בעקבות השפעת: עומס בבתי החולים; המחלקות הפנימיות בתפוסה של יותר מ-100%

במרפאות הילדים באזור תל אביב והמרכז מדווח על התפשטות שפעת בדרגה החמורה ביותר. משרד הבריאות: השיא עוד לפנינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשת המחקר של איגוד רופאי הילדים מדווחת על פעילות נרחבת של שפעת במרפאות ילדים בקהילה באזור תל אביב ונתניה. לפי דיווחי רופאים מהימים האחרונים, עומסים כבדים של תחלואה דמוית שפעת מדווחים ממרפאות בתל אביב, רמת גן, נתניה, הוד השרון ורחובות, המוערכים בדרגת החומרה הגבוהה ביותר בסקלה שבין 1 ל-4.

על דרגת פעילות 3, המוגדרת כהתפשטות אזורית, מדווחים רופאי ילדים בנהריה, נצרת עילית ומעלה אדומים, ואילו על דרגת פעילות 2, המוגדרת כהתפשטות מקומית של שפעת, מדווחות מרפאות ילדים בירושלים ובגליל התחתון.

בבתי החולים ברחבי הארץ נרשמים בימים האחרונים עומסים בעקבות התחלואה בשפעת, אולם בהערכת מצב שנערכה היום במשרד הבריאות, בשיתוף עם מנהלי בתי חולים, דווח כי רמת העומס נמצאת במגמת ירידה קלה מתחילת השבוע, וכי העומס מצוי בהיקף הצפוי לעונת החורף. לפי נתוני משרד הבריאות, התפוסה הכוללת במחלקות הפנימיות עומדת על 116% ואילו במחלקות הילדים התפוסה עומדת על 98%.

אחוזי תפוסה גבוהים במיוחד מתועדים במחלקות הפנימיות בבתי החולים לניאדו (155%), הדסה הר הצופים (153%), הלל יפה (150%), העמק (150%) וברזילי (144%), וכן במחלקות הילדים בבתי החולים לניאדו (150%), איכילוב-דנה (148%), הלל יפה (145%), שניידר (140%), וולפסון (135%) ורמב"ם (129%). בבתי החולים מאושפזים השבוע 565 חולים מונשמים, 276 מתוכם (48%) מחוץ ליחידות לטיפול נמרץ. במשרד הבריאות הבהירו כי "שיא התחלואה עוד לפנינו".

דוח המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, המבצע אומדן לתחלואה בשפעת בישראל בהסתמך על עשרות מרפאות, קובע כי נמשכת העלייה בפעילות השפעת כצפוי לעונה, לרבות עלייה בפניות למרפאות הקהילה עם מחלות דמויות שפעת בכל הגילאים ועם דלקת ריאות בייחוד בקרב מבוגרים בגילאי 19 עד 64, וכן עלייה בפניות למחלקות הפנימיות ומחלקות הילדים בבתי החולים. שיעור הביקורים בחדרי המיון לילדים מצוי בממוצע הרב שנתי, ושיעור הביקורים בחדרי המיון הפנימיים בשבוע החולף היה גבוה, ומצוי מעל לממוצע הרב שנתי.

בהסתמך על הבידודים שנעשו לנגיפי שפעת שהועברו למעבדה הארצית לנגיפים של משרד הבריאות, 48% מזני השפעת הפעילים בחורף הנוכחי הם בידודים של זן שפעת החזירים (H1N1) שחולל מגפה עולמית בשנת 2009. השנה מתועדת עלייה בתחלואה בשפעת החזירים, לאחר הפוגה בשנה שעברה, אולם במשרד הבריאות מבהירים כי "אין כרגע מגיפת שפעת חזירים".

עד כה נמנו שלושה מקרי תמותה משפעת החזירים השנה: באמצע החודש דווח על בן 3 מפתח תקווה עם מחלת רקע שמת משפעת החזירים, ומותו נקבע בבית חולים שניידר. לפני עשרה ימים דווח על בן 60 תושב הוד השרון עם מחלות רקע שמת בבית החולים מאיר לאחר שנדבק בשפעת החזירים. שלשום מתה בת 28 מהפזורה הבדואית בחדר המיון בבית החולים סורוקה, לאחר שהגיעה עם דלקת ריאות קשה, ומבית החולים נמסר כי בהמשך התברר כי מתה מסיבוך של שפעת החזירים, וככל הידוע היא לא סבלה ממחלות רקע.

במשרד הבריאות מבהירים כי "נגיף שפעת החזירים כיום נכלל ברשימת זני השפעת העונתית. מדי שנה מתים מישראל 700 איש עם סיבוכים על רקע הידבקות בנגיפי שפעת, והתמותה השנה איננה חורגת מהממוצע המקובל לעונה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ