טיוטת חוק ההסדרים מציעה להגביל את הרפואה הפרטית ותאגידי הבריאות

זעם במערכת הבריאות בעקבות הצעת החוק; מנהלי איכילוב ושיבא: "ההצעה היא המסמר האחרון בארון הקבורה של האשפוז הציבורי"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

טיוטת חוק ההסדרים, שפורסמה אתמול, מעוררת תסיסה במערכת הבריאות. הטיוטה מבקשת להגביל את הרפואה הפרטית בישראל, שנמצאת במגמת התרחבות בשנים האחרונות ואת תאגידי הבריאות, במסגרתם פועלים בתי החולים הציבוריים בשעות אחר הצהריים.

לפי סעיפי הטיוטה, משרדי הבריאות והאוצר יקבעו לראשונה תקרות להכנסה מאשפוזים וניתוחים לכלל המוסדות הרפואיים, לרבות בתי חולים פרטיים. כמו כן יוגבלו קופות החולים בהפניית מטופלים לבתי החולים הפרטיים, אם הכנסתם עלתה על תקרת ההכנסה שתקבע לכל מוסד. הסעיף משמעותי בעיקר ביחס לקופות החולים הגדולות המחזיקות בבעלות על בתי חולים פרטיים- מכבי על רשת אסותא וכללית על הרצליה מדיקל סנטר, כשאלו מפנות כיום את מבוטחיהן לביצוע פעולות רפואיות בבתי החולים שבבעלותן ללא כל הגבלה.

עם זאת, טיוטת החוק מהווה מכה גם לבתי החולים הציבוריים, ומכפיפה הגבלות חדשות על הכנסותיהם מתאגידי הבריאות, במסגרתם מתקיימת הפעילות בשעות אחר הצהריים. משמעות ההגבלות היא בהגבלת התשלום שבתי חולים יוכלו להעביר לצוותים רפואיים עבור עבודה בשעות אחר הצהריים - צעד שמשמעותו הארכה של תורי ההמתנה לטיפולים המבוצעים בבתי חולים הציבוריים. עוד קובלים בתי החולים הציבוריים על החלטה לקבוע מדדים חדשים למחיר יום אשפוז, שמשמעותם בפועל היא קיצוץ משמעותי בהכנסותיהם.

חדר ניתוח בבית החולים הפרטי "אסותא" בתל אביבצילום: ניר כפרי

הטיוטה מבקשת גם להגביל גם את התרומות המועברות לבתי החולים בישראל, שהיקפן נאמד כיום במעל לחצי מיליארד שקל בשנה, וקובעת כי בית חולים יוכל לקבל תרומות ישירות או דרך אגודות הידידים רק בפיקוח ועדה, ורק במספר תנאים, לרבות היעדר חשש שמקור התרומה בהלבנת הון או מעשים בלתי חוקיים. לפי טיוטת החוק, חשבי בתי החולים ינותקו מהנהלות בתי החולים ויוכפפו ישירות למשרד האוצר, כדי שיוכל לפקח תקציבית על המתנהל בבתי החולים, מבלי להיות נתונים למרות מנהל המוסד.

סעיף נוסף שקומם עליו את בכירי מערכת הבריאות מגביל את כהונת מנהלי בתי החולים הממשלתיים ומנהלים במטה משרד הבריאות ובמחוזות המשרד לשש שנים בלבד, עם אפשרות הארכה לארבע שנים נוספות. נקבע כי מי שמכהן בתפקידי ניהול כבר מעל לשש שנים יפרוש עוד שנה, וכי מנהל שסיים את תקופת כהונתו לא ימשיך להיות מועסק בבית החולים אותו ניהל. במערכת הבריאות היו מי שקבעו כי “הסעיף מכוון להחליש את משרד הבריאות ובתי החולים, ולהביא לפרישתם של עובדים ותיקים שצברו ניסיון לאורך שנים”.

בהודעה משותפת ציינו מנהלי בתי החולים איכילוב ושיבא, הפרופ’ גבי ברבש והפרופ’ זאב רוטשטיין, המכהנים בתפקידיהם כבר מעל לשש שנים כי “אנחנו מביעים דאגה עמוקה מהצעת חוק הסדרים המונחת על שולחן הכנסת. ההצעה מהווה את המסמר האחרון בארון הקבורה של מערכת האשפוז הציבורי בישראל. הסעיף הנקמני במנהלי בתי החולים המכוון לפגוע במי שעמד והגן על מערכת האשפוז הציבורית הוא הסעיף הכי פחות מזיק שיש בהצעת חוק ההסדרים. טיוטת החוק המוצעת תעצים תהליך של השנים האחרונות שהביא את מערכת הבריאות האשפוזית וגם את קופות החולים למשבר תקציבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ