דן אבן

נוהל חדש של משרד הבריאות, שנכנס לתוקפו השבוע, מאפשר לסטודנטים לרפואה להיות מועסקים כעוזרי רופא כבר בשנה הרביעית ללימודיהם, ומגדיר אלו פעולות יוכלו לבצע. הנוהל החדש הוא חלק מהצעדים להתמודדות עם המחסור ברופאים, וקדמו לו קיצור לימודי הרפואה והקמת בית הספר לרפואה בצפת. העסקת סטודנטים במסגרת דומה הופסקה לפני כעשור בגלל התנגדות מצד הסתדרות האחיות. בשנים האחרונות החלו בתי חולים מסוימים להעסיק מחדש סטודנטים לרפואה כעוזרי רופא, אולם עד כה לא הוגדרו סמכויותיהם.

הנוהל החדש, שהופץ על ידי ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, הפרופ’ ארנון אפק, מדגיש כי הסטודנטים לא יוכלו לשמש כתחליף לרופאים ולבצע פעולות רפואיות, והם יידרשו להציג עצמם כסטודנטים לרפואה בפני המטופלים. עם זאת, הנוהל מאפשר לסטודנטים, בין השאר, לבדוק מתאשפזים בהסכמתם לרבות מדידת דופק, לחץ דם ומצב הריאות והבטן. כמו כן, יוכלו הסטודנטים לאסוף דם - פרט למצבים רגישים. פעולות אלה מבוצעות כיום לרוב על ידי מתמחים צעירים, ולדברי אפק, “הנוהל החדש יוכל להקל על המתמחים והרופאים בתורנויות עמוסות”.

במשרד הבריאות הוחלט להחיל את הנוהל לא רק על סטודנטים הלומדים בישראל, אלא גם על ישראלים הלומדים בחו”ל. לדברי אפק, “רבים מהלומדים בחו”ל ישתלבו בבתי החולים בארץ, ולכן היה חשוב לכלול אותם בנוהל”. הסטודנטים לא יורשו לבצע באופן עצמאי פעולות הדורשות שיקול דעת רפואי. כמו כן, הסטודנטים ישובצו רק במשמרות שבהן מוצב במחלקה רופא מורשה אחד לפחות.

באגודה לזכויות החולה הבהירו כי הם מוכנים לקליטתם של סטודנטים לרפואה כעובדים מן המניין בבתי החולים, על רקע המחסור ברופאים, אולם לדברי היו”ר שמוליק בן יעקב, “חשוב שזה יהיה פתרון ביניים עד לפתרון הבסיסי של הגדלת מספר הרופאים והאחיות המומחים. אנו מברכים על פתרונות יצירתיים שיקלו על הלחץ במערכת הבריאות כרגע, אך בתנאי שלא ינציחו מצב זמני”. על הצעד מברכים גם בתי הספר לרפואה. לדברי דיקן בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, הפרופ’ ערן לייטרסדורף, “מאז שסטודנטים לרפואה הפסיקו לעבוד בסיעוד, הם הלכו לעבוד במלצרות ועבודות נוספות שלא קשורות למקצוע, וזה לא הועיל להכשרתם ולא הועיל לרפואה בארץ”. הד”ר ליאוניד אידלמן, יו”ר ההסתדרות הרפואית, אמר כי “סטודנטים רבים מסיימים את לימודי הרפואה מבלי שהתנסו ברפואה בבתי החולים, ואם יבצעו פעולות בפיקוח הרופאים, זה יסייע גם להם וגם לרופאים”.

לדברי אורי לוי, יו”ר אגודת הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב, “בשונה מסטודנטים אחרים, שלאחר התואר הראשון יכולים לקבל מלגות קיום, לסטודנטים לרפואה לאחר שלוש שנות לימוד תיאורטיות יש תואר ראשון, אולם אין להם מלגות כאלה, ולכן המסלול החדש מבורך”. שכרם של סטודנטים שייקלטו בבתי החולים לא צפוי להיות גבוה, לדברי לוי, “אמנם השכר נמוך יותר בהתחשב ביכולת השתכרות של סטודנטים לרפואה, שכיום מרבים לעבוד כמורים לבגרויות או מדריכים לפסיכומטרי, ובוודאי שהוא אינו מאפשר קיום חודשי, אך עבודה בבית החולים משפרת את היכולות המקצועיות של הסטודנטים ומכינה אותם לפעילות בבית החולים”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ