משרד הבריאות שוקל לאסור שיווק סיגריות אלקטרוניות

בשל החשש כי כלי האידוי החשמליים מכילים חומרים מסרטנים מומלץ כעת לאסור ייבואם ל-5 שנים או לחלופין להגדיל את המיסוי עליהם ולהגביל פרסומם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות שוקל לאסור שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל. ועדה מקצועית במשרד ממליצה לאסור על ייצור, ייבוא ושיווק של סיגריות אלקטרוניות בהוראת שעה למשך חמש שנים, וכעת מזמין המשרד את הציבור להעביר את הערותיו לקראת החלטה סופית בעניין.

הוועדה המקצועית בראשות ד"ר ישי לב, שמינה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, המליצה כי במשך חמש השנים שבהן ייאסר שיווקן של סיגריות אלקטרוניות, המשרד ימשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות המדעיות בעולם בדבר בטיחות ויעילות השימוש במוצר, כדי להחליט אם להפוך את ההוראה לקבועה או לעשות בה שינויים.

במשרד הבריאות אף נשקלת החלטה חלופית, שלפיה יוגדרו סיגריות אלקטרוניות כמוצרי טבק ויחולו עליהן ההגבלות החלות כיום על מוצרי טבק, לרבות מיסוי גבוה, הגבלות בפרסום ובשיווק, איסור על שימוש במקומות ציבוריים והגברת הדיווח לציבור על הסכנות הכרוכות בשימוש בהן. לקראת קבלת ההחלטות, קורא משרד הבריאות לציבור להציע הצעות בנושא עד 25 במארס, זאת באתר שיתוף הציבור בכתובת: www.shituf.gov.il.

אדם מעשן סיגריה אלקטרונית בפאב בגרמניהצילום: אי–פי

הסיגריות האלקטרוניות, המכונות גם e-cigarettes, מיוצרות בעולם מאז שנת 2004 והפכו בחודשים האחרונים ללהיט בישראל על רקע העלייה במחירי הסיגריות הרגילות. עוד ביולי 2009 פרסם משרד הבריאות אזהרה מפני סיגריות אלקטרוניות, בעקבות אזהרה של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) כי הן עלולות להכיל כימיקלים מסרטנים, לרבות רכיבים מסרטנים המשמשים בנוזלים לקירור מכונות (anti freeze).

במשרד הבריאות אף הוחלט בשעתו לאסור ייבוא סיגריות אלקטרוניות לישראל, אולם האיסור לא נכנס לתוקף והסיגריות הללו מיובאות כיום באופן חופשי. ביוני האחרון פרסם המשרד אזהרה נוספת נגד סיגריות אלקטרוניות וקבע כי "תרומתן הבריאותית לגמילה מעישון לא הוכחה והן עלולות להיות במקרים מסוימים סכנה בריאותית של ממש". כיום ניתן לרכוש סיגריות אלקטרוניות בבתי מרקחת, חנויות מתנות לגבר, דוכני ממתקים ובאינטרנט, וחלק מהיצרנים גם משתמשים ברשתות החברתיות לטובת שיווק המוצר.

אחת הסיבות להמלצת הוועדה להפסיק את שיווק הסיגריה האלקטרונית בישראל קשורה בממצא שעלה מסקרים בעולם, לרבות סקר שנערך בישראל בקרב 100 משתמשים על ידי פרופ' עמי בן סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית במרכז הרפואי שיבא, ולפיו 10% מהמשתמשים בסיגריה אלקטרונית לא עישנו כלל בעבר.

בכמה מדינות כבר הוחלט על איסור גורף של שיווק סיגריות אלקטרוניות, ובכלל זה רוסיה, מדינת ויקטוריה שבאוסטרליה, סינגפור, טורקיה, ירדן, הונג קונג, ברזיל, ארגנטינה וקנדה, האוסרת רק שיווק סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין. כמו כן, בחלק ממדינות ארה"ב חל איסור למכור סיגריות אלקטרוניות לבני נוער וכן איסור להשתמש במוצר במרחב הציבורי – כך למשל במדינות ניו יורק, ניו ג'רזי ומסצ'וסטס.

סיגריה אלקטרונית היא כלי אידוי חשמלי בצורת סיגריה, שדרכו שואפים חומרים לחלל הפה ולדרכי הנשימה, הכוללים תמיסות טעם וריח, חומר המייצר אדים דמויי עשן וחומרים פעילים אחרים. במשרד הבריאות מדגישים כי "אף מוצר של סיגריה אלקטרונית המשווק כיום בישראל, בין שמדובר במוצר עם ניקוטין ובין שלא, לא קיבל אישור מהמשרד".

הוועדה המקצועית שדנה בנושא במשרד הבריאות קבעה כי "הסיגריה האלקטרונית מוצגת באופן מטעה, כחלופה כביכול בטוחה מבחינה בריאותית בהשוואה לסיגריה הרגילה וכביכול כאמצעי המסייע לגמילה מעישון, ומשווקת תוך ניצול העובדה שמדובר במוצר חדש שטרם נחקר ונבדק לעומק, ולכן עדיין לא נקבעה לגביו מדיניות הסדרה בארץ ובעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ