מחקר: המצב הביטחוני בשדרות העלה ב-59% את הסיכון להפלות

לפי מעקבי הריון שבוצעו בביה"ח ברזילי ב-2008-2004, נשות שדרות נחשפו במהלך הריונן ל-3.5 אזעקות בממוצע. בקרב אחת המשתתפות תועד הריון עם כ-31 אזעקות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ממצאים קשים חדשים על השלכות המצב הביטחוני ביישובי עוטף עזה: חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ומכון גרטנר מצאו באחרונה כי נשים תושבות העיר שדרות, הסובלת בשנים האחרונות באופן תדיר לנפילות טילים מרצועת עזה, חשופות יותר להפלות בהריונן.

במחקר המתפרסם בכתב העת המדעי Psycosomatic Medicine של האגודה האמריקאית למחלות פסיכוסומאטיות (APS), בוצעה השוואה של מעקבי היריון שנערכו בבית החולים ברזילי באשקלון בקרב 1,132 נשים הרות תושבות שדרות וכן 1,805 נשים הרות מקרית גת, ששימשה מקור השוואה בהיותה עיר בעלת חתך סוציו-אקונומי דומה לשדרות, אך שאינה חשופה לנחיתות טילים תכופות.

בתקופה בה בוצע המעקב אחר ההריונות, בשנים 2004-2008, נשמעו בשדרות וסביבותיה מעל לאלף אזעקות "צבע אדום" המתריעות על שיגור טילים, 500 מהן בשנת 2008 בלבד. רובן המכריע של הנשים תושבות שדרות היו חשופות לאזעקות "צבע אדום" גם במהלך לידתן. מספר האזעקות בששת החודשים שקדמו להיריון נאמד ב-2.2 אזעקות בממוצע, ובמהלך ההיריון - 3.5 אזעקות בממוצע, כשרק שבע נשים לא חוו אף אזעקה חצי שנה טרם הריונן או בהיריון עצמו, ובקרב אחת הנשים תועד היריון המלווה בלא פחות מ-31 אזעקות.

מכלל ההריונות שתועדו בתקופת המחקר (3,488 הריונות בקרב 2,937 נשים), 193 עברו הפלה (5.5%). החוקרים מצאו כי החשיפה לטילים במהלך ההיריון העלתה ב-59% את הסיכון להפלות בקרב היולדות משדרות, בה נמנו 6% הפלות, בהשוואה ל-4.7% הפלות בקרב היולדות מקרית גת.

הפערים אובחנו גם בהפלות המוקדמות עד השבוע ה-12 להיריון, שהיו רוב ההפלות (85%) שנמנו במחקר, שתועדו בשכיחות גבוהה יותר בקרב הנשים משדרות (6%) לעומת הנשים מקרית גת (3.8%), והן בהפלות המאוחרות בשבועות 12-22 להיריון (1% בשדרות לעומת 0.8% בקרית גת). עוד מצא המחקר כי חשיפה לאזעקות לא רק במהלך ההיריון, אלא גם בחצי השנה שלפני ההיריון, מעלה  את הסיכון להפלות.

גורמי סיכון נוספים להפלות שאובחנו במחקר, כללו גיל יולדת מעל 35, יולדת שאינה נשואה וכן יולדת שעברה ארבעה הריונות ומעלה. "הממצאים מדגימים את הסיכון הגבוה יותר באופן משמעותי להפלות בקרב נשים שנחשפות למצבים מסכני חיים לתקופה ממושכת, הן במהלך ההיריון והן לפניו", אומרת החוקרת הראשית, הדוקטורנטית תמר וינשטוק מהמחלקה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.

בהמשך חיפשו החוקרים האם בקרב הנשים ההרות משדרות בלבד העלתה חשיפה מוגברת לאזעקות את הסיכון להפלות, ואולם הממצאים חשפו במפתיע תמונה אחרת: שיעור גבוה של הפלות דווח באופן זהה אצל נשים שנחשפו למספר הרב ביותר (10.7% הפלות) והמועט ביותר (%10.7 גם כן) של אזעקות במהלך הריונן, בהשוואה לאלו שנחשפו למספר בינוני של אזעקות (0.9-1.2% הפלות).

החוקרים מעריכים כי הממצא עשוי להיות קשור להפרעות בוויסות הורמון הקורטיזול בגוף, המוכר בכינויו העממי "הורמון הלחץ". הורמון זה, המופרש מבלוטת יותרת הכליה בפיקוח בלוטת יותרת המוח, עולה ברמתו ככל שרמת הלחץ עולה, ונקשר להפלות הן כשרמתו גבוהה מדי, הן כשהיא נמוכה מדי. לדברי וינשטוק, "יתכן שנשים שהיו חשופות מעט לאזעקות, ולא מורגלות בהן, נמצאות בסיכון מוגבר ללחץ ולרמות גבוהות של קורטיזול, ואילו עם החשיפה לאזעקות רמת ההורמון יורדת, ובחשיפה אינטנסיבית לאזעקות היא אף יורדת לרמה נמוכה מדי, מצב המעלה אף הוא את הסיכון להפלות".

במחקר שבוצע בהנחיית פרופ' אילנה שוהם ורדי מהמחלקה לאפידמיולוגיה בבן גוריון, השתתפו גם פרופ' ליאת לרנר-גבע ופרופ' שרהלי גלסר ממכון גרטנר, ופרופ' אייל ענתבי, מנהל החטיבה למיילדות וגניקולוגיה בברזילי, והוא מומן בחלקו על ידי קרן המדען הראשי במשרד הבריאות.

המחקר מצטרף לשורת מחקרים ישראלים נוספים המעידים על השלכותיהן של נפילות טילים באזורים מיושבים בארץ. מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון שהתפרסם ב"הארץ" בנובמבר האחרון, ובחן 154 מתבגרים מבית ספר ממלכתי בשדרות, מצא כי כמחציתם (43.5%) מציגים סימנים של פוסט טראומה. עבודה נוספת שהתפרסמה בשנת 2008 בכתב עת לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר, איבחנה שיעורים גבוהים של דכאון בקרב מתבגרים משדרות, ועבודה נוספת שטרם דווחה בספרות הרפואית מעידה על סימני פוסט טראומה בקרב 33% מהפעוטות הגדלים בעיר.

במחקר שהתפרסם באוגוסט האחרון ב"הארץ", מצאו חוקרים מהאוניברסיטה העברית, בית החולים הרצוג, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת דרום קליפורניה (USC) בקרב תלמידים בגילים 13 עד 17 מ-72 בתי ספר תיכוניים בצפון, כי שנה לאחר מלחמת לבנון השנייה אובחנו סימני פוסט טראומה בקרב 6.9% מתוכם, ערבים (9.1%) יותר מאשר יהודים (4.1%). מחקר נוסף שדווח בחודש שעבר, ונערך באוניברסיטת חיפה, מצא כי נשים מהצפון שנחשפו למלחמה בקיץ 2006 ונכנסו להיריון אחריה, מציגות רמות חרדה גבוהות יותר בקשר עם ילדיהן בהשוואה לנשים מהמרכז, וילדיהן אף סובלים מפערים התפתחותיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ