המחליף של פרופ' היס: המתלונן הראשי נגדו

ד"ר חן קוגל ימונה למנהל המכון לרפואה משפטית ויחליף את היס שהודח לאחר שורת פרשות מביכות. קוגל, בעברו סגנו של היס, היה ממובילי המאבק נגדו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן


ועדת מכרזים במשרד הבריאות החליטה היום (רביעי) כי הד"ר חן קוגל יהיה מחליפו של הפרופ' יהודה היס בתפקיד מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר. קוגל – שהיה המתלונן העיקרי שהוביל לפתיחת ועדת חקירה נגד התנהלותו של היס לפני 13 שנים – היה בעבר סגנו של היס ועזב את המכון בשנת 2005.

באוקטובר האחרון הדיח סגן שר הבריאות יעקב ליצמן את היס מתפקידו כרופא הראשי במכון לרפואה משפטית, על רקע שורת פרשות, והוא צפוי לסיים את עבודתו במכון עם פרישתו לגמלאות, במאי. לצד קוגל התמודדו על התפקיד עוד שני פתולוגים בכירים: הד"ר נחמן ריקרדו, המשמש בשנים האחרונות סגנו של היס במכון, וד"ר קונסטנטין זייצב המשמש אחד הרופאים במכון.

בעשור האחרון היה מעורב היס בסדרת פרשות מביכות. בפרשה הראשונה שנחשפה בתקשורת בדצמבר 2000 נמצא כי היה מעורב בנטילת חלקי גופות ממתים בעת נתיחה לצורכי מחקר והוראה. זאת, מבלי לקבל את הסכמת המתים בחייהם או את הסכמת משפחותיהם לאחר מותם. קוגל - שבאותה העת היה בשירות צבאי שהושאל לעבודה במכון לרפואה משפטית ולמעשה היה הרופא השני הבכיר בו אחרי היס, ללא מינוי רשמי של סגן – היה המתלונן העיקרי נגד היס באותה פרשה. כשהבין מנהל המכון המודח כי קוגל עומד מאחורי התלונה העבירו מכל סמכויותיו.

ד"ר חן קוגלצילום: אלון רון

בעקבות הפרשה הוחלט אז להפסיק את כלל הפעילות המחקרית במכון וכן את הפעילויות להדרכת סטודנטים לרפואה ורופאי שיניים, החלטה שנותרה בתוקף עד היום. בהמשך, באפריל 2001, קבעה ועדת בדיקה בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון - שמונתה מטעם משרד הבריאות - כי יש מחדלים קשים בתפקוד המכון בכל הנוגע לשימוש ברקמות ואיברים שניטלו מגופות מתים ללא הסכמה. הוועדה אף הצביעה על מצגי שווא של רופאי המכון בבתי משפט שעדכנו על נתיחות שלא השתתפו בהן בפועל.

במסגרת הפרשה הודה היס בהאשמות נגדו בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, ונגזר עליו עונש של נזיפה בהסדר טיעון. לפי הקובלנה שהוגשה נגדו אז, בכ-125 מקרים מבין אלפי הנתיחות שבוצעו במכון בשנים 2000-1996 נעשה שימוש לצורכי מחקר בדגימות שניטלו בנתיחות מבלי שניתנה לכך הסכמת משפחות המתים, כנדרש בחוק.

במאי 2004, על רקע המלצות ועדת סגלסון, הדיח שר הבריאות דאז דני נוה את היס מתפקידו כמנהל המכון לרפואה משפטית, אך הוא נותר הפתולוג הראשי במכון - שהוכפף להנהלת בית החולים אסף הרופא. קוגל נותר עובד המכון וניסה להיאבק למען רפורמות מבניות במכון, אולם משהבין כי לא ייעשו שינויים מבניים עזב בשנת 2005 את תפקידו.

בשנים האחרונות משמש קוגל ראש המערך לרפואה משפטית בחברה הפרטית מד"ן. בעבודתו זו התלווה כפתולוג פרטי מטעם משפחות של מתים לנתיחות במכון לרפואה משפטית. "אינני זר במכון וגם בשנים האחרונות המשכתי להגיע לשם במסגרת עבודתי במד"ן", אמר היום קוגל ל"הארץ" וציין שקיבל ברכות מעובדי המכון על בחירתו. "אני מודה למשרד הבריאות על האמון שנתנו בי. יש מקום להחזיר את המכון למקומו החשוב שהציבור ייתן אמון בו ובחוות הדעת הניתנות מתוך הידע המקצועי ביותר. אין ספק שיש פה סגירת מעגל מבחינתי".

באוקטובר 2010 פורסם ב"הארץ" כי בתביעה שהגישו הוריהם של האחים אבירם ואיתי פסטרנק שנהרגו בתאונת מטוס, התברר כי המכון לרפואה משפטית התרשל בזיהוי גופותיהם. לאחר שהובאו האחים לקבורה הודיע היס להורי המשפחה כי איברים מגופתו של אבירם פסטרנק הוחלפו באיבריה של הטייסת שנספתה באסון, אליאב ארבל. קוגל נשלח כפתולוג שהובא מטעם משפחת פסטרנק לפקח על תהליך פתיחת הקברים לצורך החלפת חלקי האיברים, שבו התברר כי שרידי האיברים נקברו בשקיות פלסטיק של רשת סופרמרקטים.

באוקטובר, לצד הדחתו של היס מהתפקיד – ופרסום המכרז למציאת מחליפו שבו זכה עתה קוגל - הורה ליצמן על ארגון מחדש של המכון לרפואה משפטית, שבו הוכפף המכון למינהל הרפואה במשרד הבריאות, שבראשו עומד כיום הפרופ' ארנון אפק.

ממשרד הבריאות נמסר כי "הנהלת משרד הבריאות מברכת את המנהל החדש ותסייע ככל יכולתה לקידום הרפואה המשפטית בישראל. אנו מודים לפרופ' היס על תרומתו רבת השנים, אנו מעריכים את תרומתו ומאחלים לו הצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ