לראשונה: רופאים ריפאו ילדה שנולדה עם נגיף HIV

הילדה שנשאה את הנגיף מלידה, טופלה והבריאה בעזרת טיפולים ניסיוניים. הרופאים עדיין מנסים להתחקות אחר הסיבות שהובילו להצלחת הטיפול

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

רופאים בארה"ב חשפו אתמול (ראשון) פריצת דרך רפואית כאשר הצליחו לראשונה בהיסטוריה לרפא ילד שנולד עם נגיף HIV. הילדה, ממדינת מיסיסיפי, כיום בת שנתיים וחצי, אינה זקוקה לטיפול רפואי עבור HIV, תוחלת החיים שלה נורמאלית והסבירות לכך שהיא עשויה להדביק אחרים נמוכה ביותר לדברי הרופאים.  

למרות שהצוות הרפואי ומדענים אינם בטוחים מדוע הטיפול היה אפקטיבי, ההצלחה המפתיעה מעוררת תקווה כי הטיפול יוביל בסופו של דבר להכחדת הווירוס בקרס תינוקות.

במקרה עליו דווח אמש, לאם לא היה ידוע כי היא נשאית HIV  עד לשלב מתקדם בהריונה. בגלל הריונה המתקדם לא ניתן היה לתת לה את טיפול התרופתי השגרתי, ולכן סיכויו של העובר להדבק היה גבוה יותר.

הרופאים החלו לטפל בתינוקת 30 שעות לאחר לידתה. הרופאים בחרו בשיטת טיפול אינטנסיבית יותר כיוון שהאם לא קיבלה טיפול כלל במהלך הריונה. לאחר מספר ימים, דגימת דם הראתה כי הילדה נדבקה בנגיף, ככל הנראה מעט לפני הלידה. הרופאים המשיכו בטיפול התרופתי וציפו שהילדה תיטול את התרופות בשארית חייה. אך בדיקות מעבדה שגרתיות הראו כי לאחר חודש סימני הנגיף היו נמוכים עד שקשה היה לזהות אותם.

האם והתינוקת המשיכו בטיפולים אך באיזשהו שלב הפסיקו להגיע. התינוקת לא טופלה תרופתית מגיל 18 חודשים ולא נבדקה בידי רופא עד גיל שנתיים. בבדיקה שנערכה לתינוקת לאחר ההיעדרות ציפו הרופאים לרמות גבוהות של הנגיף, אך נדהמו כאשר לא היו שרידים לנגיף כלל.

השערת הרופאים היא כי הסיבה שהתינוקת נרפאה מצויה ככל הנראה בטיפול המהיר ורב העוצמה שניתן לילדה מיד עם היוולדה.

שיעורם של התינוקות הנולדים עם HIV במדינות המפותחות צנח בצורה משמעותית עם פיתוחן של תרופות חדשות ואסטרטגיות מניעה. בדרך כלל, נשים עם HIV מטופלות בתרופות במהלך הריונן על מנת למזער את כמות הנגיף בדמן. התינוקות מטופלים גם הם על מנת להקטין את הסיכוי של ההדבקה. טכניקה זו מסייעת במניעת הדבקה מהאם לעוברה ב-98%.

הבעיה היא חמורה יותר במדינות הבלתי מפותחות. במדינות אפריקה שמדרום לסהרה, קרוב ל-387,500 ילדים בגילאי 14 ומטה קיבלו את הטיפול בשנת 2010, רבים מהם נולדו עם הנגיף. קרוב לשני מיליון ילדים נוספים באותו האזור זקוקים לטיפול התרופתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ