בריטניה: שיעור ההידבקות של הומואים באיידס זינק לשיא כל הזמנים

דו"ח של הסוכנות להגנה בריאותית טוען כי אחד מכל 20 הומואים הוא נשא HIV וכי כמחצית מהנשאים המוכרים בממלכה מקיימים יחסי מין עם גברים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ירידה משמעותית בהיקף השימוש בקונדומים בקרב הומואים ודו-מיניים היא הסיבה המרכזית לעלייה בקצב ההידבקות באיידס בבריטניה - כך עולה ממחקר שפורסם בממלכה בסוף השבוע. מהמחקר, שערכה הסוכנות להגנה בריאותית (HPA) יחד עם כמה אוניברסיטאות עולה כי השימוש המתרחב בקוקטיילים המונעים את שכפול הנגיף מנעה עלייה דרמטית יותר בהיקף ההידבקות.

מהמחקר עולה כי בשנים 1990-2010 חלה עלייה של 26% במספר הגברים שמקיימים יחסי מין בלתי מוגנים עם גברים אחרים. שיעורי ההידבקות באיידס נמצאים אף הם בעלייה מתמדת בשנים האחרונות והגיעו לשיא של כל הזמנים בקרב הומואים. מנתונים עולה כי כמחצית מתוך 6,280 נשאי האיידס המוכרים בבריטניה מקיימים יחסי מין עם גברים. בסך הכל, אחד מכל 20 הומואים הוא נשא HIV.

לדברי החוקרים, ללא תרופות הקוקטייל היה היקף ההידבקות בקרב הומואים גבוה ב-68% לכל הפחות. תרופות הקוקטייל יעילות מאוד בהקטנת מספר חלקיקי ה-HIV בזרם הדם ובכל מפחיתות מאוד את סיכויי ההידבקות במחלה. הדו"ח טוען כי ניתן להפחית את שיעורי ההידבקות באיידס ב-32% אם הקוקטייל יינתן כתרופת מרשם מיד עם זיהוי המחלה ולא כשהמצב הבריאותי של החולה מתחיל להידרדר. 

צילום: אי-פי

עוד עולה מן המחקר כי אם כל ההומואים היו מפסיקים להשתמש בקונדומים בשנת 2000, שיעור ההידבקות במחלה כיום היה גבוה ב-400%. שכיחות המחלה היתה צונחת ב-25% אם יותר בדיקות איידס היו נערכות.

פרופסור אנדרו פיליפס מאוניברסיטת קולג' לונדון, שהוביל את המחקר, אומר כי הבנת דפוסי תפוצת המחלה בעבר תאפשר לרשויות הבריאות בבריטניה לבצע החלטות נכונות בעתיד. ראש מחלקת המעקב אחרי HIV בסוכנות להגנת הבריאות, ואלרי דלפץ', הוסיפה כי כל מי שמקיים יחסי מין עם בן או בת זוג חדש או מזדמן חייב להשתמש בקונדום עד לבדיקה רפואית. "אנו ממליצים להומואים להיבדק פעם בשנה באופן קבוע ומדי שלושה חודשים אם הם מקיימים יחסי מין לא מוגנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ