סורוקה: אובחנה פעילות מוחית משמעותית בבדיקות שעבר אריאל שרון

בבדיקות נבדקו תגובותיו של רה"מ לשעבר לתמונות וקולות של בני משפחתו. "תוצאות אלו מדגימות קיומו של עיבוד מידע חושי במוח", נמסר מבית החולים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
דן אבן

המרכז הרפואי סורוקה מדווח היום (ראשון), שלושה ימים לאחר שראש הממשלה לשעבר אריאל שרון עבר בדיקת הדמיה מוחית תפקודית מסוג FMRI בבית החולים, כי אובחנה פעילות מוחית משמעותית בכל הבדיקות שבוצעו בו.

במהלך הסריקה המוחית שנמשכה כשעתיים, החוקרים הציגו לשרון תמונות של בני משפחתו, השמיעו לו את קולו של בנו גלעד, וכן בחנו את תגובתו למגע. בסורוקה מדווחים כי להפתעת החוקרים נמצאה פעילות מוחית משמעותית בכל אחת מהבדיקות שנערכו, באזורים מוחיים מתאימים. "תוצאות אלו מדגימות קיומו של עיבוד מידע חושי במוח", נמסר מסורוקה.

בהמשך נערכו בבית החולים מספר בדיקות שמטרתן לאמוד את רמת המודעות של שרון לסביבה, אולם בסורוקה מדווחים כי למרות הימצאותן של מספר עדויות מעודדות, לא ניתן עדיין להסיק מסקנה ברורה בנושא.

שרון ב-2005צילום: רויטרס

פרופ' מרטין מונטי, מהמחלקות לפסיכולוגיה ונוירוכירורגיה באוניברסיטת UCLA שבארה"ב, שהשתתף בבדיקה לצד צוות המומחים בסורוקה, ציין כי "מידע מהסביבה החיצונית מגיע לאזורים מוחיים מתאימים במוחו של שרון. עם זאת, העדויות אינן חד-משמעיות לגבי המידה שבה מר שרון מודע לסביבתו".

יו"ר מרכז זלוטובסקי למדעי העצב באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ד"ר צבי גנאל, שריכז את הבדיקה, הדגיש בהודעת בית החולים את רצון משפחתו של שרון להשתמש בטכניקות שנרכשו במהלך העשייה המחקרית כמנוף למחקר עתידי וככלי שישמש בעתיד משפחות אחרות שיקיריהן שרויים במצב דומה. ד"ר גליה אבין ממרכז זלוטובסקי למדעי העצב, שהייתה אף היא שותפה בצוות הבודק, הוסיפה כי "סוג זה של מחקר פותח צוהר להבנת שאלות בסיסיות הנוגעות להבנה עמוקה יותר של הבסיס המוחי למודעות אנושית".

אתמול סיפר ל"הארץ" יועצו לשעבר של ראש הממשלה אריאל שרון, ד"ר רענן גיסין, כי הבדיקה המוחית בגינה הועבר שרון ביום חמישי למספר שעות למרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, הניבה סימנים חיוביים המצביעים על שיפור קל במצבו, בהשוואה לבדיקות קודמות". לדבריו, "שרון נכנס למצבו הנוכחי כשהוא עם תגובות הכרה מינימאליות, אולם יש שיפור מהמצב הזה. הוא עדיין לא שב להכרה מלאה, וזוהי השאיפה, אך יש סימנים חיוביים של תגובה מוחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ