכתב. עם זאת, בארה"ב - שבה בוצע בשעתו המחקר בשיתוף המרכז הלאומי לבקרת מחלות והמכון הלאומי לבריאות (NIH) - לא יתחדש המחקר עדיין, כיוון שטרם הושלמו התנאים המבטיחים את בטיחות המעבדות בהם מתוכנן המשך ביצועו.

שפעת העופות כוללת שני זני שפעת, האחת אלים מסוג H5N1 העומד במוקד המחקר הבינלאומי והשני מסוג H9N2 שאינו אלים. בפברואר 2004 דווח כי זן נגיף השפעת הספרדית שהתפשט בעולם ב-1918 בממדים של מגפה קטלנית, והוביל למותם של 50 מיליון איש, דומה במבנהו לזן נגיף שפעת העופות, וזאת בהתבסס על מחקר בריטי שבוצע על גופות של בני אדם שמתו מהשפעת הספרדית ואותרו בקוטב הצפוני.

ב-2003 תועד הזן הקטלני לראשונה בקרב שלושה בני משפחה מסין, ששניים מהם מתו. בהמשך התפשטה המחלה בבעלי חיים ברחבי העולם, והעלתה את הכוננות במדינות רבות מפני סכנת העברתה לבני אדם, לאחר שהתבררה כקטלנית במיוחד. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בהתפרצות שנמשכת עד כה אובחנו 610 בני אדם שחלו בשפעת העופות, ומתוכם 360 מתו, שהם 59% תמותה. מרבית החולים אובחנו באינדונזיה (192), מצרים (169) ווייטנאם (123); כשבשנה החולפת (2012) מספר הנבדקים הגבוה ביותר תועד במצרים - 11 חולים, מתוכם 5 מתו. הזן הנוכחי של שפעת העופות אינו מדבק מאדם לאדם, אלא רק דרך מגע עם עופות נגועים. בהתפרצות שהחלה ב-2003 תועד גם היקף משמעותי של עופות שמתו לאחר שנדבקו בנגיף שפעת העופות, והמחלה אף אובחנה בעופות בארץ ב-2006, ב-2008 וב-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ