משבר חריף בקופת חולים מאוחדת: הדירקטוריון פועל להדחת המנכ"ל

דן אבן
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רוני לינדר

דירקטוריון קופת חולים מאוחדת, השלישית בגודלה בארץ, הודיע אמש במפתיע על כוונתו לסיים את תפקידו של מנכ"ל הקופה פרופ' אשר אלחיאני פחות משנתיים לאחר שנכנס לתפקיד. אלחיאני מונה לתפקיד כדי לבצע מהלכי הסדרה בקופה על רקע דוח חמור של מבקר המדינה מנובמבר 2010, שהצביע על מחדלים מתמשכים והמליץ על פתיחת חקירה פלילית כנגד בכירי הקופה. אתמול במהלך ישיבת הדירקטוריון הוטחו האשמות מקצועיות ואישיות כלפי אלחיאני, שנדרש לצאת מהחדר. לבסוף נאמר לו כי הוחלט לזמנו לשימוע ביום שלישי הבא, מתוך כוונה לסיים את תפקידו. במקביל הודיע הדירקטוריון על ההחלטה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, וזה ביקש פרטים נוספים לבחינת המהלך.

בין הטענות שהועלו כפיו אלחיאני: מינוי לכאורה של בכירים בקופה ללא אישור הדירקטוריון, גם לאחר המועד בו פגה הוראת שעה שאפשרה זאת, וכן נטען כי פעל מאחורי גבו של הדירקטוריון במסגרת המו"מ שמנהלת המאוחדת מול משרד האוצר בנוגע להסכמי הייצוב שנועדו לסייע לקופה לצאת מגרעון כספי. "נכווינו מדוח המבקר על סקנדלים כאלה, ורצינו לשמור על קופה מפני סקנדל נוסף בהתנהלות בלתי אחראית. הצעד נעשה בלב כבד", אומר אחד מחברי הדירקטוריון. על ההחלטה לזמנו לשימוע חתמו שמונה מתוך עשרת חברי הדירקטוריון.

אלחיאני מציג גרסה שונה לאירועים. משרד גדעון פישר ושות׳ המייצג את אלחיאני מסר כי "הישיבה שנערכה הינה אות קין על מצחו של אותו דירקטוריון שכשל ונושא על כתפיו את החידלון עליו הצביע מבקר המדינה. פרופ' אלחיאני הגיע למאוחדת כדי להוביל תהליך הבראה סדור ומקיף ולדאוג לבריאותם של 1.1 מיליון מבוטחי הקופה. צר לנו שמספר שרידים של משטר אינטרסנטי מונעים מהלך שכולו טובת המבוטחים והעובדים. פרופ' אלחיאני לא נכנע במצבים קשים יותר בעבר ולא ייכנע גם כעת. מגיע למאוחדת להתנהל בשקיפות, לאור יום, במינהל תקין ועל פי החוק".

במערכת הבריאות התקבלה ההחלטה בתדהמה. גורם במערכת אמר כי "קיימת מערכת יחסים עכורה בין הדירקטוריון לאלחיאני, והמהלך נוכחי הוא צעד נוסף במאבק שליטה על כסף בקופה שמגלגלת 2 מיליארד שקל בשנה. על המעורבים לזכור כי זוהי קופת חולים ציבורית ולא עסק פרטי".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המנכ"ל זימן אליו בדחיפות את ראשי קופת חולים מאוחדת כדי לקבל דיווח, כמתחייב במצבים שכאלה". מהאוצר נמסר כי "המשרד עוקב אחר ההתפתחויות בקופת חולים מאוחדת, ובמידת הצורך ינקטו צעדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ