משרד הבריאות מרחיב השימוש במרשמים אלקטרוניים בישראל

מהפכת המרשמים האלקטרוניים בעיצומה. לפי נוהל חדש במשרד הבריאות, העתקים יועברו באימייל או סמס והמרוויחים העיקריים יהיו חולים כרוניים הנזקקים לתרופות בקביעות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בתום עבודה של למעלה משנה הפיץ בימים האחרונים משרד הבריאות את טיוטת הנוהל החדש המסדיר לראשונה מתן מרשמים אלקטרוניים בישראל. אף על פי שכיום כבר ניתנים מרשמים דרך הדואר האלקטרוני (אי-מייל) לחולים מסוימים בשתי קופות החולים הגדולות - כללית ומכבי - הנוהל החדש שייכנס לתוקף ב-1 ביוני צפוי להגדיל את מספר המרשמים האלקטרוניים בארבע קופות החולים. כיום ניתנים מדי שנה מיליוני מרשמים ל-70 מיליון תרופות בבתי המרקחת הקהילתיים בישראל, לפי הערכות ועדה של משרד הבריאות מאוגוסט 2002. הנוהל נוסח בסיוע הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים על בסיס חוק החתימה האלקטרונית משנת 2001.

המרוויחים העיקריים מהנוהל החדש הם חולים כרוניים הנזקקים למרשמים לתרופות הניתנות להם בקביעות. לדברי אלי מרום, סגן מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, "עד כה חולים כרוניים נאלצו להגיע פיזית למרפאה כדי לקבל חידוש למרשם אצל הרופא או מזכירתו, או שהרופאים היו שולחים להם מרשמים בפקס בשיטה מיושנת. המרשם בחתימה אלקטרונית יועבר אוטומטית על ידי הרופא לבית המרקחת שעובד בהסדר עם קופת החולים, כדי שהמבוטח יוכל לקבל את התרופה ישירות מבית המרקחת, בכפוף להצגת כרטיס מגנטי".

הנוהל קובע כי מרשם אלקטרוני שיעביר רופא לבית המרקחת של הקופה יועבר בעותק גם למטופל, בדואר אלקטרוני, תדפיס נייר או מסרון למכשיר הסלולרי (סמס), על פי בחירתו.

איור: אילה טל

הנוהל החדש עדיין אינו מאפשר לקבל מרשם בחתימה אלקטרונית לרשימת התרופות המוגדרות כסמים מסוכנים, הדורשות כיום הצגת תעודה מזהה של המטופל בבית המרקחת. רשימה זו כוללת משככי כאבים חזקים מסוג מורפין וריטלין להפרעות קשב וריכוז. יחד עם זאת, באגף הרוקחות פועלים להכליל גם תרופות אלה בנוהל החדש בקרוב.

הנוהל קובע כי רופא בקופת החולים לא יעביר למטופל מרשם כפול - הן בחתימה אלקטרונית והן בחתימה ידנית - וזאת כדי להבטיח שמטופל לא יוכל לפדות פעמיים את התרופה, מצב העלול לעודד שוק שחור של תרופות. לנושא חשיבות בעיקר לקראת הכללתם של הסמים המסוכנים בנוהל החדש. לפי הערכות, כ-5% מהמרשמים לסמים מסוכנים המנופקים בישראל כיום מזויפים. הנוהל אף קובע מערכת קפדנית של אמצעי אבטחה שמטרתם למנוע את גניבת החתימה האלקטרונית של הרופא לצורך הכנת מרשמים מזויפים.

לדברי מרום, "המהלך דווקא עשוי להקטין את הזיופים בשוק התרופות, כי המרשם במתכונת החדשה אינו ידני ולכן אינו מאפשר לכאורה לצלם ולהעתיק אותו כדי לפדות את התרופות בכמה בתי מרקחת. כמו כן, מרשם אלקטרוני ניתן למעקב, ולכן השימוש בכלי הזה יוכל לשדרג את פעילות האכיפה נגד זיוף מרשמי תרופות".

לצד הנוהל, באוגוסט פורסם ב"הארץ" כי הוחלט במשרד הבריאות להקים אגף חדש שיגביר את האכיפה על זיוף תרופות בישראל, לרבות פעילות נגד מרשמים מזויפים לתרופות.

תור ארוך ומייאש

אחת המגבלות של מרשם בחתימה אלקטרונית במתכונתו הקיימת היא האפשרות לפדות אותו רק בבתי מרקחת המצויים בהסדר עם קופת החולים. בהסתדרות הרוקחים המייצגת כ-500 בתי מרקחת פרטיים ברחבי הארץ כבר נוסחו הסתייגויות לנוהל. בראשן הקריאה להורות לקופות החולים, ובעיקר קופת החולים הגדולה במדינה כללית, המייצגת את מרבית הקשישים והחולים הכרוניים הנזקקים לתרופות בקביעות, לחתום על הסדרים עם כל בתי המרקחת כדי לאפשר גם לפרטיים ליהנות מהעלייה הצפויה במרשמים האלקטרוניים.

לדברי מנכ"ל הסתדרות הרוקחים יוסי שניר, "הנוהל החדש על פי הטיוטה הקיימת הולך לפגוע בחולים, כי אם כיום יש לכל אדם אפשרות לרכוש מרשם בכל בית מרקחת שירצה, אפשרות שממומשת כשמדובר בתרופות זולות, כשהוא אינו מעוניין לעמוד בתור ארוך בבית המרקחת של קופת החולים, אז המרשם האלקטרוני ימנע את הזכות הזו ממנו וייאלץ אותו ללכת רק לבתי המרקחת של הקופה".

לדברי שניר, "יש קופות חולים שמפעילות בתי מרקחת רק באזורים מרוחקים והתורים בהם ארוכים ביותר ומייאשים חלק מהמטופלים. כמובן שלא ניתן לעצור את רכבת הקדמה וחשוב לקדם מרשמים אלקטרוניים, אך יש לנצל זאת כדי לייצר מערכת ארצית לכלל בתי המרקחת שתאפשר לכל אדם לרכוש תרופות במרשם אלקטרוני בכל בית מרקחת במדינה".

הסגל המקצועי במשרד הבריאות הבהיר לאחרונה כי למשרד אין אפשרות להורות לקופות החולים לחתום על הסדרים עם בתי המרקחת הפרטיים, ויצירת מערכת מחשוב אחידה לכלל בתי המרקחת יקרה וגם נתקלת בהתנגדות הקופות החוששות מדליפת מידע פנימי לגורמי חוץ.

יחד עם זאת, בנוהל החדש נקבעו כמה כללים שנועדו להגביל את הקופות שלא להשתמש בכלי המרשם האלקטרוני יתר על המידה ולאפשר למטופל במצבים מסוימים לגשת גם לבתי מרקחת שאינם בהסדר באמצעות מרשמים ידניים. בין השאר נקבע כי בתרופות הכלולות בסל הבריאות הנמכרות בהשתתפות עצמית של 100%, שהן התרופות הזולות שעלותן לצרכן 14 שקל (המחיר המינימלי לתרופה), וכן בתרופות שאינן בסל ונמכרות במחיר מלא, ברירת המחדל תהיה מתן מרשם בחתימה ידנית כדי שיוכל המטופל לרכוש את התרופות בכל בית מרקחת.

לדברי מרום, "ברמה העקרונית משרד הבריאות מעוניין לעודד מטופלים להגיע לבתי המרקחת שבהסדר כדי לרכוש תרופות מרשם בסל במחיר ההשתתפות העצמית ולא במחיר מלא כדי שלא להעלות את ההוצאה הלאומית על תרופות. עם זאת, במצבים מסוימים חשוב שלא להגביל את המטופל רק לבתי מרקחת בהסדר". מרום מוסיף ומציין כי "כשמטופל נזקק למרשם לתרופה בדחיפות בשעות הלילה המאוחרות או בסופי שבוע, עליו לבקש מהמוקד בקופת החולים מרשם חתום ידנית כדי שיוכל לפדות אותו בבתי מרקחת תורניים שאינם מחוברים בהכרח לרשת המחשב של קופת החולים".

בדומה למרשמים ידניים, מרשמים בחתימה אלקטרונית יכללו גם תוקף. התוקף המרבי למרשם בישראל ימשיך לעמוד על שנה, על פי תקנות משנת 1981.
מגמת המעבר למרשמים אלקטרוניים (המכונים electronic prescribing או e-prescribing) כבר מדווחת בשנים האחרונות ברבות ממדינות המערב. בחלק מהמדינות, לרבות בריטניה, לשיטה אף יתרונות נוספים. לדברי מרום, "ניתן לנצל את מערכת המרשמים האלקטרוניים כדי לאתר טעויות בתרופות, מינוני יתר של תרופות שניתנו על ידי כמה רופאים במרשמים שונים או שילובים בעייתיים בין תרופות שרשמו רופאים שונים ועלולים לסכן את הבריאות. גם בארץ יוכלו קופות החולים להשתמש במערכות המתעדות מרשמים אלקטרוניים כדי לשפר את בטיחות הטיפול התרופתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ