במימון המדינה: טיפולים רפואיים לאח"מים לשעבר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אחת ההטבות השמורות בישראל לאח"מים לשעבר, בהם נשיאים, שרים וח"כים, שופטים ודיינים, ומנכ"לי משרדי ממשלה, היא מימון טיפולים רפואיים כמעט ללא הגבלה, לרבות עבור תרופות שאינן בסל הבריאות וטיפול סיעודי. בדיקה שנערכה באגף לרפואה קהילתית במשרד הבריאות מעלה כי ההוצאות הללו עלו למשלם המסים הישראלי 12.8 מיליון שקל בשנת 2012.

לפני כשנתיים הודיעו בכירים במשרד הבריאות על כוונתם להילחם במימון הבלתי מוגבל לטיפולים רפואיים לאח"מים ולשים קץ להטבה, אולם הדבר לא קודם ורק השנה תיכנס לשימוש המשרד תוכנת מחשב שתאפשר לבחון את היקף המימון באופן מפורט. מידע שנאסף באקראי באשר לשנת 2012 העלה כי מנכ"ל לשעבר במשרד ממשלתי הנזקק לתמיכה סיעודית קיבל מימון בגובה 140 אלף שקל לעזרה סיעודית, ועם תרופות וביקורי רופא הגיעו ההוצאות עבורו לסכום של 313 אלף שקל. מנכ"ל לשעבר אחר שהגיש בקשות להוצאות על תרופות וביקורי בית בלבד קיבל מימון בגובה 17 אלף שקל. נשיא לשעבר זכה בשנה שעברה במסגרת ההטבה ב-60 אלף שקל בעבור תרופות ורופאים. דו"ח קודם מצא כי ב-2010 הסתכמו ההוצאות לעשרה אח"מים בלבד ב-10.09 מיליון שקל.

מקור ההטבה בהחלטה של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון בשנות ה-50 להעניק לשופטים, דיינים וקאדים מימון לטיפולים רפואיים כדי למנוע מהם להיות חברים בקופות החולים שהיו אז מזוהות פוליטית. להטבה זכאים 664 אח"מים לשעבר, בהם נשיאים, שרים וח"כים ומנכ"לי משרדי ממשלה שפרשו עד 1986, לרבות בני ובנות זוגם וכן ילדיהם הסובלים ממוגבלויות וכן שופטים ותיקים שמונו או פרשו לפני 1995, שחלקם עדיין מכהנים בתפקידם. 40% מהאח"מים זכאים למימון עזרה סיעודית והיתר זכאים למימון טיפולים רפואיים שאינם כלולים בסל, למעט בדיקות מעבדה וניתוחים פרטיים. יוזמה בעבר להטיל מיסוי על הוצאות אלו לא הבשילה לכדי מעשה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "היתה בזמנו כוונה של רשות המסים למסות החזר הוצאות זה, אבל לא נעשה דבר בנידון והיום ההחזר מלא. עם זאת יש תהליך בקרה פרטנית על כל בקשה להחזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ