המלצה למשרד הבריאות: פינוי נפגעים לבי"ח גם נגד רצונם

בעקבות פרשת פינויו של השחקן דורון נשר לבית החולים, מגבשת המועצה הלאומית לביואתיקה נהלים ברורים: ועדה תכריע בטלפון אם יש לפנות נפגעי גוף סרבנים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

כשמונה חודשים לאחר שהשחקן דורון נשר (59) עבר אירוע מוחי שאחריו סירב לבקשת צוות מד”א להתפנות לבית החולים – והגיע לשם לבסוף מגולגל בשטיח בעודו נישא על ידי בני משפחתו - דנה הנהלת משרד הבריאות בהסדרת נהלים ברורים למקרים מסוג זה.

לאחר פרשת אי פינויו של נשר, קבעה ועדה במשרד הבריאות כי צוות מד”א נהג כהלכה ולא היה בסמכותו לכפות את פינויו של נשר לבית החולים – מאחר שלדברי אנשי הצוות היה נשר בדעה צלולה. ואולם, משפחתו טוענת כי נשר עבר אירוע מוחי נרחב ולא היה מודע לנעשה סביבו בעת שסירב לפינוי.

עקב פרשה זו, וכיוון שלא נוסחו עד כה נהלים ברורים בישראל לטיפול בנפגעי גוף המסרבים להתפנות לבתי החולים, ביקש משרד הבריאות מהמועצה הלאומית לביואתיקה לדון בנושא. כבר לפני כשנתיים החלו במד”א לנסח טיוטת נוהל בנושא וזו אף הועברה למשרד הבריאות עוד בטרם מקרה הפינוי של נשר. לפי המתווה המסתמן עתה, יאומץ בישראל המודל המאפשר כיום - לפי סעיף 15 (3) לחוק זכויות החולה משנת 1996 - לתת טיפול רפואי דחוף בבתי חולים במצב חירום רפואי גם ללא הסכמת המטופל, לאחר הסכמה בוועדת אתיקה המונה שלושה רופאים. בשל האילוצים הדחופים בפינוי נפגעים בשטח, ומשלא ניתן להמתין להתכנסות ועדה שכזו, נבחן עתה מתווה של ועדת אתיקה טלפונית – שתמנה שני רופאים ואת הפרמדיק בשטח - שתידון בזמן אמת במקרי סירוב.

בדיון שהתקיים במועצה - המונה 17 חברים ומשמשת רשות עצמאית המייעצת לממשלה ומתוקצבת על ידי משרדי הבריאות והמדע - אמר מנהל אגף הרפואה במד”א, הד”ר רפי סטרוגו, כי לאחר פרשת פינויו של נשר החלו צוותי ניידות מד”א להיוועץ במוקד הרפואי בכל מקרה של סירוב לפינוי לבית חולים, ומהנתונים שנאספו בחודשים האחרונים מתברר כי זו בעיה נרחבת המצריכה ניסוח הנחיות ברורות. “עד עתה, ללא נוהל, המצב בשטח היה שכל צוות רפואי פעל לפי שיקול דעתו כשהיה נתקל בסירוב להתפנות”, אומר סטרוגו.

לפי הנתונים, מתוך 400 אלף קריאות בשנה של ניידות מד”א לפינוי נפגעים נמנים 30 עד 40 אלף מקרים (עד 10%) שבהם הנפגע אינו מתפנה לבסוף לבית החולים מסיבות שונות. לדברי סטרוגו, מאז פרשת דורון נשר, צוותי מד”א הגדילו באופן דרסטי את מספר פניותיהם למוקד כדי לברר כיצד לטפל בהם: מדי יום מתקבלות עד שלוש שיחות ביום בנושא זה, סדר גודל של 800 עד 900 בשנה. לפי נתונים מהספרות הרפואית, מתוך סרבני הפינוי השרויים בטשטוש הכרה שאינם מתפנים לבית החולים, 30% ימותו כעבור ימים ספורים. יש לציין כי נתון זה מתייחס בעיקר לנפגעים תחת השפעת סמים, אלכוהול או הסובלים מדלקת קרום המוח.

לאחר הפרשה כבר הפיץ סטרוגו נוהל זמני לצוותי מד”א ולפיו בכל מקרה שבו נתקל חובש באמבולנס רגיל בסירוב של נפגע להתפנות לבית חולים, הוא יזעיק ניידת טיפול נמרץ. זאת כדי למנוע מצב שבו חובש שעבר הכשרה רפואית מינימלית - לרוב במשך חודש וחצי בלבד - לא יהיה זה שייאלץ להכריע בהחלטה אתית כבדת משקל של פינוי נפגע בכוח.

כיום, בכל 75 הניידות לטיפול נמרץ של מד”א יש פרמדיקים ובעשר מתוכן אף נמצאים רופאים – אלה ישמשו נציגים בשטח במסגרת הוועדה הטלפונית. “לגבי מטופלים צלולים ובמצב קוגניטיבי תקין”, אומר סטרוגו, “לא ניתן להכריח אותם לעשות משהו בניגוד לרצונם, ואם יסרבו להתפנות ועדת אתיקה לא תוכל לאשר פינוי בכפייה, בניגוד לזכויות יסוד”. לדבריו, הכוונה היא לאפשר פינוי בניגוד לרצון הנפגע רק “במקרים שבהם הוא אינו מבין לעומק את חומרת פגיעתו, כשהוא אינו במצב של הכרה מלאה. לעתים על רקע נפשי או טשטוש בהכרה".

אחת הסוגיות שעדיין נבחנות קשורה ביישום החלטה על פינוי בכוח כשנדרשת השתלטות על נפגע אלים המסרב להתפנות. במשרד הבריאות מבקשים לקדם בנוהל החדש אפשרות שבה תסייע המשטרה לפינוי בכוח של נפגעים, בהתאם להחלטות שיתקבלו בוועדת האתיקה הטלפונית ובהתאם למתכונת המוצעת. נושא זה עדיין בבחינה. לדברי סטרוגו, “חייבים לתת למשטרה סמכויות כדי שניתן יהיה לתת פתרון כולל לבעיה”. הנוהל המסתמן אף צפוי לעגן מתן תרופות הרגעה, לרוב מסוג דורמיקום או הלידול, לנפגעים המסרבים להתפנות על ידי צוותי מד”א, בהחלטת ועדת האתיקה הטלפונית.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד החל בעבודה יחד עם מד"א לגיבוש הנחיות לטיפול במקרים של חולים המסרבים לטיפול, כשמוזעק מד”א לפינוי לבית חולים. במסגרת זו פנה המשרד למועצה הלאומית לביואתיקה כדי שתחווה דעתה ביחס להסדר הראוי. המועצה בוחנת את הנושא ואנו ממתינים לעמדתה בטרם הוצאת הנחיות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ