אלן שוורץ, ניו יורק טיימס

כאחד מכל חמישה נערים בגיל תיכון בארה”ב ו-11 אחוזים מילדי בית ספר יסודי אובחנו כסובלים מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (A.D.H.D) – כך עולה מנתונים חדשים שפרסם המנהל הפדרלי לפיקוח על מחלות ומניעתן. הנתונים משקפים את העלייה החדה שחלה בעשור האחרון באבחון ההפרעה, אך עשויים גם לאשש את הדעה ההולכת וגוברת בקרב רופאים רבים, שלפיה קיימת הגזמה גדולה באבחון ההפרעה בקרב בני נוער, כמו גם במתן התרופות נגדה.

מהנתונים עולה כי כ-6.4 מיליון ילדים בני 4 עד 17 אובחנו כסובלים מהפרעת קשב בשלב כלשהו בחייהם - עלייה של 16 אחוזים מאז 2007 ושל 53 אחוזים בעשור האחרון. כשני שלישים מאלה שאובחנו, מקבלים מרשמים לתרופות ממריצות כגון ריטלין או אדרל. תרופות אלה עשויות לשפר דרמטית את חייהם של הסובלים מהפרעת קשב, אך גם עלולות לגרום התמכרות, חרדה ולעתים אף פסיכוזות.

הנתונים נאספו כחלק ממחקר בנושאי בריאות בקרב ילדים שנערך בין פברואר 2011 לבין יוני 2012 ובו רואיינו 76,000 הורים ברחבי ארה”ב. על פי ההערכות המקובלות בארה”ב, בין 7-3 אחוזים מהילדים סובלים מהפרעות קשב וריכוז. להפרעה אין סימפטומים מוגדרים וחלק ניכר מהאבחנה נעשה באמצעות שיחות עם הילדים, ההורים והמורים. 

תרופה להפרעת קשב מסוג אדרלצילום: בלומברג

מהנתונים עולה כי 15 אחוזים מהבנים ו-7 אחוזים מהבנות בגיל בית ספר אובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז. בגילי 17-14 עולה היקף האבחנה ל-10 אחוזים מהבנות ו-19 אחוזים מהבנים. לפחות אחד מכל עשרה בנים בגיל תיכון מטופל בכדורים. בנוסף, נמצאו פערים גדולים ברמת האבטחה בין מדינות. כך לדוגמה, בארקנסו, קנטקי ולואיזיאנה אובחנו 23 אחוזים מהבנים בגיל בית ספר כלוקים בהפרעת קשב וריכוז ואילו בקולורדו ובנוואדה פחות מעשרה אחוזים.

מרבית המומחים מתארים את הפרעת הקשב, ריכוז והיפראקטיביות כתוצאה מרמות לא תקינות של כימיקלים במוח, המשבשות את יכולת השליטה על דחפים ושל מיומנויות הקשב. בשעה שרופאים ומטופלים מברכים על עליית שיעורי האבחון ורואים בכך הוכחה שההפרעה מקבלת הכרה טובה יותר, אחרים טוענים כי הם מצביעים על כך שמיליוני ילדים מקבלים תרופות רק כדי להרגיע אותם או כדי לשפר את ציוניהם. “אני המום מהמספרים”, אומר ויליאם גרף, נוירולוג מביה"ס לרפואה בייל. “ממהרים לאבחן תסמינים מתונים, מגזימים בחומרת התופעה ומייחסים אותה לילדים שבנסיבות אחרות היו נחשבים לבריאים”.

“לא ייתכן שאחד מתוך חמישה תלמידי תיכון סובל מהפרעת קשב”, טוען הפסיכיאטר ג’יימס סוונסון מאוניברסיטת פלורידה. “אם אנו מטפלים בילדים שאינם סובלים מההפרעה בתרופות, אפשר לחזות שאחוז מסוים מהם יתמכר להן. כשמסתובבות כל כך הרבה גלולות, כמה מהן מגיעות למעשה לחברים? מחקרים מגלים שלפחות 30 אחוזים מהן”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ