ביקורות פנימיות בבתי החולים: חרקים בחדר ניתוח, אין מקרר לתרופות

משרד הבריאות החליט לפרסם את ממצאי הביקורות שנערכות בבתי החולים. בהעמק לא התייחסו לחולים במיון, בחדרי ניתוח בברזילי נעזרים בקוטלי חרקים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
דן אבן

משרד הבריאות החל לפרסם את דו"חות הביקורת שנערכת בבתי חולים ברחבי הארץ באופן תקופתי, כתנאי לקבלת רישיון להפעלתם. הבקרות מבוצעות אחת לשלוש שנים באופן יזום, ופרסום הדוחות החל עתה בהנחיית מנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו.

בביקורת שנערכה בבית החולים ברזילי באשקלון ביוני 2012 נמצא כי חלק מהמחלקות בבית החולים אינן ממוחשבות, לרבות חדר המיון. עיון בתיקי מאושפזים העלה הוראות רפואיות שנכתבו בכתב יד לא קריא וללא ציון שעת התחלת הטיפול. עיון בתיקי מטופלים בחדר המיון העלה כי הצוות השתמש באופן נרחב בקטגורית "אבחנה לא ספציפית". המונח נמצא ב-10% מהתיקים שנבדקו במיון פנימי ומיון ילדים, וב-65% מהתיקים שנבדקו במיון נשים.

עוד העלתה הביקורת כי שחרור חולים מיחידת ההתאוששות אינו מבוצע תמיד על ידי רופא מומחה, וכי בחדרי ההתאוששות אין עמדה לבידוד חולים עם זיהומים עמידים. סעיף בביקורת התייחס לחדרי הניתוח, בהם נמצאו מנורות לקטילת חרקים. באחד מחדרי הניתוח אף נצפו חרקים מעופפים. בתום הדו"ח, תפקוד הצוות הרפואי והסיעודי בברזילי זכה לציון טוב עד טוב מאוד.

צפיפות בבתי החוליםצילום: ניר כפרי

מנהל ברזילי, ד"ר חזי לוי, מסר בתגובה לממצאים כי "בית החולים נמצא בעיצומו של תהליך להכנסת מערכת מחשוב חדישה. הממצא לגבי 'אבחנה לא ספציפית' מטופל, ולאחר שנקבע כמדד איכות, אנו מבחינים בתהליך של ירידה בשימוש בו". ד"ר לוי הוסיף כי כל חדרי הניתוח עברו מאז הביקורת שיפוץ יסודי, לרבות מערכת הגז, החשמל והמרצפות, והותקנו דלתות חדשות המונעות כניסת חרקים. לדבריו, נבחנת אפשרות של הקמת חדרי ניתוח חדשים, אולם נכון לעכשיו, עוד לא נמצא לכך תקציב.

ביקורת נוספת שנערכה בבית החולים העמק בעפולה בינואר 2012 מצאה בחדר המיון הפנימי 30 חולים שלא נערכה להם קבלה מסודרת, וללא השגחה רפואית וסיעודית הולמת. הנהלת העמק מסרה בתגובה כי "חולים שממתינים במיון עד לאשפוז נמצאים באחריותם והשגחתם המלאה של הצוות, בניגוד לנאמר בדו"ח".

הביקורת בהעמק הצביעה על עיכוב בפינוי מאושפזים בני 65 ויותר למסגרות אשפוז בקהילה או בבית, מה שהוביל להארכת האשפוז לעתים עד חודשיים יותר מהנדרש. הצוותים הרפואיים והסיעודיים בהעמק זכו בביקורת לציון טוב מאוד. "אנו גאים בכך שברוב הפרמטרים קיבל העמק ציונים גבוהים מאוד", נמסר מבית החולים, "באשר לסוגיית המושהים במיון, קיים מחסור גדול במיטות אשפוז פנימיות בישראל. המחלקות הפנימיות מתפקדות במשך כל השנה בתפוסה של למעלה מ- 100%, וכשנוספת למחסור גם תחלואת החורף מגיעות המחלקות הפנימיות לאי ספיקה". מבית החולים נמסר עוד כי כל חולה שמתקבל במיון נבדק ביסודיות, ונערכת לו קבלה רפואית וסיעודית מסודרת, ואם מצבו מחייב טיפול דחוף ומציל חיים, הטיפול יינתן לו כבר במיון. "נושא פינוי מאושפזים מעל גיל 65 למסגרות אשפוז מצוי באחריות קופות החולים המבטחות, ולא באחריות בתי החולים. עם זאת, ידוע שבכל אזור הצפון קיים מחסור גדול במיטות שיקומיות ובחודשים הקרובים תפתח בהעמק מחלקת שיקום ראשונה באזור, שצפויה לתת מענה הולם לחלק מהצרכים האשפוזיים של אוכלוסייה זו", נכתב בהודעת בית החולים.

בביקורת אחרת שנערכה בבית החולים האיטלקי בחיפה במאי 2012 אובחנו כשלים הנוגעים בין השאר לבטיחות המטופל: לא היתה הפרדה בין האזור הנקי לזה המלוכלך לטיפול בכלי הניתוח. בחדר ההתאוששות, ארון התרופות לא היה סגור ולא היה מקרר לאחסון תרופות הדורשות קירור. בית החולים אינו מעסיק דיאטנית ואינו מבצע מעקב אחר טיפול תזונתי בקרב חולים הזקוקים למזון רפואי. בנוסף, הביקורת העלתה כי לא הוקם מערך אבטחה בבית החולים, והגישה למקום חופשית. הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבית החולים זכו בביקורת לציון טוב.

פרופ' אליאס טובי, מנהל בית החולים האיטלקי בחיפה, מסר בתגובה כי "בית החולים קטן, אינו כולל מיון ונסגר בלילה. נזירות המתגוררות במתחם ביקשו להימנע ממאבטחים נושאי נשק, ונושא האבטחה מטופל בימים אלה. הליקויים הרפואיים בדו"ח, ובכללם סטריליזציה של כלי ניתוח, שמירת תרופות והעדר דיאטנית, תוקנו מאז הביקורת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ