רופאים יורשו לסרב לבצע טיפולי פוריות בבעלי מוגבלויות

ועדת האתיקה באגודה לחקר הפוריות קבעה באחרונה כי יש לכלול את טובת הילד במקרים שבהם קיים ספק שההורים יהיו מסוגלים לטפל בו כנדרש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת האתיקה באגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה), המאגדת את רופאי הפריון בישראל, ניסחה נייר עמדה המתיר סירוב לביצוע טיפולי פוריות בקרב נשים או זוגות, במקרים בהם קיימת סבירות גבוהה לפגיעה חמורה בבריאותו הגופנית והנפשית של הילד. נייר העמדה, הראשון מסוגו בארץ, מאפשר למנוע טיפולי פוריות – בכפוף להחלטת ועדה מקצועית – כאשר בני הזוג הם נכים מוגבלים פיזית או שכלית, או בעלי רקע של עבריינות מין ואלימות כלפי ילדים.

הוועדה סקרה את העמדות השונות שאימצו מדינות המערב בנוגע לאישורי טיפולי הפריה, והחליטה לאמץ את "הרף המינימלי", הקובע כי "טיפולי פוריות יישללו רק אם ברור שאיכות חייו של הילד תהיה כה ירודה עד שניתן היה לקבוע כי עדיף שלא היה נולד כלל". רף זה הוא המחמיר ביותר מבין שלוש חלופות שונות שנידונו בוועדה. הוועדה החליטה שלא לאמץ את עקרון "הרף הסביר" בסירוב לטיפולי פריון, שעליו החליטה החברה האירופית לפוריות (ESHRE), ולפיו טיפולי פוריות יתאפשרו במקרים בהם קיים סיכוי סביר לכך שלילד שייוולד יהיו התנאים המאפשרים חיי אדם ראויים.

בוועדת האתיקה שבראשות מנהל אגף נשים ויולדות בבית החולים הדסה, הפרופ' נרי לאופר, הבהירו כי בניגוד להיריון טבעי, שבו אין אפשרות להבטיח את טובת הילד לפני כניסתה של האשה להיריון, במקרה של טיפולי הפריה בהם נדרשת התערבות רפואית, יש לכלול את טובת הילד במסגרת השיקולים בהחלטה אם לבצע את טיפול ההפריה. "זוגות הפונים לטיפול רפואי כדי להרות מערבים בהכרח את הצוות הרפואי בתוצאת הטיפול, ואלו רשאים לסרב לטפל באנשים בתנאי שהסירוב אינו על רקע אפליה עדתית או דתית או שייכות לקבוצת מיעוט חברתית אחרת", קובע נייר העמדה.

לדברי לאופר, "מטרת נייר העמדה אינה לייצר מכשולים בפני אנשים שנזקקים לעבור הפריה חוץ-גופית, אלא סייע לרופאים שנתקלים בבעיה עם מטופלים שנזקקים לטיפולים, כשיש להם חשש שמסוגלותם ההורית עשויה להיות בעייתית וכשיש חשש לנזקים בגידול הילד".

המלצות ועדת האתיקה מתייחסות לכלל טיפולי הפוריות, לרבות הפריה חוץ-גופית והזרעות. להערכת האגודה לפוריות, מתוך כ-20 עד 30 אלף מטופלות פריון מדי שנה בישראל, מקרי הקיצון שבהן תידרש בדיקת ועדה מקצועית נאמדים ב-50 עד 100 מטופלות לשנה. סל הבריאות בישראל כולל טיפולי פריון והפריה חוץ-גופית במימון קופות החולים עד גיל 45 ועד לשני ילדים ובהמשך מאפשר טיפולי פריון בתרומת ביצית לנשים עד גיל 54.

לדיון בוועדה קדמו מקרים שהובאו לידיעת חבריה, בין היתר של נשים חד-הוריות בעלות נכות קשה הנתמכות על ידי מטפלים סיעודיים במשך כל שעות היממה, הסובלות מסיבוכים רפואיים ובהם הפרעות נשימתיות קשות. "עלתה השאלה האם היריון בנשים אלה לא מזיק לבריאותן, וכן אם כאמהות מוגבלות יהיה ביכולתן לטפל בילדיהן לעתיד", מספר לאופר.

בנייר העמדה, שהוא הראשון המתייחס לנושא בישראל, הוחלט כי יוקמו מנגנונים חדשים בבתי החולים במטרה לבחון מקרים שבהם קיים חשש לשלומו של הילד העתידי, "כשעולה ספק מתוך ההיסטוריה של המטופלים לגבי יכולתם לספק תנאים מינימליים להתפתחות הילד העתידי", כפי שנקבע. במקרים אלו יופנו ההורים להערכת מסוגלות הורית בפני ועדות מקצועיות שיוקמו ביחידות הפריון השונות.

הוועדה קבעה כי בכל בית חולים בו מבצעים טיפולי פוריות תוקם ועדה מקצועית לבחינת טובת הילד שתדון במקרים השונים, כשכל אחד מעובדי יחידת הפוריות יוכל להפנות מקרים לוועדה במקרה של חשש לטובת הילד, לאחר בדיקה ראשונית של עובד סוציאלי. הוועדה תורכב מרופא גינקולוג, פנימאי, פסיכיאטר, רופא משפחה או רופא ילדים, וכן עובד סוציאלי, פסיכולוג קליני ובמידת הצורך איש דת, בהתאם להחלטת מנהל יחידת הפריון. בנוסף הוחלט שבכל ועדה יכהנו לפחות אשה אחת ולפחות גבר אחד, וכי היועץ המשפטי של בית החולים ילווה את פעילות הוועדה לפי הצורך.

בוועדת האתיקה הוחלט כי במקרה בו הפונים לבצע טיפולי הפריה הם הורים נכים המוגבלים פיזית, יתאפשר הטיפול אם קיים לפחות הורה מתפקד אחד, או לחלופין כשיש עדות לסביבה תומכת הצפויה לתמוך בילד בעתיד. כמו כן תידרש הוועדה המקצועית לקבוע אם מטופל נכה, המבקש לעבור טיפולי פריון, נתמך בעזרה סבירה.

צילום: רויטרס

כשקיימת מגבלה נפשית או קוגניטיבית של ההורה לעתיד, הוחלט בוועדה לאתיקה כי ניתן להעניק טיפולי פוריות לפונים המסוגלים לחתום על הסכמה מדעת לטיפול. נקבע כי לא יתאפשר מתן הסכמה לטיפולי פוריות על ידי אפוטרופוס או מיופה כוח.

במקרים בהם קיימת עדות כי הפונה לטיפולי פוריות משתמש או השתמש בעבר בסמים או באלכוהול, נקבע כי תתבצע הערכה לכל מקרה לגופו באשר למסוגלות ההורית העתידית.

במקרה ולאחד הפונים לטיפולי פוריות יש רקע של עבריינות מין, אלימות כלפי ילדים, או שכבר הוצא בעבר ילד מביתו, נקבע כי מקרים אלו יופנו ישירות לוועדה המקצועית וכי יש באפשרותם להוות שיקול למניעת טיפולי פוריות.

הוועדה המליצה כי לטופסי ההסכמה לטיפולי פריון שהמטופלים נדרשים לחתום עליהם יתווסף סעיף שבו יצהיר המטופל אם הורשע בעבר בעבירות אלימות בתוך המשפחה, בעבירות אלימות או עבירות מין כלפי ילדים ואם הוצאו ילדים קודמים מחזקתו בצו בית משפט.

עד כה לא גובשו הנחיות האוסרות על עברייני מין ואלימות כלפי ילדים לקבל טיפולי פריון, ובפני הוועדה אף נידון מקרה שאירע בשנים האחרונות של זוג הורים שילדו ילדים דרך הפריה חוץ-גופית באחד מבתי החולים, ובהמשך התברר לרופאים כי ההורה מכה את ילדיו, ועל רקע חומרת מעשיו הורה בית המשפט למסור את ילדיהם לאימוץ. לדברי לאופר, "איננו מתכוונים לבדוק תעודות יושר במשטרה, אולם כשמכניסים את הנושא לטופסי ההסכמה, המטופלים מתבקשים להתייחס גם לנקודה זו".

הוועדה סקרה את הכלים המשמשים כיום עובדים סוציאליים להערכת מסוכנותם של הורים במקרה של ילד קיים, אולם קבעה כי יש כיום מחסור בכלים לביצוע הערכת מסוכנות במקרים בהם הילד עדיין לא נולד. הוועדה מנמקת את המלצותיה גם בהיבט המשפטי, ומבהירה כי "ככל זכות אחרת, גם הזכות להורות אינה מוחלטת, ויש לאזן בינה לבין זכויות ואינטרסים של אחרים". הוועדה מבססת את עמדתה על המלצות שנוסחו בהשראת החלטותיה של הוועדה הציבורית להסדרת נושא הפריון וההולדה בישראל, בראשות הפרופ' שלמה מור יוסף, כיום מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, שמסקנותיה הוגשו במאי 2012 להנהלת משרד הבריאות, אולם טרם יושמו. "החלטנו כי כדי למנוע זכות כל כך בסיסית כמו פוריות מוכרחים להיווצר תנאים מאוד חמורים", מדגיש לאופר.

עו"ד עמי שחף, היועץ המשפטי של ארגון הגג של ארגוני הנכים בישראל, אמר כי "לא נתקלנו עדיין בסוגיית טיפולי הפריון בארגון. ברמה העקרונית אנו מתנגדים לאפליה מכל סוג כלפי נכים. נלמד את הנושא".

לפי סקר בינלאומי משנת 2002, שנערך באוניברסיטת מקמסטר בקנדה, שיעור מחזורי טיפולי ההפריה החוץ-גופית הנמנים בישראל הוא הגבוה בעולם (1,657 מחזורים למיליון תושבים), וגבוה משמעותית מבכלל מדינות המערב, לרבות צרפת (610 למיליון), בריטניה (441 למיליון), גרמניה (417 למיליון), ארה"ב (126 למיליון) ויפן (101 למיליון). 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ