בעקבות טיוטת חוק ההסדרים, הרופאים מאיימים בשביתה

בהסתדרות הרפואית מוחים בין היתר על כוונת האוצר להגביל את כהונת מנהלי בתי החולים. יו"ר הארגון פנה לאוצר בדרישה לפתוח עמם משא ומתן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לאיומי ההשבתה שהשמיעו בימים האחרונים בהסתדרות הכללית הצטרפו היום (חמישי) גם הרופאים. שנה וחצי לאחר שביתת הרופאים הגדולה, פנה יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, למשרד האוצר בדרישה לפתוח מיד במשא ומתן, ולשנות את ההתנהלות החד-צדדית, לדעתו, בתהליך גיבוש השינויים המסתמנים במערכת הבריאות. אם לא יעשו כן, לדבריו, ינקטו הרופאים "את כל הצעדים העומדים לרשותם".

ההסתדרות הרפואית התייחסה בהודעתה לגזירה המופיעה בטיוטת חוק ההסדרים שפורסמה אתמול, ולפיה תוגבל כהונת מנהלי בתי חולים ומנהלים במטה משרד הבריאות לשש שנים בלבד, עם אפשרות הארכה לארבע שנים נוספות. מלבד זאת, ההסתדרות קבלה על הכוונה להחתים את רופאי בתי החולים, העובדים בתאגידים המסדירים את פעילות המוסדות אחר הצהריים, על הסכם עבודה נפרד. זאת על אף שעד כה הם היו חתומים על הסכם שאושר על ידי הארגון. בהסתדרות הרפואית גם מוחים על הכוונות להגביל את פעילות הרופאים במסגרות הפרטיות. 

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמןצילום: תומר אפלבאום

"בעת האחרונה אנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים של המעסיקים לפעול באופן חד-צדדי, תוך הצהרה על שינויים עתידיים מרחיקי לכת שמתוכננים על ידי משרד האוצר, נציבות שירות המדינה ומשרד הבריאות, שאינם עומדים בקנה אחד עם התחייבות המדינה טרם כינון הממשלה החדשה ולפיה הסכם הרופאים לא ייפגע", צוין בהודעת ההסתדרות. ממשרד האוצר נמסר כי אין ברצונם להגיב למכתב בשלב זה.

בסעיפי טיוטת חוק ההסדרים נכתב כי משרדי הבריאות והאוצר יקבעו לראשונה תקרות הכנסה מאשפוזים וניתוחים לכלל המוסדות הרפואיים, לרבות בתי חולים פרטיים. מלבד זאת, קופות החולים יוגבלו בהפניית מטופלים לבתי החולים הפרטיים, אם הכנסתם עלתה על תקרת ההכנסה שתקבע לכל מוסד. הסעיף משמעותי בעיקר ביחס לקופות החולים הגדולות שבבעלותן בתי חולים פרטיים: מכבי שמחזיקה ברשת "אסותא" וכללית שמחזיקה ב"הרצליה מדיקל סנטר". השתיים מפנות כיום את מבוטחיהן לביצוע פעולות רפואיות בבתי החולים שבבעלותן ללא כל הגבלה.

בתי החולים הציבוריים קובלים על ההחלטה לקבוע מדדים חדשים למחיר יום אשפוז, שמשמעותה בפועל היא קיצוץ משמעותי בהכנסותיהם. הטיוטה מבקשת גם להגביל את התרומות המועברות לבתי החולים, שהיקפן נאמד כיום ביותר מחצי מיליארד שקלים בשנה. היא קובעת כי בית חולים יוכל לקבל תרומות ישירות או דרך אגודות הידידים רק בפיקוח ועדה ורק בכמה תנאים, כמו היעדר חשש שמקור התרומה בהלבנת הון או במעשים בלתי חוקיים. לפי טיוטת החוק, חשבי בתי החולים ינותקו מהנהלות המוסדות ויוכפפו ישירות למשרד האוצר, כדי שיוכל לפקח תקציבית על המתנהל בבתי החולים, מבלי להיות נתונים למרות הנהלותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ