בדומה לסלולר, הישראלים לא ממהרים להחליף קופת חולים

למרות שבשנה האחרונה התאפשר למבוטחים להחליף קופת חולים באמצעות האינטרנט, ב-2012 נרשמה ירידה של 12.5% במעברים לעומת 2010

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מבוטחי קופות החולים בישראל ממעטים להחליף את הקופה שלהם, על אף שבשנה החולפת ניתנה להם אפשרות לעשות זאת גם באמצעות האינטרנט. דו”ח חדש של משרד הבריאות העלה כי ב-2012 עברו רק 108,216 מבוטחים לקופת חולים אחרת, עלייה קלה של שבעה אחוזים בלבד ביחס לנתוני 2011, אולם ירידה של 12.5% בהשוואה לנתוני 2010.

הדו”ח מעלה כי 72% מהמעברים נעשו בסניפי בנק הדואר ו-28% באמצעות אתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי. שיעור המעברים בין קופות החולים באינטרנט היה הגבוה ביותר בקופת חולים מכבי, ואחריה בכללית, בלאומית ובמאוחדת. מבדיקת המועד האחרון להחלפת קופה בשנת 2012 עלה כי 35% מהמבוטחים שעברו קופה באינטרנט היו עד גיל 45, 15% היו בני 45 ומעלה ופחות מחמישה אחוזים היו בני 65 ומעלה.

מהנתונים מתברר כי קופת חולים כללית היא עדיין הגדולה בישראל ומונה כארבעה מיליון מבוטחים. ב-2012 הצטרפו אליה 5,310 מבוטחים, והיא הקופה היחידה שהגיעה למאזן חיובי בקיזוז בין המצטרפים לעוזבים. קופת החולים השנייה בגודלה היא מכבי, המונה כשני מיליון מבוטחים, ואשתקד עזבו אותה 256 מבוטחים. קופת חולים מאוחדת מונה כמיליון מבוטחים ואשתקד עזבו אותה 1,581, ולאומית מונה כ-708 אלף מבוטחים ועזבו אותה 3,472.

מנובמבר 2011 ניתן לעבור חינם בין קופות החולים באמצעות האינטרנט. זאת בנוסף לאפשרות הקיימת מאז 1998 לעבור דרך בנק הדואר בעלות 15.10 שקלים, והמעבר מתאפשר רק בשישה מועדים בשנה. המעבר בין הקופות דרך האינטרנט יישאר בתוקף עד סוף 2013, ובהתאם להצלחתו יבחן משרד הבריאות את המשך יישומו.

בשנים הראשונות ליישום חוק ביטוח בריאות ממלכתי, בין 1995 ל-1998, עמד שיעור המעברים על 4% מהאזרחים, אך בהמשך חלה ירידה ורק שני אחוזים מהם עברו קופה. כך היה גם בשנה החולפת, וייתכן שהדבר נובע מכך שרבים עדיין אינם מודעים לאפשרות לעבור קופת חולים באינטרנט.שני חסמים מקשים עדיין על המעברים בין קופות החולים. הראשון הוא זמן ההמתנה לקבלת ההטבות במסגרת פוליסות הביטוח המשלים של קופת החולים החדשה.

חלק מהקופות מקיימות מבצעים שמבטלים את תקופת ההמתנה מהפוליסה של קופת החולים הקודמת, אם המבוטח החדש החזיק בסוג פוליסה זהה בקופת החולים הקודמת. חסם נוסף הוא הביטוח הסיעודי הנמכר דרך הקופות כחלק מפוליסות משותפות עם חברות הביטוח הפרטיות. כיום כרוך המעבר בין הקופות בסיכון לכך שהפרמיה החודשית של הביטוח הסיעודי בקופת החולים החדשה תתייקר עקב אובדן זכויות. באוגוסט האחרון פורסם כי המפקח על הביטוח במשרד האוצר פועל לאפשר מעבר בין קופות חולים מבלי לאבד את זכויות הביטוח הסיעודי וללא ייקור הפרמיה החודשית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ