התפרצות הפטיטיס A באזור תל אביב

מאז תחילת 2012 דווח על 69 חולים. אחד המקורות החשודים: ירקות הנמכרים בשווקים בדרום העיר. משרד הבריאות יחסן בחינם קבוצות סיכון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות מדווח על התפרצות מחלת צהבת שמקורה בנגיף הפטיטיס מסוג A במחוז תל אביב. מתחילת 2012 ועד היום דווח על 69 מקרים של הידבקות בנגיף במחוז, לעומת 7 מקרים בלבד בשנת 2011. הפטיטיס A הוא נגיף הפוגע בכבד, ומדבק דרך מזון מזוהם שלא טופל כהלכה (נשטף או קורר, למשל), דרך מים מזוהמים, מגע עם אדם חולה או דרך הדם.

בדיקה מעמיקה באגף לאפידמיולוגיה העלתה כי 74% מהחולים במחוז הם תושבי דרום תל אביב ובת ים (51 מקרים), מרביתם צעירים בגילי 25-34. במשרד הבריאות מבהירים כי המחלה איננה נפוצה יותר בקרב מהגרי עבודה ופליטים. כמו כן, 17% מהמקרים, 12 במספר, הם דיירי רחוב, או צורכים סמים בהזרקה.

חקירת החולים במשרד הבריאות לא העלתה עד כה גורם חשיפה משותף, אולם נמצא כי אחד המקורות האפשריים להתפרצות הוא בירקות הנמכרים בשווקים בדרום תל אביב, העלולים להכיל את הנגיף. בחקירה אותרו מספר גורמי סיכון נוספים, לרבות אכילה בבתי תמחוי בדרום תל אביב ואכילה במסעדות בתחומי העיר, אם כי לא אותרה עד כה מסעדה מסוימת שחזרה בדיווחים. בימים אלה נמשכת החקירה לאיתור מקורות האספקה של הירקות החשודים כנגועים, בשיתוף יחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות.

לכל הידיעות במדור הבריאות של "הארץ"

מתחילת 2013 לא דווח על מקרים חדשים של תחלואה מחוץ למחוז. בשנת 2012 חלה עלייה בהידבקות בנגיף גם באזור אשקלון, אולם בהיקף קטן יותר מזה שבתל אביב.
על רקע הממצאים הוחלט במשרד הבריאות לצאת במבצע חיסון למיגור ההתפרצות, ובחודש הקרוב יינתנו חיסונים כנגד הפטיטיס A בחינם בלשכות הבריאות המחוזיות לאוכלוסיות המוגדרות בעולם כקבוצות בסיכון גבוה להדבקות.

לדברי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, פרופ' איתמר גרוטו, קבוצת הסיכון כוללת מזריקי סמים וגברים המקיימים יחסי מין עם גברים. בנוסף, המשרד יוצא במבצע חיסונים בקרב מזריקי סמים בדרום תל אביב, בעיקר באזור התחנה המרכזית החדשה, שהוגדר כאחד המוקדים להתפרצות הנוכחית.

החיסון להפטיטיס A ניתן בישראל במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית לתינוקות בשתי מנות: מנה ראשונה בגיל שנה וחצי והשנייה בגיל שנתיים עד שנתיים וחצי. ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שהכלילה את החיסון בתוכנית החיסונים, ובעשור האחרון חלה ירידה חדה במספר החולים במחלה.

מחלת הפטיטיס A מתבטאת בחום, חוסר תאבון, בחילה, הקאה וצהבת. המחלה ממושכת יחסית, וגורמת לעיתים קרובות לירידה במשקל. במקרים חריגים עלולה הדלקת להתפתח למחלה קשה, המצריכה השתלת כבד בילדים ובבני נוער, ומסכנת חיים בעיקר בילדים מתחת לגיל חמש ומבוגרים מעל גיל חמישים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ