משרד הבריאות עוקב בפייסבוק אחר תופעות לוואי לתרופות

בפיילוט שנערך באחרונה בוצע מעקב אחרי תלונות גולשים על תופעות לוואי של תרופות כדי להגביר את המעקב אחרי דיווחים חריגים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

משרד הבריאות ערך באחרונה פיילוט, שבמסגרתו נאספו דיווחים על תופעות לוואי של עשר תרופות באמצעות פייסבוק ורשתות חברתיות נוספות. תלונות הגולשים עשויות להוביל להרחבת המעקב אחרי הדיווחים שלהם על תוצאות השימוש בתרופות ברשתות החברתיות.

בין התרופות שנבדקו בפיילוט, שבוצע על ידי חברה מסחרית, היו משככי כאבים, ובנוסף נאסף מידע על תופעות לוואי שעליהן התלוננו גולשים ונגרמו לכאורה מתרופות לטיפול בסרטן. בשלב השני של הפיילוט בוצעה הצלבה בין התלונות על תופעות הלוואי לבין המידע בספרות הרפואית ונמצא מתאם של 83% בין התלונות לספרות.

ראש אגף הרוקחות במשרד הבריאות, ד"ר איל שורצברג, שהציג היום את היוזמה בכנס מקצועי, אמר כי "זהו מתאם גבוה המצביע על כך שרשת הפייסבוק עשויה בהמשך לשמש כסיגנל המתריע על אירוע של תופעות לוואי סביב תרופות". לדבריו, הפרויקט מורחב בימים אלה כדי לכלול תרופות נוספות באופן שירחיב את המידע הנאסף במשרד אודות תופעות לוואי תרופתיות ויאפשר להגביר את המעקב אחר אירועים תרופתיים חריגים.

בתחילת השבוע דווח ב"הארץ" כי נוהל שגיבש אגף הרוקחות, שהועבר לאחרונה להתייחסות אנשי מקצוע לפני פרסומו, יחייב דיווח מפורט על תופעות לוואי של תרופות מחברות התרופות למשרד, לרבות תופעות חריגות שאותרו בחו"ל, זאת כחלק מהלקחים על רקע פרשת האלטרוקסין.

הנוהל שייכנס לתוקף בתחילת חודש מארס, מחייב כל חברה לדווח תוך 15 יום מקבלת מידע על רשימה מפורטת של תופעות הקשורות לתרופות שהיא משווקת בארץ, לרבות כל הודעה בעלת השלכות לבטיחות התרופה של מינהל התרופות האמריקאי (FDA) או האירופי (EMA), כל מידע חדש מהספרות הרפואית המקצועית, לרבות מחקרים ותיאורי מקרה, חשד לתופעת לוואי המדווח מהעולם ותופעת לוואי חמורה שהתגלתה בישראל המצריכה טיפול משמעותי, במצבים רפואיים הפיכים ולא הפיכים כאחד.

במקביל ליוזמה לאיתור תופעות לוואי תרופתיות בפייסבוק, במשרד הבריאות עמלים עתה גם על פתיחת פורום שיאפשר בקרוב לציבור הרחב להעביר מידע או לברר פרטים על תופעות לוואי אפשריות של תרופות. באשר למדיניות משרד הבריאות באשר לדיווח תופעות לוואי על תרופות אומר שורצברג כי "לא ניתן לקשור כל תופעת לוואי המדווחת לתרופה, למשל כאב ראש או פריחה שהופיעו אחרי נטילת תרופה אצל מטופל בודד, ולכן אין צורך לדווח לציבור על כל דיווח שמתקבל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ