ארה"ב: חשש שאלפי מטופלים נחשפו לנגיפי HIV וצהבת עקב רשלנות

פקחי משרד הבריאות מצאו במרפאתו של רופא שיניים כלים חלודים וערכות שלא עברו חיטוי. כל המטופלים שביקרו במרפאה מאז 2007 זומנו לבדיקות דם

מני פרננדז, ניו יורק טיימס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מני פרננדז, ניו יורק טיימס, רויטרס

כ-7,000 מטופלים במרפאת שיניים באוקלהומה, קיבלו מכתבים דחופים הממליצים להם להיבדק מחשש שנדבקו בצהבת וב-HIV. מחלקת בריאות הציבור בטולסה, פתחה את אחת המרפאות בעיירה לבדיקות חינם החל מהיום (שבת). קו חם נפתח לאזרחים המודאגים, וכבר התקבלו בו מאות שיחות ממטופלים לשעבר.

החשד להתנהלות לא תקינה של הרופא, ד"ר סקוט הרינגטון, עלה בעקבות מכתב תלונה שהוגש ללשכת רופאי השיניים במדינה. במכתב פורטה התנהלות לא מקצועית שכללה שימוש חוזר בבקבוקי תרופות, סייעות שעשו טיפולים ללא רישיון, שימוש בתרופות שפג תוקפן, ועוד דוגמאות רבות לרשלנות רפואית. פקחי משרד הבריאות זימנו את המטופלים לבדיקות דם, מחשש להידבקות באיידס וצהבת. הפקחים מספרים שמצאו במרפאה הפרות בטיחות והיגיינה רבות, כולל ציוד חלוד ולא מחוטא.

עד כה רק מטופל אחד מהמרפאה אובחן כחולה בצהבת, וממשרד הבריאות נמסר שאין סכנה להידבקות המונית. למרות הדריכות בה מתייחסות הרשויות למקרה והזמנת כל המטופלים לבדיקות, הודגש כי העברת נגיפים אצל רופאי שיניים היא נדירה ובעלת סבירות נמוכה.

ד"ר סקוט הרינגטון

"למרות שהדאגה של המטופלים במרפאת השיניים מובנת, אנחנו מנסים להבהיר לאנשים שלא מדובר בהתפרצות מגיפה", אמרה דוברת משרד הבריאות. "על סמך חקירות מדעיות מהעבר, אנחנו מעריכים שהידבקות בנגיפים וזיהומים מהסוג הזה במרפאות שיניים היא מאוד נדירה", הוסיפה.

ד"ר הרינגטון, בן 64, סיפר לחוקרים שבמרפאתו עברו מספר גדול של מטופלים שידועים כנשאי מחלות זיהומיות. הוא סגר על דעת עצמו את שתי המרפאות שלו והקפיא את רישיונו הרפואי ל-30 יום. רישיונו עשוי להישלל לצמיתות לאחר הדיון שנקבע בעניינו ב-19 באפריל בוועדת האתיקה של רופאי השיניים באוקלהומה. חוקרים שביקרו במרפאתו מספרים כי הרינגטון טען שצוותו הוא שטיפל בחיטוי ובטיפול בתרופות.

באחת המרפאות מצאו הפקחים שני ערכות כלים נפרדות, אחת לחולים שידועים כנשאי מחלות והשניה לאלה שלא ידועים כנשאים. בכירים במשרד הבריאות הסבירו כי הדרך הנכונה והמקובלת היא לחטא את כל הכלים כאילו נשאו נגיפים.

"זה סיפור חסר תקדים עבורנו" אמרה סוזן רוג'רס, העומדת בראש ועדת רופאי השיניים באוקלהומה, ואחת החוקרות שביקרו במרפאתו של ד"ר הרינגטון. "כשאני אומרת שהוא לא הקפיד אחר כללי ההיגיינה תקינים, זה בלשון המעטה. אני הייתי בהלם, ואני רגילה לראות ארונות רפואיים מבולגנים, אבל אני לא רגילה לראות ציוד חלוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ