יועצו לשעבר של שרון: סימנים חיוביים לתגובה בבדיקה המוחית

רה"מ לשעבר, שמאושפז מזה שבע שנים במצב של צמח בעקבות אירוע מוחי חמור, עבר הדמיה שמטרתה לבדוק אם קיים סיכוי כלשהו לשיפור במצבו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

יועצו לשעבר של ראש הממשלה אריאל שרון, ד"ר רענן גיסין, אמר היום (שבת) ל"הארץ" כי הבדיקה המוחית בגינה הועבר שרון ביום חמישי שעבר למספר שעות למרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, הניבה סימנים חיוביים המצביעים על שיפור קל במצבו, בהשוואה לבדיקות קודמות.

במהלך הבדיקה המוחית בוצעה סריקה לבחינת תפקודי מוחו של שרון, בזמן שהוא נשאל שאלות, במטרה לבדוק אם הבדיקה מעלה סימנים מוחיים המעידים על מצב הכרתי כלשהו. "הבדיקה הראתה תגובות שונות במהותן מתגובות קודמות, שהן יותר חיוביות ויותר ברורות, אם כי מצבו הרפואי מורכב ביותר", אמר גיסין. לדבריו, "שרון נכנס למצבו הנוכחי (המוגדר כ'צמח') כשהוא עם תגובות רפואיות מינימאליות, אולם יש שיפור מהמצב הזה. הוא עדיין לא שב להכרה, וזוהי השאיפה, אך יש סימנים חיוביים של תגובה מוחית".

גיסין נמנע מלהרחיב על המכשיר באמצעותו בוצעה הבדיקה המוחית בסורוקה, וכן מדוע נדרשה העברתו של לסורוקה לצורך הבדיקה. במרכז הרפואי שיבא, בו מאושפז שרון מזה שש וחצי שנים, קיימים מכשירים לבדיקת תפקודי המוח, לרבות מכשיר הדמיה מתקדם מסוג FMRI. "מסיבות השמורות עם הרופאים העדיפו לעשות את הבדיקה שם, מסיבות טכניות או רפואיות", אמר גיסין.

אריאל שרון צילום: רויטרס

ביום חמישי דווח כי שרון, המאושפז זה שבע שנים במצב של צמח בעקבות אירוע מוחי חמור, מתוכן בשש וחצי השנים האחרונות בבית החולים השיקומי שבמרכז הרפואי שיבא, הועבר לבדיקה רפואית ייחודית בסורוקה הכוללת הדמיה מוחית. מטרת הבדיקה היא להבין אם יש סיכוי כלשהו לשיפור רפואי במצבו שנותר קבוע מאז האירוע המוחי, שבעקבותיו שקע בתרדמת.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר כי "מצבו של שרון נותר ללא שינוי". בשיבא ובסורוקה נמנעו מלהעביר פרטים אודות הבדיקה שעבר.

בנובמבר 2012 פורסם דיווח דרמטי אודות סקוט ראוטלי, חולה קנדי מהעיר לונדון שבמחוז אונטאריו, שתקשר עם רופאיו כעבור 12 שנים שהוגדר במצב של צמח באמצעות סריקות מוחיות. ראוטלי, שנפגע בתאונת דרכים ושקע בתרדמת, הצליח להראות סימני מודעות ולהשיב בשלילה לשאלת החוקרים בתקשורת שהתבצעה דרך סריקות במכשיר הדמיה מסג FMRI המציג אזורים פעילים במוח.

הטכנולוגיות הזמינות כיום ברפואה לטיפול בחולים במצב של צמח -CT ו-MRI-מאפשרות להצביע על פגיעה מבנית במוח, אך לא לקבוע את תפקוד רקמת המוח ומצב ההכרה. הטכנולוגיה מסוג FMRI מודדת שינויים בזרימת הדם המחומצן במוח, ומסוגלת להדגים את פעילות המוח, ולא רק את מבנהו, ולכן באפשרותה לזהות חולים שהוגדרו כ"צמחים" על ידי המערכת הרפואית, המציגים סימני מודעות לסביבתם. לפי מחקר בריטי מאוניברסיטת קיימברידג' שפורסם בשנת 2010, מתוך 23 מטופלים שהוגדרו כ"צמחים", בהדמיות מסוג FMRI הצליחו ארבעה מתוכם לשנות את פעילות המוח כמענה להנחיות הרופאים.

רענן גיסיןצילום: מוטי קמחי

שרון, שיחגוג בחודש הבא את יום הולדתו ה-85, לקה בדימום תוך מוחי בינואר 2006, ואושפז תחילה בבית החולים הדסה עין-כרם, שם נעשו מאמצים להשיבו להכרה שלא הואילו. במאי 2006 הועבר שרון למרכז הרפואי שיבא, ומאז הוא מאושפז בחדר 10 ביחידה לשיקום נשימתי בבית החולים השיקומי בשיבא, המצוי תחת אבטחה קבועה, וזוכה לביקורים של קרובי משפחה.

בנובמבר 2010 הועבר שרון לחוות השקמים למספר תקופות קצרות, בניסיון לייצר עבורו סביבה רפואית סיעודית בביתו, לבקשת בני משפחתו, אולם בסופן הוחלט להשיבו לאשפוז בשיבא, שם הוא נותר מאושפז עד היום במצב המוגדר כמצב של צמח המוגדר רפואית "וגטטיבי קבוע". בישראל אין מאגר נתונים על חולים . לפי דו"ח עמותת ליל"ך ("לחיות ולמות בכבוד"), ההערכה שבכל נקודת זמן ישנם בארץ כ-200 חולים וגטטיביים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ