פריצת דרך: חוקרים הצליחו לחסום חדירת נגיף ה-HIV

החוקרים הנדסו תאים של המערכת החיסונית באופן המקנה הגנה רב שכבתית מפני הנגיף. התגלית סוללת את הדרך לטיפולים גנטיים במאבק באיידס

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת סטנפורד מדווחים כי הצליחו להנדס תאים של המערכת החיסונית, בתנאי מעבדה, באופן המקנה הגנה רב שכבתית מפני זיהום בנגיף ה-HIV. התגלית סוללת את הדרך לטיפולים גנטיים חדשים במאבק באיידס.

החוקרים מהמעבדה בראשותו של פרופ' מאתיו פורטיוס מבית הספר לרפואה בסטנפורד - שבה פועלים גם חוקרים ישראלים - הדגימו צורה חדשה להנדוס תאי מערכת החיסונית, באופן ההופך אותם לעמידים מפני HIV, הנגיף מחולל האיידס, המכוון לתקוף את המערכת החיסונית.

במחקר שיתפרסם השבוע בכתב העת Molecular Therapy מתואר מנגנון דמוי "מספריים מולקולאריות", שפיתחו החוקרים, החותכות ומדביקות סדרות של שלושה גנים עמידים לנגיף ה-HIV בתוך תאי T של המערכת החיסונית – המהווים יעד לתקיפת הנגיף.

בהודעה שהפיצה אוניברסיטת סטנפורד, מתארים החוקרים כי פרט להכנסת שלושת הגנים העמידים, הם הצליחו לנטרל את פעילות קולטן המצוי על גבי תאי המערכת החיסונית כדי לחסום את דרכו של נגיף ה-HIV לתוך התא.

הקולטן המשמש יעד בטיפול החדש הוא חלבון הקרוי CCR5 המצוי על מעטפת תאי המערכת החיסונית, דרכו לרוב חודר נגיף ה-HIV לתא. מספר מועט של אנשים שנולדו עם מוטציה בחלבון זכו בעמידות טבעית מפני הידבקות ב-HIV. ביולי 2011 דווח על טימותי בראון, האיש הראשון בעולם שמתועד כי נרפא לחלוטין מאיידס, לאחר שסבל מסרטן הדם (לוקמיה) ועבר בשנת 2007 השתלת מח עצם מתורם שהיתה לו המוטציה בחלבון CCR5, וכך הפך באופן טבעי לעמיד בפני הנגיף, שהופרש בהדרגה מגופו החוצה. בראון זכה לכינוי "המטופל מברלין".

הפגה למען המאבק באיידס, ניו יורקצילום: רויטרס

מדענים מחברת התרופות Sangamo BioSciences שבקליפורניה הצליחו לייצר חלבון המתפרק לפיסות קטנות של חומר גנטי (דנ"א) ומנטרל ביעילות את הקולטן האמור, וכך חוסם את דרכו של נגיף ה-HIV לתוך התא. המדענים במחקר הנוכחי מסטנפורד הצליחו באופן דומה לנטרל את החלבון, אך בשיטה שאפשרה גם את החדרת שלושת הגנים החדשים לתוך תא המערכת החיסונית, המעניקים לתא הגנה נוספת מפני הידבקות בנגיף. באופן הזה מצליחים החוקרים לחסום גם נגיפי HIV שבאפשרותם לחדור לתא דרך חלבון אחר הקרוי CXCR4.

במחקר שנערך בתאי מעבדה הוכיחה השיטה כמגבירה את יעילות ההגנה פי 1,200 הגד נגיף HIV המסוגל לחדור את הקולטן CCR5 ופי 1,700 נגד הנגיף המסוגל לחדור את הקולטן CXCR4. התאים שבהם בוצע המחקר נותרו נקיים מנגיף ה-HIV בתצפית שנמשכה 25 ימים ממועד החשיפה לנגיף.

החוקרים מדגישים כי הטיפול החדש אינו תרופה לריפוי מאיידס אלא שיטה ההופכת את המטופלים לחסינים מפני הנגיף. לדברי פורטיוס, המערכת שפותחה מספקת הגנה רב שכבתית מפני נגיף ה-HIV, הן באמצעות הפסקת פעילותו של הקולטן המצוי בתאי המערכת החיסונית, והן באמצעות החדרתם של הגנים העמידים לתוך התאים.

השיטה החדשה השייכת לתחום התרפיה הגנטית עשויה, לדברי פורטיוס, להחליף בהמשך את הטיפול בקוקטייל התרופתי הנדרש בקרב נשאים, המונע את התרבותו של הנגיף בגוף ומותיר אותו בעומס נגיפי נמוך. אחד האתגרים המיוחס למאבק באיידס קשור לכך שהנגיף נוטה לשנות את מבנהו ולייצר מוטציות במהירות גבוהה יחסית, אולם החוקרים הצליחו להתמודד עם תכונה זו באמצעות יצירת מערכת רב שכבתית החוסמת את יכולתו של הנגיף להיכנס לתאי המערכת החיסונית של הנדבק. לפי דיווחים בתקשורת האמריקאית, החוקרים צפויים לבצע עוד ניסויים בתנאי מעבדה כדי לבחון את הטיפול שפותח, ומתכננים לעבור לשלב הניסויים בבני אדם תוך חמש שנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ