סקר: 42% מרופאי השיניים מסרבים לטפל בנשאי איידס

מש' הבריאות פתח בהליך משמעתי נגד 6 רופאי שיניים שהפלו נשאי HIV ודחו את הטיפול בהם לסוף היום בטענה כי עליהם לבצע אחר כך סטריליזציה מורכבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות פתח השבוע בהליך משמעתי נגד שישה רופאי שיניים, שעל פי עדויות שהצטברו בוועד למלחמה באיידס, סרבו לטפל בנשאי HIV או הפלו בטיפול שניתן להם, ביחס למטופלים אחרים. בעוד רופאים אלה הוזמנו לבירור אצל מנכ”ל המשרד, הפרופ’ רוני גמזו, נתונים מסקר רחב היקף בקהילת רופאי השיניים - שנערך עבור הוועד למלחמה באיידס - מגלה כי קרוב למחצית מרופאי השיניים (42%) אינם פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות, ומסרבים לטפל בנשאי HIV או דוחים את הטיפול בהם לסוף יום העבודה שלהם.

בסקר שנערך בקרב 633 רופאי שיניים, התקשרו מתנדבים בוועד למלחמה באיידס לרופאי השיניים כדי לקבוע תור, ולאחר קביעתו הודיע המתנדב לעובדי המרפאה על היותו נשא HIV. לא פחות מ-137 רופאי שיניים (22%) דיווחו כי הם מסרבים לטפל בנשאי HIV, מצב המהווה לכאורה עבירה על חוק זכויות החולה משנת 1996, החל לפי סעיף 34 גם על רופאי שיניים. בנוסף, 20% הודיעו כי הם דוחים את הטיפול בנשאים לסוף יום העבודה,  גם כן בניגוד לנוהלי משרד הבריאות האוסרים על אפליה מסוג זה. בעקבות הממצאים הללו אמר מנכ”ל הוועד למלחמה באיידס, הד”ר יובל לבנת, כי “התנהלותם של רופאי שיניים כה רבים בניגוד לנוהלי המשרד, מצריכה עמדה נחרצת נגד התופעה”.

לדברי לבנת, “נשאי HIV זכאים לקבל טיפול רפואי כמו כל מטופל אחר ותחת אותם כללי זהירות. הוראות הסטריליזציה השגרתיות של משרד הבריאות מעניקות הגנה מספקת לרופאים ולמטופלים למניעת הידבקות במגוון מחלות, לרבות נגיף ה-HIV”. בסקר טענו חלק מרופאי השיניים כי סירובם לקבל נשאים כמטופלים קשור בצורך לבצע סטריליזציה מיוחדת של המכשירים לאחר הטיפול בהם, למרות הדרישה לחיטוי מכשירים אחרי כל מטופל. אחד מרופאי השיניים הגדיל וטען כי עליו לבצע חיטוי של כלל המכשירים במשך יום שלם לצורך טיפול בנשא HIV, באופן המשבית את עבודתו. לדברי לבנת, “טענות אלה מלמדות על אי-הכרה של נהלי הסטריליזציה של משרד הבריאות ולחלופין – התחמקות מאמירת האמת”.

יו”ר ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל, הד”ר יצחק חן, אמר בתגובה לממצאים כי “בכוונתנו לקיים מערך של כנסי הסברה כדי לפתור את הבעיה. לפני מספר שנים כבר קיימנו כנסים דומים. רופא שיניים הוא כמו כל אדם אחר, כשהוא אינו מכיר מספיק, אז הוא עלול לפתח חשש. רופאי שיניים אינם מטפלי בנשאי HIV על בסיס יומיומי, ונצטרך להגביר את הידע בקהילת רופאי השיניים לטיפול בחולים במחלות זיהומיות”.

בתחילת החודש דווח ב"הארץ" כי הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית הוציאה הבהרות ולפיהן כל רופא בישראל מחויב לטפל בכל חולה, לרבות בנשאי HIV. כפי שנחשף ב"הארץ" לפני כחודשיים, בישיבה קודמת בנושא זה, סירבו חברים בלשכה לחייב באופן גורף רופאים לטפל בנשאים. בהצהרה הסופית שניסחה הלשכה לאתיקה, בתום הדיון בטיפול בנשאי HIV, נכתב במפורש כי "הרופא מחויב, מוסרית ואתית, לטפל בכל מטופל הלוקה בבעיה רפואית שהינה בתחום מומחיותו ומיומנותו המקצועית. אין להפלות במתן טיפול רפואי בין מטופלים, לרבות לא ממניעים הקשורים לסוג המחלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ