משרד הבריאות ישלול רישיון של מנתח לב בכיר

השלילה נעשית 16 שנים אחרי שפרופ' ארם סמולינסקי, שהיה מנהל מחלקת ניתוחי לב בשיבא, נטש חולה מדמם על שולחן הניתוחים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

רישיונו של הפרופ’ ארם סמולינסקי, שהיה במשך עשור מנהל מחלקת ניתוחי לב במרכז הרפואי שיבא וכיום מנתח לב בבתי החולים הפרטיים אסותא והרצליה מדיקל סנטר, יישלל החל מאפריל למשך שלושה חודשים. ההחלטה התקבלה במשרד הבריאות על רקע אירוע שהתרחש לפני קרוב ל-16 שנים, אז עזב חולה בשיבא בשם מרדכי נבעה בעת ניתוח לב, ונסע לניתוח פרטי במדיקל סנטר. החולה בשיבא היה במצב קשה כשהרופא עזב אותו, ודימם. הוא מת על שולחן הניתוחים, בן 31.

פסק דין של השופט בן־ציון גרינברגר מבית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערעור שהגיש סמולינסקי באמצעות בא־כוחו, עו”ד הפרופ’ דוד ליבאי, על ההחלטה לשלול את רישיונו הרפואי לשלושה חודשים. ההחלטה המקורית התקבלה על ידי השופט בדימוס אמנון שטרסנוב, במארס שנה שעברה, לו הואצלו סמכויות שר הבריאות בענייני משמעת. גרינברג קבע כי העונש שנגזר מאזן בין חומרת האירוע לבין הזמן הרב שחלף מאז.

בספטמבר 2009 זוכה סמולינסקי מהליך פלילי שהתנהל נגדו, על רקע שתי תלונות שהתקבלו במשרד הבריאות לפיהן עזב חולים בשיבא במצב קריטי על שולחן הניתוחים. החולים היו נבעה ומנטינה תשובה, בת 56 שנותחה בשנת 2000. ממצאי ועדות בדיקה של המשרד, שפורסמו ב”הארץ”, קבעו כי סמולינסקי עזב את החולים במצב אנוש, והותיר את הטיפול בהם בידי מתמחים צעירים. במקרה של נבעה היו ממצאי משרד הבריאות שונים ממסקנותיה של וועדת סיכונים פנימית שהתכנסה בשיבא מיד לאחר המקרה, וקבעה כי לא היה דופי בהתנהלות בית החולים ובהתנהגותו של סמולינסקי בעת הניתוח.

פרופ' ארם סמולינסקיצילום: מוטי קמחי

בשנת 2004 נעצר סמולינסקי בחשד לקבלת שוחד מחולים בשיבא בתמורה לניתוחים פרטיים, בניגוד לחוק האוסר על רפואה פרטית בבתי חולים ממשלתיים. כעבור שנתיים הוגש נגדו כתב אישום לפיו ביקש שוחד בסכומים של 3,000 עד 5,000 דולרים מ-11 חולים, בהם חולים שנזקקו לניתוחי לב דחופים, בתמורה להסכמתו לנתח אותם. ההערכות היו אז כי חלק מהכסף הועבר לקרן המחקרים של שיבא וחלקו לכיסו הפרטי של סמולינסקי. סמולינסקי הכחיש את ההאשמות נגדו.

בשנת 2005, על רקע ההאשמות נגדו, החליט סמולינסקי לפרוש מתפקיד ניהול המחלקה בשיבא, ובאוגוסט אותה שנה הוגשה נגדו קובלנה משמעתית במשרד הבריאות. למרות זיכויו בפלילים, ההליך המשמעתי נגד סמולינסקי נמשך.

רק בנובמבר 2011 העבירה ועדת המשמעת את המלצתה לשלול לשלושה חודשים את רישיונו. השופט שטרסנוב, כאמור, אישר את המלצת ועדת המשמעת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ