דו"ח ביקורת של משרד הבריאות

שיבא וקפלן: מחסור בכוח אדם וליקויים בתחזוקת מחלקות

בשיבא הצביע על הדו”ח על מחסור חמור ב-300 אחים ואחיות, בקפלן נמצא מיעוט כוח אדם סיעודי בחדר המיון. כשלים אובחנו גם בניקיון וסטריליזציה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות ממשיך בהליך שבו החל לראשונה בתחילת החודש, ומפרסם את דו”חות הביקורת התקופתית שעורך האגף לרפואה כללית במשרד בבתי החולים ברחבי הארץ, כחלק מהליך הנדרש לחידוש הרישיון. דו”חות הבקרה שבוצעו במרכז הרפואי שיבא, בית החולים הגדול במדינה, ובבית החולים קפלן הצביעו על מחסור באחים ואחיות, על מטבחים מיושנים, פחי אשפה ללא מכסים במחלקות, מערכות מים בסכנת חשיפה לחיידקים קטלניים ובעיות סטרליזציה במרפאות השיניים.

ככלל, שני בתי החולים קיבלו ציוני בקרה גבוהים מאוד, בבדיקות שנערכו בשיבא ביוני 2012 ובקפלן ביולי אותה שנה. המינהל הרפואי זכה בשיבא ב-97.75 נקודות מתוך 100, ו-94.5 בקפלן. כך גם הציונים למינהל הסיעודי (99 בשני בתי החולים), בטיחות החולה בחדר הניתוח (98 בשיבא ו-96 בקפלן) וניהול המידע הרפואי ברשומות (90.5 ו-89.5).

בשיבא הצביע על הדו”ח על מחסור חמור ב-300 אחים ואחיות למחלקות השונות בבית החולים, וקרא להגדלת המיטות באגף לבריאות הנפש. בנוסף, נמצאו ליקויים בפעילות המחלקות השונות: אנדוסקופים המשמשים לטיפולים רפואיים לא עוברים חיטוי חוזר לפני שימוש ראשון בתחילת היום, כנדרש; מחסור בהפרדה בין מסלול נקי ומלוכלך בחדר השטיפה והסטריליזציה שבמתחם חדרי הניתוח; אחסון מוצרי היגיינה בחדר סירי הלילה באחת ממחלקות היולדות; מקררי תרופות מיושנים ביחידת הדיאליזה ללא חיבור למוקד במקרה של תקלה; סכנה לדגימות זרע באחת המעבדות, בשל מחסור בגלאי חמצן.

בקפלן נמצא מיעוט כוח אדם סיעודי עם הכשרה בגריאטריה בחדר המיון; מזגן מטפטף ורצפה סדוקה במחסן לשמירת תמיסות עירוי; בעיית סטריליזציה ביחידה לטיפול בחולי איידס נווה אור, בה נמצאו כלים כירורגיים לא סגורים בשקיות וכן כשל בגדר ההיקפית המאבטחת את בית החולים.

הדוח מצביע על בעיות במרפאות השיניים של בתי החולים. בשיבא היא פועלת חמישה ימים בלבד, והתור לטיפול בהרדמה כללית עומד על שישה חודשים. בקפלן נמצא עומס מטופלים בחדר ההמתנה, הכנת כלים לסטריליזציה על שולחן אוכל, ומחסור בפירוט מינון התרופות האנטיביוטיות בתיקי המטופלים.

כשל משמעותיים אובחנו בפעילות המטבחים. בשיבא נמצא כי “המטבח המרכזי ומרכז חלוקת המזון טעונים שיפור ושיפוץ”. בביקורת נצפה מזון טחון מובל מעל תא חימום, ולא בתוכו כנדרש. במחלקות נשמר חלק מהמזון למטופלים כשהוא לא מכוסה בתוך המקררים, לעתים בפחיות שימורים ללא כיסוי. סלט ירקות שאותר באחת המחלקות כשהוא נשמר בטמפרטורה של 22 מעלות צלסיוס הוצא משימוש. ברוב המחלקות נמצא כי בפחי האשפה לא מותקנים מכסים.

בקפלן קיבל מערך המזון ציון 48, באופן “הדורש מענה מיידי למצב”. חרף תוכנית מלפני כמה שנים לשדרוג המטבחים בשלבים, נמצא כי אלו בוצעו רק בחדר האוכל לעובדים, ללא שיפוץ המטבח. המטבח המרכזי נמצא במבנה ישן שמצבו הפיזי גרוע, וכולל “תשתיות במצב ירוד ביותר שלא עונות לדרישות התקנות”, וחוסר בשטחים להפרדת חומרי גלם, ומדיח כלים אחד המשמש את הצוות והמאושפזים.

כמו כן, בשיבא נמצא בתחום המים כי מערכת לקליטת מי גשם ומערכת לשימוש חוזר של מי המכבסה פועלות ללא אישור משרד הבריאות. הדו”ח קרא בנוסף לביצוע שינויים במערכת המים החמים בבית החולים למניעת התפרצות חיידקי ליגיונלה קטלניים העלולים לגרום לדלקות ריאה קשות ולתמותה בקרב מאושפזים.

משיבא נמסר בתגובה כי “בית החולים מביע שביעות רצון נוכח הציון הגבוה לו זכה בביקורת”. מנהל שיבא, הפרופ’ זאב רוטשטיין, ציין כי “ניתן היה להתגבר גם על הליקויים שנמצאו לו היה בית החולים מתוקצב נכון מבחינת תקני כוח אדם. הנהלת בית החולים לקחה על עצמה לשפר את הטעון שפור”.

מקפלן נמסר בתגובה כי “נפעל באופן מלא לפי ההנחיות וההערות שפורטו בו. ראוי לציין כי באופן כללי תוצאות הבדיקה טובות ביותר, ותוצאות אלה מעידות על מאמץ רב של הצוותים הרפואיים, הסיעודיים והמנהלתיים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ