בת 40 מתה בניתוח בקע באיכילוב

באירוע, שנחשב לחריג ביותר, נפגע כלי דם גדול בבטנה של המנותחת והיא מתה לאחר מכן; משרד הבריאות: נבדוק את המקרה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אירוע חריג בבית החולים איכילוב בתל אביב: אשה בת 40, ללא מחלות רקע, מתה הבוקר (רביעי) בניתוח לתיקון בקע (הרניה). האשה הוזמנה לניתוח שתוכנן מראש לתיקון בקע בסרעפת, פגם נפוץ המופיע בעשירית מהאוכלוסייה המבוגרת ומתבטא בתזוזת איברי חלל הבטן אל בית החזה. בהודעה יזומה של הנהלת איכילוב דווח כי הניתוח נדרש לתיקון "בקע ענק" בשיטה לפרוסקופית, המבוצע בשיטה זעיר פולשנית דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן.

באיכילוב דיווחו כי בעת הניתוח, "שבוצע על ידי כירורג בכיר המנוסה מאוד בניתוחים כאלה", נפגע כלי דם גדול והחולה החלה לדמם, תוך שהיא סובלת מקריסה של לחץ הדם. הצוות הרפואי החל לבצע פעולות החייאה למטופלת ולמקום הוזעקו צוותים נוספים, אולם חרף המאמצים נקבע מותה. "בית החולים משתתף באבלה של המשפחה", נמסר מאיכילוב.

ממשרד הבריאות נמסר כי "האירוע דווח למשרד, וייבדק תחילה על ידי בית החולים, וממצאי הבדיקה יועברו למשרד הבריאות להמשך הטיפול במידת הצורך".

חדר ניתוח בבית החולים איכילוב, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

אירוע תמותה בעקבות דימום מסיבי בניתוחי הרניה נחשב לסיבוך חריג ביותר ברפואה, מאחר ומרבית מהאירועים בהם נפגעים כלי דם במהלך הניתוח ניתנים לשליטה. דימום עלול להיווצר בתהליכי איחוי הבקע במהלך הניתוח או בקיבוע הפנימי בתום הניתוח המבוצע באמצעות סיכות.

מחקר לאומי של חוקרים מאוניברסיטת קופנהגן על 3,431 ניתוחים לתיקון בקע מסוגים שונים שבוצעו בשנים 2006-2005 בדנמרק, העלה כי בקרב 5.3% מהמנותחים נדרש ניתוח חוזר על רקע סיבוך כלשהו, בהם 10.5% מהמנותחים בשיטה הלפרוסקופית ו-4.9% מהמנותחים באמצעות חתך גדול. כמו כן, כעבור 30 יום דווח על סיבוכים בקרב 4.1% מהמנותחים (8.2% מהניתוחים הלפרוסקופים ו-3.7% מהניתוחים בחתך גדול) ועל תמותה של אחד לכל 1,000 מנותחים (ארבע לאלף בניתוחים לפרוסקופיים ואחד לאלף בניתוחים בחתך גדול).

מחקר נרחב יותר שבחן ניתוחי הרניה לתיקון בקע בסרעפת, כפי שבוצעו באירוע הנוכחי, בשנים 2001-1987 בפינלנד, ובוצע על ידי המרכזים האוניברסיטאיים של אוניברסיטאות הלסינקי וטמפרה, העלה כי מתוך 563 ניתוחים, 15 חולים מתו בניתוח (2.7%), בהם 12 לאחר ניתוחים באמצעות חתך גדול (2.3% מתוכם) ושלושה לאחר ניתוחים בשיטה לפרוסקופית (5.9% מתוכם).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ