חוקרי פרקינסון ותאי גזע זכו בפרס רפפורט למצוינות ברפואה

שני המדענים הישראלים הזוכים בפרס הם חוקר פרקינסון שפיתח את הטיפול בגירוי מוחי עמוק וחוקר תאי גזע מושרים לצורכי טיפול

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
דן אבן

ועדת למצוינות במחקר הביו-רפואי הכריזה על הזוכים בפרס לשנת 2013. בפרס בסך 60 אלף דולר זכה חוקר המוח פרופ' חגי ברגמן מהאוניברסיטה העברית, המבצע מעל לעשרים שנה מחקרים על תפקידיהם של גרעיני הבסיס במוח (הגרעינים הבזליים) ועל מצבים נוירולוגיים שונים, לרבות מחלת פרקינסון. מחקריו סללו את הדרך לפיתוח טיפול בגירוי מוחי עמוק (DBS). הוא ניתן כיום כטיפול שגרתי לפרקינסון באמצעות גירוי אזורים במוח באלקטרודה חשמלית. על פי הערכות טיפול זה ניתן עד כה למאה אלף מטופלים. בישראל נכלל הטיפול בסל הבריאות בשנת 2004, ומאז בוצעו מעל ל-400 ניתוחים בחולי פרקינסון ליישום השיטה. באוגוסט (2012) כי בבית החולים הדסה עין-כרם החל לראשונה בישראל ניסוי ליישום השיטה הטיפולית גם בחולי דיכאון קשים שאינם מגיבים לטיפולים תרופתיים והתנהגותיים או לטיפולים בנזעי חשמל.

תאי גזע במעבדה. התאים המושרים יכולים להפוך לכל תא בוגרצילום: צילום: ניר כפרי

לצדו זכה בפרס החוקר הצעיר בסכום של 40 אלף דולר ד"ר יעקוב חנא מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע, מהחוקרים הראשונים בעולם שביצע מחקרים בתאי גזע מושרים (iPS cells, induced Pluripotent Stem cells) הניתנים לייצור במעבדה ובעלי תכונות של תאי הגזע העובריים המאפשרים להם להפוך לכל תא בוגר. חנא היה החוקר הראשון שתיאר בעכברים כיצד תאי הגזע המושרים מאפשרים לרפא מחלה גנטית מסוג אנמיה חרמשית. חנא מבצע במחקריו שינויים בייעודם של תאים, לרבות החזרתם למצב עוברי או הפיכתם לתאים בוגרים אחרים, באופן המאפשר תיאורטית להשתמש בשיטות של הנדסה גנטית כגון מחיקת גנים והחדרת סימנים בתוך גנים, לצורך ריפוי מחלות גנטיות. באוקטובר זכו ב לשנת 2012 שני חוקרים מבריטניה ויפן שאבחנו את יכולתם של תאי גוף בוגרים לעבור תכנות מחדש (reprogramming) באמצעות פעולות ספורות כדי להפוך לתאי אב עובריים, מצב שממנו באפשרותם להתמיין מחדש לכל תא אחר בגוף.

פרופ' חגי ברגמןצילום: ליאור מזרחי
ד"ר יעקוב חנאצילום: צילום: מכון וייצמן

פרס רפפורט למצוינות ברפואה מוענק על ידי קרן משפחת רפפורט ונבחר על ידי ועדה בראשות פרופ' עמיר לרמן, קרדיולוג ישראלי מהמרכז הרפואי מיו קליניק בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ