ליצמן יוזם ועדה לבדיקת זריקות נגד הריון לעולות מאתיופיה

הצוות שיוקם יבדוק אם נכונות העדויות שהנשים קיבלו את הטיפול בניסיון לצמצם ילודה בעדה. ליצמן: אם הפרשה תתברר כנכונה לא אתן לטייח אותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, החליט להקים צוות במשרד הבריאות לבדיקת פרשת הזרקת אמצעי המניעה נגד הריון בקרב נשים אתיופיות – כך נודע ל”הארץ”. הצוות שצפוי לכלול בכירים במשרד, רופא חיצוני ונציג העדה האתיופית, יבדוק את נכונות העדויות לפיהן נשים אתיופיות בישראל קיבלו באופן גורף זריקות של החומר “דפו-פרוברה”, לו תופעות לוואי רבות, בניסיון לצמצם ילודה בעדה. עדויות מהפרשה נחשפו לפני כשלושה חודשים בתוכנית התחקירים של גל גבאי “ואקום” בטלוויזיה החינוכית.

בתחקיר, שהצביע על מנגנון שיטתי שלכאורה פעל במחנות המעבר באתיופיה ובהמשך גם בישראל - העידו עולות מאתיופיה כי הופעל עליהן לחץ כבד, לרבות הפחדה ואיומים, לקבל את הזריקה, כדי לצמצם את שיעור הילודה בקרבן. הזריקה, הנפוצה בעיקר בקרב חוסות ונשים הסובלות מפיגור, הביאה בתוך עשור לצמצום הילודה בעדה האתיופית בכמעט 50%. בעקבות כך החליט אתמול סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ליזום ועדת בדיקה פנים משרדית שתחקור את הפרשה. ח”כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד), שהיתה שותפה לדיונים אודות הקמת הוועדה, תמנה מטעמה נציג מקהילת יוצאי אתיופיה. אתמול התקיימה פגישה בין השניים בנושא, בהשתתפות אנשי משרד הבריאות.

ח”כ תמנו-שטה דרשה “שלא לתת יד לטיוח הפרשה, ולבדוק אותה באופן מהיר על ידי ועדת חקירה”. ליצמן, החליט על בדיקת הפרשה תוך בירור מיהם הגורמים השותפים בהתוויית המדיניות להזרקת אמצעי המניעה, אם היתה כזאת.

עולות מאתיופיה במרכז קליטה במבשרת ציון בשנת 2008. למצולמות אין קשר לכתבה צילום: תומר אפלבאום

לפני כחודש פורסם ב”הארץ” כי מנכ”ל משרד הבריאות, הפרופ’ רוני גמזו, הוציא הנחיה לארבע קופות החולים, שלא להזריק עוד באופן אוטומטי את התרופה לנשים אתיופיות. “מבלי לנקוט עמדה או לקבוע עובדות באשר לטענות שעלו בהקשר זה”, כתב מנכ”ל משרד הבריאות, “אני מבקש להנחות להבא את כל רופאי הנשים העובדים בקופה ועם הקופה, שלא לחדש מרשמים של ‘דפו פרוברה’ לנשים ממוצא אתיופי או נשים אחרות שמכל סיבה יש חשש שמא לא הבינו את השלכות הטיפול”. גמזו הבהיר כי יש לתת את הזריקה רק “לאחר שיחה עם המטופלת, בה יבקש הרופא להבין מדוע יש שימוש באמצעי מניעה בכלל ובזה בפרט, האם היא מבקשת להימנע מהריון מרצונה החופשי והאם היא מבינה את תופעות הלוואי אל מול אמצעי מניעה אחרים”.

בתגובה לשאילתה שהועברה בעבר בנושא לליצמן, ענה האחרון כי “אין ולא היתה שום הוראה להעדיף טיפול זה בקרב נשים אתיופיות, כולל לשם מניעת היריון”. ואולם, בשיחות סגורות באחרונה, עת הגיעו העדויות, אמר ליצמן כי “אם יתברר שאכן הפרשה נכונה, והיתה יד מכוונת שעודדה את זריקות הדפו-פרוברה, אני רואה זאת בחומרה רבה ולא אתן לטייח את הפרשה. העובדות יחקרו והפרשה תיבדק עד תום”.

“קהילה שלמה הזדעזעה לגלות כי עודדו נשים רבות לקחת את זריקת הדפו פרוברה, מבלי לדעת את ההשלכות הקשות מבחינה בריאותית”, אמרה אמש ל”הארץ” ח”כ תמנו-שטה, שהיתה בעברה פעילה גם בפרשת השמדת מנות הדם של יוצאי אתיופיה. “הקהילה מודאגת ומתקוממת לאור השאלה האם ייתכן שמישהו לא רצה את הילדים האתיופים? והאם היתה מדיניות סדורה בנושא תוך ניצול מצוקתן של נשים ששהו במחנות מעבר מאתיופיה לישראל”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “סגן השר והמנכ”ל יקיימו בירור מעמיק בסוגיה זו על אף שהתקיים בעבר בירור, כדי לוודא שוב ושוב שלא הייתה הנחייה מכוונת שכזו מצד כל גורם שהוא”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ