תאומים סיאמיים הופרדו בניתוח ראשון מסוגו בישראל

שני האחים התמזגו זה לתוך זה, כאשר אחד מהם נולד עם פלג גוף תחתון בלבד. התאום ששרד מאושפז בפגייה בבית החולים: "נלחמים על חייו"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ניתוח מורכב וראשון מסוגו להפרדת תאומים סיאמיים נערך שלשום (שני) במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה. במסגרת הניתוח הופרד תאום חי מאחיו המת, ואושפז בפגייה בבית החולים. מרמב"ם נמסר כי "מצבו קשה אך יציב, והוא מוגדר בסכנת חיים בשל המום הנדיר ומום לבבי קשה ממנו הוא סובל. הרופאים נלחמים על חייו".

היולדת שזו לידתה הראשונה, ילדה בסוף השבוע בבית חולים בצפון את שני התאומים, שהתמזגו אחד לתוך השני, מצב נדיר ביותר שתועד רק ב-150 מקרים בהיסטוריה של הרפואה המודרנית ב-126 השנים האחרונות. לאחד התאומים, שהוגדר מת, היה פלג גוף תחתון בלבד, שתי רגליים ושתי ידיים, אגן ירכיים, מערכת עיכול וכליה, בעוד אחיו נולד עם כל אברי הגוף.

"כשהביצית המופרית מתחלקת לאחר ההפריה, מועד החלוקה במהלך ההיריון קובע את זוג התאומים", הסביר פרופ' עידו שולט, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר במרכז הרפואי רמב"ם ומרצה בכיר בפקולטה לרפואה בטכניון. "בחלוקה מוקדמת נוצרים שני שקי היריון נפרדים מהם יכולים להתפתח תאומים לא זהים, בחלוקה מאוחרת יותר מתפתחים תאומים זהים בשק היריון אחד ואילו בחלוקה מאוחרת מאוד יכולים להתפתח תאומים סיאמיים המחוברים ביניהם או מצב של תאומים שאחד מהם נושא רק חלק מאיברי הגוף, כמו במקרה הנוכחי".

תאומים סיאמיים שהופרדו בניתוח בבית החולים רמב"םצילום: דוברות רמב"ם

התאומים הועברו לרמב"ם, שם עברו את ניתוח ההפרדה, שארך ארבע שעות ובוצע על ידי צוות מנתחים רב מקצועי, לאחר שהתאומים עברו בדיקת סי.טי עם חומר ניגוד כדי לאפשר לרופאים להבין את המבנה האנטומי המורכב שלהם. במהלך הניתוח בוצעה הפרדה של חלקי גופם של התאומים, תוך שמירה על האיברים החיוניים לחייו של התאום ששרד, לרבות הלב והכבד. 

ברמב"ם הסבירו כי "בישיבה בה לקחו חלק כל הצוותים המעורבים בטיפול בתאומים, לרבות רופאי פגייה, קרדיולוגים, מנתחי לב, חזה, כלי דם, הדמיה, אורולוגיה, אורתופדיה, פלסטיקה, הרדמה, צוות חדר ניתוח וכירורגיית ילדים, הוחלט על תוכנית פעולה לביצוע ההפרדה, פעולה הכרחית עבור הרופאים שרובם המוחלט לא נתקל במקרה כזה מעולם".

לדברי ד"ר רן שטיינברג, מנהל המחלקה לכירורגית ילדים ברמב"ם שעמד בראש צוות המנתחים, "הניתוחים הללו נחשבים למאוד מורכבים עם אחוזי תמותה גבוהים. בחלק גדול מהמקרים יש מום לבבי מלווה, כמו במקרה הזה, שמסכן את הפעוט".

גורמים המתמצאים בפרטי המקרה הנוכחי מספרים כי התאומים הסיאמיים אותרו בבדיקת אולטרה סאונד שעברה היולדת, אולם לאחר התייעצות עם איש דת היא החליטה שלא לבקש את כינוסה של ועדה להפסקת היריון ובחרה ללדת את התאומים. לדברי שולט, "בישראל יולדות עוברו לפחות שלוש בדיקות אולטרה סאונד מקיפות במהלך ההיריון, כשכבר בבדיקת השקיפות העורפית המבוצעת בין שבוע 11 ל-14 להיריון מאפשרת לאבחן חלק גדול מהמומים, לרבות מום של תאומים סיאמיים. במציאות הנוכחית לא אמורים כיום להיוולד בישראל תאומים סיאמיים".

בישראל תועדו בעשרים השנים האחרונות מקרים ספורים של תאומים סיאמיים שאובחנו בבדיקות אולטרה סאונד בהיריון, כשהמקרה הראשון תועד במארס 1983 בירושלים, אולם במקרים אלה, לרבות מקרה שתועד בשנת 2003 בבית החולים רמב"ם של תאום בתוך תאום, הופסקו ההריונות לפני הלידה. ביולי 2005 נולדו במרכז הרפואי שיבא לראשונה בישראל תאומות סיאם המחוברות בניהן באזור בית החזה, אולם לאור המבנה האנטומי המורכב לא ניתן היה להציל את חייהן. בדצמבר 1995 בוצע בבית החולים שניידר ניתוח ראשון בישראל להפרדת תאומות סיאמיות, שנולדו כשהן מחוברות בניהן באזור המעיים ודרכי השתן, ושתיהן שרדו את ההליך. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ