הטכנולוגיות שיפרצו לנו את המוח

חלק מהחידושים המרעישים בתחום חקר המוח כוללים עין ביונית לעיוורים, תקשור עם אנשים בתרדמת וגם שבב המשנה זיכרונות. אך מה הן הסכנות?

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
דן אבן

לחובבי סרטי המדע הבדיוני ואוהבי ז'אנר ספרי הבילוש, העתיד- כך נראה - טומן בחובו שלל טכנולוגיות המבקשות לשלוט על המחשבות האנושיות, על הזיכרונות ועל תהליכי קבלת ההחלטות של אנשים. בשקט יחסי, ללא מהומה יוצאת דופן, מתברר כי חוקרי מוח מהמדע והתעשייה כאחד עשו כברת דרך כדי לייצר פיתוחים עתידניים שכאלה כבר בעתיד הקרוב. באחרונה סיכמה עמותת "טכנולוגיות מוח לישראל" (IBT) את התגליות המרשימות בחקר המוח, ומתברר כי יכולות השליטה העתידנית במוחם של אנשים נמצאות ממש מעבר לפינה.

בחודש שעבר דיווחו רופאים בבית החולים סורוקה כי ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון - המאושפז במצב המוגדר על ידי רופאיו בבית החולים שיבא "רמת הכרה נמוכה" - הצליח לתקשר עם משפחתו והרופאים בעזרת טכנולוגית הדמיה מוחית מסוג FMRI (הדמיה תפקודית של המוח בתהודה מגנטית). הרופאים העידו כי שרון הראה פעילות מוחית בזמן אמת בתגובה למגע, לתמונות של בני משפחתו ולהשמעת קולו של בנו גלעד.

לכך קדם דיווח מחודש נובמבר האחרון על אודות סקוט ראוטלי, חולה קנדי שתקשר עם רופאיו - באמצעות סריקות מוחיות מאותו הסוג - 12 שנים לאחר שהוגדר במצב של צמח. ראוטלי, הצליח להראות סימני מודעות ולהשיב בשלילה לשאלה שהציגו לו החוקרים בעזרת הדמיית FMRI. לפי מחקר בריטי מאוניברסיטת קיימברידג' שפורסם ב-2010, מתוך 23 מטופלים שהוגדרו כ"צמחים", ארבעה הצליחו בהדמיות לשנות את פעילות המוח בתגובה להנחיות הרופאים.

בעזרת טכנולוגיית הדמיה מוחית הצליחו אנשים הנתונים בתרדמת להראות פעילות מוחית בתגובה למגע ולדיבורצילום: אמיל סלמן

ואולם, דווקא מחוץ לכתלי בתי החולים הלכו טכנולוגיות המוח לקריאת מחשבות צעד אחד קדימה והובילו לפיתוחים בתחום המשחקים המופעלים בכוח המחשבה (MCG, Mind Controlled Gaming). לצד הסכנות הפוטנציאליות בפיתוחים מסוג זה, העלולות לאפשר הטיית מחשבות בבני אדם, בשנים האחרונות צובר ענף משחקים זה - בהם מתבצעת מדידה של גלי מוח על ידי אלקטרודות חיצוניות, ואלו מפוענחות כדי להשפיע על מהלך המשחק - פופולאריות רבה.

"הרעיון כיום עובד על ידי איפוס המכשיר, כדי שיזהה את הפעילות המוחית הבסיסית של המשתמש תוך קריאת גלי המוח, בתגובה למשימות הכוונה שונות", מסביר הד"ר אופיר לוי מעמותת טכנולוגיות מוח לישראל וחוקר מוח בהשכלתו, מנכ"ל חברת Bioassociate לייעוץ בתחום מדעי החיים. "בהמשך, כשהמשתמש מתחיל לשחק ומעוניין לבצע פעילות כלשהי, הוא חוזר על דפוס החשיבה המוחי, והטכנולוגיה מזהה את הדפוס המתאים ומבצעת את המטרה". לדברי לוי, "השיטה כבר מאפשרת, למשל, להזיז עכבר של מחשב באמצעות כוח המחשבה".

לא רק על כוחות המחשבה מבקשים בקהילת חוקרי המוח להשתלט, אלא גם על הזיכרון האנושי. מדענים מאוניברסיטת ווייק פורסט שבצפון קרוליינה ומאוניברסיטת דרום קרוליינה דיווחו ביוני 2011 כי הצליחו לפתח שבבים המכילים מידע שמאפשר "השתלת זיכרון" בעכברי מעבדה.

לאחר שזיהו דפוס פעילות מוחי אופייני לעכברים הבוחנים מבוך חדש שנחשפו לו, החוקרים השתילו את שבב הזיכרון במוחם של העכברים, כדי שיזהה את אותו הדפוס. בהמשך הפעילו החוקרים את השבב כשהעכברים הוצבו בסביבה שונה. כך, כשעכבר הטמיע בזיכרונו את מסלול המבוך הראשון והועבר למבוך חדש, ניתן היה באמצעות השבב להצית מחדש את הזיכרון החבוי למסלול שכבר הצליח ללמוד. החוקרים אף הראו כי השתלת שבב הזיכרון למוחם של עכברים שכלל לא נחשפו למבוך, גרמה להם להלך באותו המסלול.

למרות החשש הקיים מיישום התגלית לצורך מניפולציות על זיכרונותיהם של בני אדם, יש לטכנולוגיה יישום מבורך נוסף של טיפול אפשרי באלו שנושאים בזיכרונותיהם מידע טראומטי ממחלה או אסון שנחשפו לו בעבר.

רגל ביונית. אדם שאיבד את רגלו הצליח לטפס 2,109 מדרגות בעזרת רגל מלאכותית הנשלטת לחלוטין על ידי כוח המחשבהצילום: קורביס / ויז'ואלס

בספטמבר האחרון דיווחו חוקרים מאוניברסיטאות וויק פורסט, דרום קרוליינה ואוניברסיטת קנטאקי, כי הצליחו לפתח שתל מוחי המסוגל לשקם זיכרונות אבודים ולהשפיע בנוסף על תהליכי קבלת החלטות בקרב קופים. באמצעות המכשיר שפותח, המכונה MIMO (Multi Input Multi Output), הצליחו מדענים לתקן את תהליכי קבלת ההחלטות של חמישה קופי רזוס הסובלים מפגיעה קוגניטיבית ביכולת החשיבה. המכשיר הזעיר שהוחדר למוחם של קופים בריאים למד תחילה על פעילותם המוחית בעת תהליך קבלת החלטות תקין, ובהמשך, כשהוחדר יחד עם טיפול תרופתי לקופים עם פגיעה מוחית, "הדליק" את אותו הדפוס שנקלט. מדענים כבר תולים תקוות גדולות במכשיר, כך שיוכל להועיל לשיפור איכות חייהם של הסובלים מפגיעות מוחיות מסוגים שונים הפוגעות ביכולת החשיבה, לרבות בקרב נפגעי שבץ מוחי.

לא רק שליטה על המחשבות מקדמים מדעני מוח, כי אם גם שליטה על הגוף. לפני שלוש שנים, כשהיה בן 28, איבד זאק ואוטר את רגלו בתאונת אופנוע, ואולם בנובמבר האחרון הצליח ואוטר - בעזרת גפה מלאכותית ביונית פרוטזה המכונה Electromyeloid Prosthesis, הנשלטת באופן מוחלט בכוח המחשבה - לטפס 2,109 מדרגות. הגפה מגרה את מערכת העצבים של המטופל באמצעות טכניקה רפואית של עצבוב מכוון שריר: עצבים שבאופן נורמלי נקשרים לשרירים בידיים וברגליים מנותבים מחדש בניתוח כדי להתחבר לשריר באזור אחר בגוף, ואלקטרודות המוצמדות לשריר זה משגרות באמצעות העצבים אותות לגפיים המלאכותיות כדי שהמטופל יוכל להניעם בכוח המחשבה.

ואולם, אחת התובנות המדאיגות הנלוות לטכנולוגיות המבקשות להגביר את השליטה במוח מערבת אפשרות לניסיונות השתלטות של האקרים על המכשירים השונים מרחוק, כדי להשיג גישה למחשבותיו של המשתמש ולשלוף אותן או להשפיע עליהן. באופן תיאורטי, ניתן להיכנס למוחם של אנשים באמצעות קריאת גלים חשמליים של המוח (EEG) בתגובה למלים ותמונות המוכרות למשתמש, ולשלוף באמצעותם מידע רגיש לגבי סיסמאות וקודי גישה.

מעבר לפינה כבר ממתין פיתוח מוחי נוסף, המבטיח תוך שנים ספורות טכנולוגיה של עין ביונית שתוכל לאפשר לעיוורים ראיה בשדה ראיה ובאיכות המשתווים למצלמת רשת (Webcam). עוד בשנת 2009 דיווחו מדענים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) כי פיתחו שתל חדש שנועד לאפשר לעיוורים את יכולת הראייה באמצעות שבב המושתל סביב הרשתית. מצלמה זעירה המותקנת על משקפיים מיוחדים משדרת באופן אלחוטי את התמונה לסליל המושתל סביב העין. משם משודר המידע החזותי לשבב, ההופך אותו לאותות חשמליים המגרים את קצוות עצבי הראייה המגיעים לרשתית, ואלו מעבירים את האותות למוחו של המשתמש כדי שיוכל לראות את התמונה בראשו.

באוגוסט האחרון דיווחה החברה האוסטרלית BVA כי היתה לראשונה בעולם שהשתילה עין ביונית הפועלת בשיטה דומה - באשה אוסטרלית שהתעוורה. האשה העידה כי ראתה הבזק אור פתאומי, והחוקרים הבהירו כי הם מקווים שבמשך הזמן היא תוכל לבנות צורות ודימויים במוחה על בסיס התמונות שקולטת העין הביונית. לטענתם, העין הנוכחית איננה משיבה לעיוורים את יכולת הראייה באופן מוחלט, אולם זהו צעד משמעותי לקראת פיתוח עתידני שכזה.

"ההתפתחויות בתחום ישפיעו על כל צעד בחיינו החל מרפואה ועד לתחומים אחרים כמו משפט וצבא", אומר הד"ר רפי גידרון, מייסד טכנולוגיות מוח לישראל ויזם טכנולוגיה. "הטכנולוגיות מעוררות שאלות חשובות ברגע שיגיעו לשלב המחקרים בבני אדם, למשל בתחומי הרצון החופשי, ההשפעה על תהליכי קבלת החלטות, הרחבת זיכרונות, קריאת מחשבות של אחרים, מניפולציות על המודעות ועוד".

"העולם מתקדם בקצב מאוד מהיר בתחום חקר המוח, כששני לו רק תחום הגנטיקה", מוסיף הד"ר לוי, "יש פה אתגרים רבים, ואנו רואים כיוונים גם בטכנולוגיות מוח רפואיות וגם בתחומים שפונים לקהל הרחב, כמו משחקי המחשב למשל. בין השאר מתפתח בעולם תחום הנוירו-כלכלה ונוירו-מרקטינג, למשל, המבקש לבחון בעזרת הדמיות מוחיות אילו פרסומות משפיעות באופן הכי משמעותי על אזורי מוח שונים, למשל אזורים הקשורים בעיבוד רגשות".

טכנולוגיות מוח לישראל, עמותת ללא מטרות רווח, הוקמה בשנת 2011, בעקבות קריאתו של הנשיא שמעון פרס להפיכתה של ישראל למוקד בינלאומי של מחקר המוח. באחרונה היא הכריזה על תחרות עולמית לטכנולוגיות מוח עתידניות פורצות דרך לטיפול במחלות או לשילוב בחיי היומיום. התחרות הפתוחה עד חודש מארס מזמנת צוותים או יחידים מכל העולם להגיש פריצות דרך בתחום חקר המוח, שנעשתה עבורם הוכחת היתכנות ראשונית ומבטיחה לזוכים פרס בסך מיליון דולר שיוכל לשמש להמשך פיתוח.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ