שאול נבון

מופיע בקליניקה שלי מטופל צעיר, בשנות ה-30 לחייו, שהגיע אלי בהפניית רופא המשפחה. הוא מתיישב בכורסת המטופל ופותח בסיפור הבא:
"אני מרגיש תחושה של חום בצד הימני של הראש. בנוסף, אני מרגיש תחושות של נמלים זוחלות מהצוואר לכיוון הראש. כמו כן, תחושת שריפה בכף יד ימין שמתפשטת בעיגולים, בדומה לאבן שזורקים למים ומופיעים במים עיגולים-עיגולים. השריפה מתחילה את דרכה בירידה לרגל שמאל ומשם מטפסת לכיוון בית החזה ואז נעצרת והופכת לטעם מר בלשון. כך אני מרגיש".

המטופל פנה לכמה רופאים בדיסציפלינות שונות של מומחיות, עבר בדיקות מקיפות והכל נמצא תקין. בין השאר עבר בדיקות לשלילת מחלות נוירולוגיות. בכל פעם שלא אובחנו ממצאים, ייאושו רק הלך וגבר. בהמשך חיפש גם באינטרנט מזור למצבו, אך לשווא.
בכל התקופה הרעה הזו, כשהיה יוצא מהבית לקח עמו תיק ובתוכו בקבוק מים קפואים כדי לקרר את הראש מצד ימין, וכן סוכריות מתוקות נגד הטעם המר בפה.
המטופל החל להחסיר ימי עבודה, הפסיק לישון בלילות והפך את חדר השינה בביתו לחדר אשפוז בבית חולים: ליד המיטה סידר שולחן ועליו תוספי מזון, תרופות וקוביות קרח. תמיד דאג שיהיה לו כסף למונית בכיס, שמא יזדקק להגיע לחדר מיון של בית החולים הקרוב, שכן במצבו לא העז לנהוג בעצמו.

מכתב ההפניה מרופא המשפחה יחד עם פגישת האינטייק עם המטופל (פגישת היכרות ואבחנה) הצביעו על התסמונת הידועה בשם היפוכונדרייה, השייכת לקבוצת ההפרעות הפסיכיאטריות הסומטופורמיות, שמשמעה עיסוק יתר בתחושות גופניות ובעיקר - פרשנות שגויה של תסמינים גופניים. כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהפרעה זו.

איור: אילה טל

ההיפוכונדר מפרש כל תחושה שלילית בגופו וכל סטייה מתפישת הבריאות שלו כמחלה מסוכנת ומאיימת. מה שמאפיין אותו היא ההשקעה האין-סופית בבדיקות רפואיות וחיפוש אחר סיבות לתחושותיו הגופניות. ההיפוכונדר מתמצא בחידושים האחרונים בספרות הרפואית הקונבנציונלית והלא קונבנציונלית. פגישותיו עם רופא המשפחה מלוות בדו-שיח שבו יפגין בקיאות במצבים רפואיים וינסה למצוא סיבה לבעיותיו. רופא המשפחה עלול להתעייף מהמטופל שלו, שכן כל מה שהוא ממליץ עליו לא עוזר. כך נוצר מעגל קסמים של ייאוש גובר מצד ההיפוכונדר כי דבר לא משפר את מצבו.

הבעיה המרכזית של רופא המשפחה היא לגרום להיפוכונדר להבין שבעיותיו אינן בגוף אלא בנפש, שכן משמעות ההיפוכונדרייה היא שהגוף זועק נוכח קושי נפשי ברקע. ההיפוכונדר מצדו מתנגד לרוב לעבור אבחון לבעיות נפשיות כגון דיכאון וחרדה, שכן הוא תקוע במחשבה אובססיבית בגופו ושואל עצמו שוב ושוב: מדוע אני סובל באופן גופני?
תפקידו של רופא המשפחה להיות אמפתי וסבלני ככל האפשר. הוא חייב להסתייע בכל כישרונו הרפואי והאישיותי כדי להעביר את המטופל "מאתר הגוף לאתר הנפש", זאת מבלי להדביק תווית של "חולה נפש" למטופל ולפגוע בו או להעליבו. בדרך כלל רופא המשפחה מתווה טיפול תרופתי אנטי-דיכאוני ואנטי-חרדתי כדי למתן את התגובות הנפשיות ה"עודפות". לצדו הכרחי טיפול פסיכולוגי, המשלב הבנה של הרקע הנפשי והיפנוזה.

בטיפול בהיפנוזה למד המטופל הצעיר לקרר את הצד הימני בראש וקיבל הוראה היפנוטית להפוך את ידו לקרה ואפילו קפואה. הכל נעשה בתוך הטראנס ההיפנוטי שבו הדמיון פעיל ביותר: המטופל למד לכוון את הנמלים החוצה מהגוף; תחושת השריפה טופלה באמצעות טבילה היפנוטית של יד ימין במי קרח; והטעם המר התחלף בטעם היפנוטי של גלידת וניל מתוקה, האהובה עליו. כדי לברר את המקור הנפשי לתסמינים, מהיכן החל הכל, וכדי לסלק או להחליש את השפעת הסיבות הנפשיות על ההיפוכונדרייה, שולבה גם פסיכותרפיה.

בטיפול התברר כי המטופל היה בן זקונים מתוך ארבעה אחים ואחיות והתייתם מאמו בגיל ארבע-חמש. האם גוננה עליו מאוד בילדותו, והוא היה נוהג להיכנס למיטת הוריו באמצע הלילה עקב פחדים. היסטוריה שלמה של הגנה מפני פחד נטישה, פחד ממחלות והתנהגות היפוכונדרית נרכשה לאורך השנים. מתי פרצה ההיפוכונדרייה שלו? כשחגג עם אשתו והמשפחה יום הולדת ארבע לבנו, גיל שהפך אצלו זרז להתפרצות המחלה.
הגישה הפסיכולוגית הפסיכו-דינאמית רואה בסימפטומים הגופניים ביטוי של חוויות עבר של אובדן או נטישה. התסמינים הגופניים מותירים את ההיפוכונדר במצב תמידי שבו הוא זקוק לאהבת מי שנטש אותו וכן הוא מאוכזב מאי יכולתם של אחרים לסייע. כך, הזיכרונות הקשים של המטופל מגיל ארבע צפו ועלו רק כשבנו שלו הגיע לגיל הזה.
הטיפול התרופתי והפסיכותרפויטי, בשילוב היפנוזה, נמשך כשמונה חודשים, שבהם השתפר מצבו של המטופל והתסמינים נעלמו כלא היו.

ד"ר שאול נבון הוא פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך, מורשה להפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה, מזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ