שנים לאחר שעזב חולה מדמם על שולחן הניתוחים: רישיונו של מנתח לב בכיר ישלל

בית המשפט דחה את ערעורו של הפרופ' ארם סמולינסקי על החלטת משרד הבריאות ורישיונו ישלל ל-3 חודשים. סמולינסקי זוכה בעבר מהאשמות פליליות נגדו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

רישיונו של הפרופ' ארם סמולינסקי, שהיה במשך עשור מנהל מחלקת ניתוחי לב במרכז הרפואי שיבא וכיום מנתח לב בבתי החולים הפרטיים אסותא והרצליה מדיקל סנטר, יישלל החל מחודש אפריל למשך שלושה חודשים. ההחלטה התקבלה במשרד הבריאות על רקע אירוע שהתרחש לפני קרוב ל-16 שנים,  אז עזב חולה בשיבא בשם מרדכי נבעה בעת ניתוח לב, ונסע לניתוח פרטי של חולה אחר במדיקל סנטר. החולה בשיבא היה במצב קשה כשעזב הרופא ודימם. למרות ניסיונות הצוות הרפואי לייצב את מצבו, מת על שולחן הניתוחים כשהוא בן 31.

פסק דין של השופט בן-ציון גרינברגר מבית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערעור שהגיש סמולינסקי באמצעות בא-כוחו, עו"ד הפרופ' דוד ליבאי, על ההחלטה לשלול את רישיונו הרפואי לשלושה חודשים. ההחלטה המקורית התקבלה על ידי השופט בדימוס אמנון שטרסנוב, במארס שנה שעברה, לו הואצלו סמכויות שר הבריאות בענייני משמעת. גרינברג קבע כי העונש שנגזר מאזן בין חומרת האירוע לבין הזמן הרב שחלף מאז.

פרופ' ארם סמולינסקיצילום: מוטי קמחי

בספטמבר 2009 זוכה סמולינסקי מהליך פלילי שהתנהל נגדו, על רקע שתי תלונות שהתקבלו במשרד הבריאות לפיהן עזב חולים בשיבא במצב קריטי על שולחן הניתוחים. החולים היו נבעה ומנטינה תשובה, בת 56 שנותחה בשנת 2000. ממצאי ועדות בדיקה של המשרד שפורסמו ב"הארץ", קבעו כי סמולינסקי עזב את החולים במצב אנוש, והותיר את הטיפול בהם בידי מתמחים צעירים. במקרה של נבעה היו ממצאי משרד הבריאות שונים ממסקנותיה של וועדת סיכונים פנימית שהתכנסה בשיבא מיד לאחר המקרה, וקבעה כי לא היה דופי בהתנהלות בית החולים ובהתנהגותו של סמולינסקי בעת הניתוח.

בשנת 2004 נעצר סמולינסקי בחשד לקבלת שוחד מחולים בשיבא בתמורה לניתוחים פרטיים, זאת בניגוד לחוק האוסר על רפואה פרטית בבתי חולים ממשלתיים. כעבור שנתיים הוגש נגדו כתב אישום לפיו ביקש שוחד בסכומים של 3,000 עד 5,000 דולרים מ-11 חולים, בהם חולים שנזקקו לניתוחי לב דחופים, בתמורה להסכמתו לנתח אותם. ההערכות היו אז כי חלק מהכסף הועבר לקרן המחקרים של שיבא וחלקו לכיסו הפרטי של סמולינסקי. סמולינסקי הכחיש את ההאשמות נגדו. בעדותו של מנהל שיבא, הפרופ' זאב רוטשטיין, התברר כי קיבל לידיו בעבר מכתב תלונה של עובדת שפוטרה ממחלקת ניתוחי לב, שבו העידה כי סמולינסקי דרש שוחד מעשרות חולים בתמורה לניתוחים.

בשנת 2005, על רקע ההאשמות נגדו, החליט סמולינסקי לפרוש מתפקיד ניהול המחלקה בשיבא, ובאוגוסט אותה שנה הוגשה נגדו קובלנה משמעתית במשרד הבריאות. למרות זיכויו בפלילים, ההליך המשמעתי נגד סמולינסקי נמשך. רק בנובמבר 2011 העבירה ועדת המשמעת את המלצתה לשלול לשלושה חודשים את רישיונו. השופט שטרסנוב, כאמור, אישר את המלצת ועדת המשמעת וקבע כי סמולינסקי "הגדיל או שמא הקטין לעשות, בכך שעזב את בית החולים כשהחולה היה במצב אנוש, השאירו בידי רופא זוטר והרופא הכונן, ולא נתן דעתו למצבו ההולך ומחמיר של החולה שסבל מדימום חריף ביותר בלבו". כן קבע כי סמולינסקי "סטה סטייה חמורה מהסטנדרטים המצופים מאדם העוסק ברפואה בכלל ומרופא במעמדו בפרט".

סמולינסקי טען, בין היתר, בערעור שהגיש כי ההחלטה לשלול את רישיונו התקבלה לאחר "זמן ארוך ובלתי סביר באופן קיצוני". כן טען כי בתקופה בה התרחש האירוע לא היה קיים קוד אתי מחייב שהתנהגותו הפרה, וכי מצבו של החולה שנסע לנתח במדיקל סנטר היה קשה ודחוף אף הוא, ממצא שלא אושר בוועדת הבדיקה של משרד הבריאות.

בית המשפט המחוזי דחה את טענות אלו וקבע כי "בהעדר נורמה חקוקה או קוד אתי מחייב למנתחי הלב בישראל, השכל היישר וכללי הצדק הטבעיים מחייבים כי רופא בסיטואציה הזו ימשיך לעמוד על המשמר ולא ינטוש חולה במצב אנוש, כשייתכן כי רגעים אלו הם בבחינת הרגעים האחרונים בחייו". בית המשפט אף קבע כי החלטתו של שטרסנוב התייחסה לזמן הממושך שעבר מאז האירוע, מאחר וללא נסיבות מקלות ראוי היה שרישיונו של סמולינסקי יישלל לפרק זמן ארוך יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ