כתוב בעור

אקזמה עלולה לגרום לשינויים בטביעת האצבע

לידיעת ארגוני הביון: מחקר חדש מצביע על שינויים בטביעות האצבע בעקבות אקזמה ממושכת בכף היד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
דן אבן

בעידן הביומטרי, שאליו צפויה להצטרף גם ישראל עם הקמת מאגר טביעות אצבע שישמש לצורכי זיהוי, מחקר חדש מצביע על פרצה רפואית בחומת האבטחה הביומטרית: אקזמה ממושכת בידיים, מצאו החוקרים, עלולה להוביל לשינויים בטביעת האצבע, לצד פגיעה קשה באיכות החיים.

את המחקר, שהתפרסם בדצמבר 2012 בכתב העת Archives of Dermatology של ההסתדרות הרפואית האמריקאית, ביצעו חוקרים מבית החולים בעיר קואלה למפור שבמלזיה, מדינה שבה תעודות הזהות הלאומיות כבר מכילות מידע ביומטרי של טביעות אצבע המקודד בצ'יפ ממוחשב.

במחקר נכללו מאה מטופלים הסובלים מאקזמה בעור כפות הידיים ברמות חומרה משתנות לצד מאה נבדקים בקבוצת ביקורת. נמצא כי 27% מחולי האקזמה נכשלו באימות טביעת האצבע השמורה בתעודת הזהות האישית, לעומת 2% בלבד בקבוצת הביקורת. כישלון בבדיקת טביעת האצבע היה קשור בעיקר בקווים לבנים חריגים בה (בקרב 79.5% מהנכשלים בבדיקה) ובדיסטרופיה, ליקוי ביישור האצבע ובהנחתה על גבי הסורק בעקבות הכאב והיובש בעור (בקרב 42% מהנכשלים). ככל שדרגת החומרה של האקזמה היתה קשה יותר, כך השינויים בטביעת האצבע של המטופל היו נרחבים יותר וסיכוייו להיכשל בבדיקת אימות זהות באמצעות טביעת האצבע גדלו.

הדגמת השימוש בדרכון ביומטרי בשוויץצילום: רויטרס

מטופלים שסבלו מאקזמה בכף היד נטו פי 8.8 להיכשל בעבר באימות טביעת האצבע במוסד ציבורי כלשהו. רוב הכישלונות תועדו בביקורת גבולות (62%) ובבנקים (40.4%).

אצל מטופלים אלו, כשטביעת האצבע כללה קווים רחבים, הנטייה לשינויים היתה גבוהה פי 8.04, וכשכללה קווים ארוכים נטייה זו היתה גבוהה פי 2.37. טביעת אצבע בעלת קווים דקים, לעומת זאת, נמצאה כגורם מגן והפחיתה ב-55% את הסיכוי לשינויים.
כיום טביעת אצבע היא אחד הכלים האמינים יותר בבדיקת זהות, זאת לאור מחקרים שמצאו כי זהו דפוס ייחודי של השכבה החיצונית מתוך שלוש שכבות העור, הקרויה אפידרמיס, שסיכוייה להיות זהה בקרב שני אנשים נאמדת באחד ל-64 מיליארד.

זהו מחקר ראשון המתאר שינויים בטביעת האצבע בעקבות אקזמה קשה בכף היד. באוגוסט (2012) פורסם בספרות הרפואית תיאור מקרה של בן 68 הסובל מאקזמה בכף היד במשך 13 שנים, שפיתח אובדן מוחלט של קווי המתאר בטביעת האצבע. בשנת 1983 תוארה תופעה דומה אצל מטופלת בת 57 עם אקזמה בכפות הידיים שטופלה 30 שנים במשחות המכילות סטרואידים. מחקר שהתפרסם בשנת 1970 בכתב העת בריטיש מדיקל ג'ורנל מצא כי גם מחלת הצליאק עלולה לגרום לשינויים בטביעות אצבע והראה כי לאורך שנים פיתחו 63 מתוך 73 חולי צליאק שנבדקו שינויים בטביעת האצבע, בהשוואה לשלושה מתוך 485 איש בקבוצת הביקורת. חוקרים אחרים פרסמו כעבור שנתיים מחקר שהפריך לטענתם את הממצאים.

אקזמה היא דלקת נפוצה בעור העלולה לפגוע ב-15% מהאוכלוסייה לאורך החיים ועלולה להיגרם בין השאר ממגע ומרגישות לחומרים. למשל בקרב עובדים הבאים במגע עם מתכות ושמנים, חיילים המשמנים את נשקם ונשים המטפלות בתינוק לאחר הלידה ורוחצות אותו הרבה, וכן טבחים הבאים במגע עם חומרי בישול למיניהם ופועלים העובדים בקטיף פירות. סוג נוסף של דלקת בעור מכונה אטופיק דרמטיטיס ומופיע בקרב כשליש מהילדים. לרוב הוא מתבטא בפריחה בקפלי הגוף ולעתים באזורים נוספים לרבות הידיים. לדברי פרופ' ארנון כהן, מנהל שירות רפואת העור של שירותי בריאות כללית במחוז דרום, "כיום נפוצה תיאוריית ההיגיינה המייחסת דלקות בעור, כמו אלרגיות למיניהן, לחשיפה נמוכה לזיהומים בגילי הינקות".

מעבר לפגיעה בטביעת האצבע אקזמה עלולה לפגוע באיכות החיים, וכהן מסביר כי "התופעה כוללת שריפה וגירוד בכפות הידיים ובאצבעות הגורמים לכאב, עלולה להגביל את יכולת העבודה ובמקרים חריגים לגרום לנכות". לאחרונה הוגשה למשרד הבריאות בקשה לטיפול במריחואנה רפואית עבור תושב הדרום, בן 35, הסובל מאקזמה קשה בכף היד בשל חשיפה לחומרים תעסוקתיים, אך אקזמה עדיין איננה נכללת ברשימת המחלות המקנות אישור לשימוש בחומר. הטיפול באקזמה ניתן לרוב במשחות או קרמים המכילים סטרואידים ובשנים האחרונות גם בכדור לבליעה המבוסס על נגזרת של ויטמין A להקלה על חומרת המחלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ