לראשונה: אשה הרתה לאחר השתלת רחם

השתלות רחם עדיין מוגדרות כניסיוניות, והאשה הטורקייה שהרתה היא החמישית שעברה את ההליך. כעת מקווים שההצלחה תאפשר קיום ההליך בצורה פשוטה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רופאים טורקים מבית החולים האוניברסיטאי אקדניז (Akdeniz) שבדרום אנטליה דיווחו בסוף השבוע על המקרה הראשון בעולם של אשה שהרתה לאחר שעברה השתלת רחם. המטופלת, דריה סרת (Derya Sert), בת 22, נמצאת על פי הדיווחים בתחילת הריונה לאחר טיפול הפריה חוץ-גופית. באוגוסט 2011 היתה סרת לאשה הראשונה בעולם שעברה בהצלחה באותו בית חולים השתלת רחם מתורמת שמתה והוגדרה בטורקיה כנס רפואי.

סרת סובלת ממום מולד ונולדה ללא רחם, מצב רפואי שמופיע בקרב 5,000 נשים בעולם. הרופאים דיווחו כי לאחר שהושתל בגופה רחם המתינו 18 חודשים כדי לוודא שנקלט, ורק אז השתילו בו עובר שהופרה במעבדה. בסוף השבוע דווח כי בדיקות ההורמונים מצביעות כי הרחם קלט את העובר שהושתל בגופה. הרופאים הוסיפו כי בתום ההיריון בכוונתם ליילד את התינוק בניתוח קיסרי וכעבור כמה חודשים להסיר את הרחם שהושתל כדי להימנע מסיבוכים רפואיים. רופאים התריעו בסוף השבוע כי ההיריון טומן בחובו סכנות לסרת ולעובר, וזאת עקב נטילת תרופות לדחיית השתל המשפיעות על תפקוד המערכת החיסונית וסיכון ללידה מוקדמת.

השתלות רחם עדיין מוגדרות ברפואה כניסיוניות ביותר וסרת היא החמישית שעברה השתלת רחם והראשונה לעבור השתלה כזו מתורם זר באופן מוצלח. השתלת הרחם הראשונה בעולם נעשתה בבית חולים בדרזדן שבגרמניה בלילי אלבה (Lili Elbe) הדנית, אחת הנשים הטרנסקסואליות הראשונות שיצאו מהארון בפומבי, אולם גופה דחה את השתל והיא מתה כעבור שלושה חודשים. בהמשך, בשנת 2000, בוצעה השתלת רחם בערב הסעודית מתורמת חיה, אולם כעבור 99 ימים דחה גופה של החולה את השתל והרופאים נאלצו להסיר את הרחם מגופה. בספטמבר 2012 תועדה לראשונה השתלת רחם בשוודיה מאם לבת, שעשו רופאי המרכז הרפואי של אוניברסיטת גוטנברג (Gothenburg).

הדרך להשתלת רחם כטיפול שגרתי עוד ארוכה, אולם במערכת הרפואית מקווים כי סיפור ההצלחה של סרת יאפשר לקיים את ההליך בצורה פשוטה יותר, ואולי אף באופן שיאפשר בעתיד השתלות רחם לגברים המבקשים להפוך לנשים במטרה לאפשר להם להיכנס להיריון וללדת. הרופאים שואבים עידוד מהעובדה שהרחם, בדומה לאיברים נוספים המושתלים כיום כגון כליה, כבד, ריאות ולב, הוא איבר עצמאי בגוף המתפקד עם מערכת כלי דם ומערכת עצבים נפרדות. בבית החולים דאון טאון הוספיטל בניו יורק כבר החלו בשנת 2008 לגייס נשים להשתלות רחם עתידיות, אולם טרם החלו בהליך הרפואי. הניסויים בבעלי חיים הנעשים 12 שנים מעודדים: עד כה תועדו השתלות רחם מוצלחות במכרסמים (עכברים וחולדות), כבשות, חזירות ומשנת 2011 אף בקופות בבון וצינומולגוס (cynomolgus).

גם השתלת שחלות צוברת לאחרונה תאוצה לשיפור יכולת הפריון. בניגוד להשתלות עצמיות של מקטעי השחלה, הנעשות באחרונה במרכזים רפואיים מובילים בעולם, המאפשרות הריונות בקרב חולות סרטן, השתלות שחלה מתורמות טרם בוצעו בהצלחה. זאת פרט לשני תיעודים רפואיים לוטים בערפל: דיווח היסטורי של הרופא האמריקאי רוברט טאטל מוריס משנת 1895 על השתלת שחלה מאשה לחברתה, שהובילה לטענתו להיריון ולידה, ודיווח דרמטי בכתב העת היוקרתי ניו אינגלנד ג'ורנף אוף מדיסין מיולי 2005 של צוות אמריקאי מבית החולים סנט לוקס במיזורי, המעיד על השתלת שחלות מוצלחת בין שתי תאומות זהות בנות 24. בינואר 2012 דווח ב"הארץ" על ישראלית ראשונה ממשפחה חרדית שעברה בארה"ב השתלה של שחלה שתרמה אחותה שהולידה כבר שבעה ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ