המלצה בארה"ב: בדיקות למעשנים ותיקים לאיתור מוקדם של סרטן הריאות

מעשנים מבוגרים שמבקשים להפחית את הסיכון לסרטן ריאות יוכלו לאתרו בבדיקה מוקדמת – כך לפי הנחיות חדשות של החברה האמריקאית לסרטן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העלייה בתחלואה בסרטן בעולם המערבי הולידה ברבות השנים בדיקות סקר רבות המיועדות לקבוצות נרחבות באוכלוסייה, לאיתור מוקדם של סרטן. עם הבדיקות הללו, שנועדו לטפל בזמן בגידול סרטני ולמנוע את התפתחותו לכדי מחלה גרורתית וקטלנית, נמנות בדיקת הממוגרפיה לאיתור סרטן השד המומלצת לנשים מגיל 50 אחת לשנתיים ובקבוצות סיכון כבר מגיל 40 אחת לשנה ובדיקות דם סמוי בצואה לאיתור סרטן המעי הגס, המומלצות מדי שנה למבוגרים מגיל 50 עד 75. אך דווקא לסרטן הריאות, אחד מסוגי הסרטן הקטלניים עם 16.7% הישרדות בלבד כעבור חמש שנים בקרב גברים ו-24.5% הישרדות בנשים, טרם אומצה בדיקה דומה.

החברה האמריקאית לסרטן (ACS), המקבילה בארה"ב לאגודה למלחמה בסרטן בישראל, מפרסמת החודש קווים מנחים הקוראים לבצע בדיקות סקר לאיתור סרטן הריאות, המיועדות לקבוצות אוכלוסייה נרחבות, לרבות מעשנים בהווה ובעבר.
לפי ההנחיות, שפורסמו בכתב העת CA (Cancer Journal for Clinicians), המבוססות על המלצות של ועדת רופאים בכירים, הציבור יכול להרוויח מבדיקת סקר חדשה לסרטן הריאות. ההמלצות מורות על בדיקה בצילום סי-טי בקרינה במינון נמוך לאיתור מוקדם של גידולים סרטניים בריאות בקרב מטופלים בריאים בגילי 55 עד 74 שעישנו 30 שנה לפחות חבילת סיגריות (20 סיגריות) ומעלה ליום, גם אם הם עדיין מעשנים וגם אם הפסיקו ב-15 השנים האחרונות. בדיקות הסקר מומלצות אחת לקבוצת היעד את לשנה, כדי לזהות גידולים בתחילת דרכם ולהציע טיפול המונע את התקדמות המחלה. הן אף קובעות כי מטופלים מבוגרים שאינם נמנים עם קבוצת הסיכון, המבקשים להפחית את הסיכון לסרטן הריאה ומוכנים לשאת בעלויות הבדיקה ובסיכון הנובע מחשיפה לקרינה במינון נמוך, יכולים לבצע את הבדיקה מדי שנה.

צילום: אילן אסייג

ההנחיות מדגישות את הצורך להשתמש בהדמיות מסוג סי-טי ולא בצילומי רנטגן לאבחון הסיכון לסרטן הריאות. נקבע כי אין צורך בבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן הריאה בבריאים שאינם מעשנים 30 שנה. החברה האמריקאית קוראת לרופאים ולמוסדות רפואיים בארה"ב לבחון את ההמלצות ובד בבד להדגיש את המסר הכללי הקורא למטופלים להפסיק לעשן - כצעד ראשון למניעת סרטן הריאות.

באוגוסט 2011 פורסמו בעיתון New England Journal of Medicine תוצאותיו של מחקר אמריקאי נרחב שבחן בדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן הריאות (מחקר ה-NLST) באמצעות סי-טי בקרינה במינון נמוך אחת לשנה, במשך שלוש שנים ברציפות. במחקר השתתפו 50,000 נבדקים המעשנים 30 שנה ומעלה, והבדיקה זיהתה ממצאים חשודים בקרב 27% מתוכם. חשוב מכך, הבדיקה הובילה לירידה של 20% בשיעורי התמותה מסרטן הריאה בקבוצת המחקר, בהשוואה לקבוצת ביקורת שלא עברה את בדיקת הסקר.

בישראל טרם אומצה בדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן הריאה בקרב קבוצת אוכלוסייה נרחבת. הנחיות משרד הבריאות שעודכנו השבוע ממליצות על בדיקת צילום רנטגן של הריאות אחת לשנה, לגילוי מוקדם של סרטן הריאות, רק בקרב אנשים שהיו חשופים תעסקתית לאסבסט. ההערכות במשרד הבריאות כי התמותה ממחלות הקשורות בעישון סיגריות עומדת על 8,932 מקרים לשנה, לרבות מסרטן הריאות, ו-1,000 נוספים מתים מחשיפה לעישון כפוי. סרטן הריאה הוא השני בשכיחותו בגברים (אחרי הערמונית) והשלישי בנשים (אחרי השד והמעי הגס), והסרטן הקטלני ביותר בגברים והשלישי בנשים (אחרי סרטן השד והמעי הגס) - כך לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו באוקטובר 2011. דו"ח משנה קודמת העלה כי בגברים חלה בעשור האחרון ירידה של 7% בשיעורי התמותה מסרטן הריאות, אולם בנשים מדווח במקביל על עלייה של 16%. ההערכות הן כי 85% מחולי סרטן הריאות הם מעשני סיגריות בהווה או בעבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ