יורחב מערך הרופאים המאושרים לרשום מריחואנה

משרד הבריאות מצמצם את כמות ההיתרים למריחואנה רפואית, אך מרחיב את מערך הרופאים המאשרים. 11 רופאים יתווספו ל-8 המאושרים לכך כיום

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
דן אבן

בדיון שנערך היום (שני) בוועדת הבריאות של הכנסת בעניין הסדרת המריחואנה הרפואית הודיע מנכ"ל המשרד, רוני גמזו, כי עד סוף השנה יאושר ל-11 רופאים נוספים בישראל לרשום מריחואנה רפואית למטופליהם. במשרד הבהירו כי הכוונה במהלך החדש היא להסמיך גם רופאים ביישובי פריפריה לנפק ישירות אישורים לטיפול במריחואנה, ולא רק רופאים אונקולוגים, אלא גם רופאים מתחומים נוספים.

במצב הנתון כיום, מאז הוסדר התחום במשרד הבריאות לפני כמה חודשים, רשאית רק יחידת האם לקנאביס רפואי במשרד לאשר בקשות של מטופלים. כמו כן, פועלים לצדה שמונה אונקולוגים בבתי החולים שיבא, איכילוב, אסף הרופא, רמב"ם וזיו שהוסמכו לפני שנתיים לתת אישורים למריחואנה רפואית לחולי סרטן, כדי לקצר את זמן ההמתנה להשגת אישור ממשרד הבריאות. 

באחרונה דווח ב"הארץ" כי משרד הבריאות סירב לפנייתה של קבוצת רופאים בכירים המטפלים בסרטן ובכאב לאשר לרופאים נוספים לתת היתר ישיר למריחואנה רפואית, אולם עתה אושר המהלך, ייתכן על רקע הלחצים הגוברים מהציבור.

הכנת קנביס רפואי באברבנאלצילום: דניאל צ'צ'יק

בימים האחרונים נמשכת פעילות מאהל המחאה של מטופלים במריחואנה רפואית מול ביתה של שרת הבריאות יעל גרמן בהרצליה. זאת במחאה על הנהלים שהפיץ לאחרונה משרד הבריאות ופורסמו לראשונה ב"הארץ", המצמצמים את כמות ההיתרים למריחואנה רפואית למחלות ספציפיות.

הנוהל שהופץ באפריל האחרון על ידי משרד הבריאות וקבע מי זכאי למריחואנה רפואית ומי לא, עורר לאחרונה ביקורת בקהילה הרפואית בישראל. בין השאר מאחר והוא הביא לביטול האישור לשימוש במריחואנה שניתן לחולים במחלות כמו פרקינסון, גלאוקומה ותסמונות ומחלות פסיכיאטריות.

נציגי משרד הבריאות הבהירו בדיון כי המשתמשים הקיימים במריחואנה רפואית, שמספרם נאמד בכ-11,000 ישראלים, יוכלו להמשיך ולקבל את הטיפול גם אם אינם נכללים ברשימת המחלות שמונה הנוהל החדש. כמו כן הבהירו נציגי המשרד כי הנוהל מאפשר ליחידה החדשה שהוקמה במשרד הבריאות להסדרת הנושא, בראשות יובל לנדשפט, להתיר טיפול בנוהל במקרים חריגים גם במחלות שאינן כלולות בנוהל, על סמך ראיות מחקריות.

יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כץ מהליכוד, הודיע בדיון על הקמת ועדת משנה שתקיים דיונים אינטנסיביים מול משרד הבריאות על מנת ללמוד את נושא המריחואנה הרפואית ולפקח על אישור החומר למטופלים. "אם יהיה צורך, נפתור את העניין באמצעות חקיקה. אנחנו רוצים שמי שראוי יקבל, ומי שלא ראוי שלא יקבל", הודיע כץ בדיון. מנגד, ברשות למלחמה בסמים התריעו מפני הפיכתה של ישראל למובילה בתחום המרשמים למריחואנה רפואית. לדברי יו"ר הרשות, צבי הנדל, "רוב המדינות בעולם שהפכו סמים לחוקיים חזרו בהן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ